h احتمال نخست وزیری نوری المالکی برای 4سال دیگه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

احتمال نخست وزیری نوری المالکی برای 4سال دیگه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,احتمال نخست وزیری نوری المالکی برای 4سال دیگه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,احتمال نخست وزیری نوری المالکی برای 4سال دیگه

احتمال نخست وزیری نوری المالکی برای 4سال دیگه

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق نشان می دهد ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی اکثریت کرسی های نمایندگی را به دست آورده است.

به گزارش رجانیوز، نوری المالکی بعدازظهر روز پنجشنبه با حضور در یک نشست خبری به صورت غیررسمی نتایج اولیه انتخابات را اعلام کرد.

بر اساس اظهارات نخست وزیر عراق ائتلاف "دولت قانون" که خود او ریاست آن را بر عهده دارد پیروز قاطع انتخابات شده است.

نوری المالکی دراین باره گفته است: "ائتلاف دولت قانون توافق‌هایی بالاتر از نصف به علاوه یک در پارلمان را به دست آورده است."

نخست وزیر عراق در ادامه اظهار کرد که دموکراسی خواست عمومی مردم عراق است و در عراق دیگر سهم خواهی صورت نخواهد گرفت و دموکراسی توافقی نیز اجرا نخواهد شد بلکه دولت اکثریت سیاسی ایجاد خواهد شد.

رئیس ائتلاف دولت قانون با این حال اعلام کرد که نخست وزیر شدن برای او اهمیتی ندارد اما اگر انتخاب شود «ناچار » به تعهد و پذیرفتن این مسئولیت خواهد شد.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه انتخابات امسال حتی یک سرباز خارجی در روند برگزاری آن حضور نداشت و منحصر به فرد است گفت: مراجع دینی با بی طرفیشان نقش بسزایی در موفقیت انتخابات بازی کرده‌اند با وجود اینکه برخی طرف‌ها به دنبال ایجاد تشویش بودند.

پیش از اظهارات مالکی برخی خبرگزاری از جمله المیادین و العربیه از پیشتازی ائتلاف دولت قانون در انتخابات پارلمانی عراق خبر داده بودند.

خبرگزاری حکومتی العربیه وابسته به آل سعود درباره نتایج انتخابات عراق گزارش داده بود:

با اینکه نتایج انتخابات به طور رسمی هنوز اعلام نشده است، اما برخی منابع رسانه ای از پیروزی ائتلاف های بزرگ "سنتی" مانند ائتلاف " دولت قانون " به رهبری نوری مالکی نخست وزیر و ائتلاف " شهروند " به رهبری عمار حکیم رئیس مجلس اعلی عراق، و ائتلاف "آزادگان " وابسته به طیف صدری ها در استان های مرکزی و جنوبی با اکثریت شیعه، خبر دادند. این در حالی است که ائتلاف "متحدون" به رهبری اسامه نجفی رئیس پارلمان عراق در استان های سنی نشین عراق، و حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و جنبش "کارن" به رهبری نچیروان مصطفی در اقلیم کردستان بیشترین آرا را کسب کردند.

انتخابات پارلمانی عراق مهمترین رویداد سیاسی این کشور به شمار می آید؛ ائتلافی که در این انتخابات اکثریت را به دست آورد، علاوه بر معرفی نخست وزیر پستهای کلیدی دولت را نیز در اختیار خواهد گرفت.

در انتخابات دوره گذشته که در سال 2010 برگزار شد فهرست العراقیه به ریاست ایاد علاوی که شامل اهل تسنن و شیعیان سکولار بود توانست 91 کرسی کسب کند. ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی با 89کرسی، ائتلاف ملی عراق به ریاست سید عمار حکیم با 70 کرسی، ائتلاف کردستان با 43 کرسی، فهرست تغییر با 8 کرسی، جبهه التوافق با 6 کرسی، ائتلاف وحدت عراق با 4 کرسی، اتحاد اسلامی کردستان با 4 کرسی، جماعت اسلامی کردستان با 2 کرسی در مراتب بعدی قرار گرفتند.

هر چند ائتلاف ایاد علاوی توانسته بود پیشتاز انتخابات دور گذشته باشد ولی دولت قانون با همراهی ائتلاف جریان سید عمار حکیم و سید مقتدی صدر بتواند اکثریت پارلمان را تصاحب کند و به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شود.

تقسیم کرسی‌های پارلمان در استان‌های مختلف عراق براین اساس است که هر استانی جمعیت بیشتری را در خود گنجانده باشد از کرسی‌های بیشتری در پارلمان بهره‌مند است و در ازای هر 100 هزار عراقی یک کرسی در پارلمان در نظر گرفته شده است. براین اساس هر استان عراق یک حوزه انتخاباتی محسوب می‌شود که تمامی گروه‌ها می‌توانند فهرست خود را برای به دست آوردن کرسی‌های موجود در آن ارائه دهند.

گفتنی است در این دور از انتخابات پارلمانی عراق، تعداد رای دهندگان واجدین شرایط 20 میلیون و 437 هزار و 712 نفر بوده که بر اساس اطلاعیه کمیته عالی مستقل انتخابات عراق بیش از 12 میلیون نفر از مردم این کشور در این انتخابات شرکت کردند. این بدین معناست که نسبت مشارکت مردم بیش از 60 درصد بوده است.

بیش از 100 هزار نفر از نمایندگان گروههای سیاسی، 1500 ناظر بین المللی،  37 هزار و 509 ناظر محلی بر این انتخابات نظارت داشتند.

به عقیده کارشنسان، آنچه در این دور از انتخابات عراق برای مردم و مسوولان این کشور بیش از پیش حایز اهمیت است، مبارزه با گروه های مسلح و تروریستی، افزایش امنیت، رشد اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار است که بالطبع با گزینش نامزدهای فهرست های انتخاباتی که تجربیات و کار نامه موفقی در این زمینه دارند، رای دهندگان عراقی سهم خود را از تلاش برای دستیابی به این هدف می پردازند.

12 اردیبهشت 1393