h جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و "جریان اصولگرایی مدرن" را تشکیل دهند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و جریان اصولگرایی مدرن را تشکیل دهند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و جریان اصولگرایی مدرن را تشکیل دهند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و جریان اصولگرایی مدرن را تشکیل دهند

جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و "جریان اصولگرایی مدرن" را تشکیل دهند

جوانان اصولگرا پیرمردها را قال بگذارند و

به گزارش ظهور12 به نقل از خبرگزاری تسنیم، بخش اول گفت‌وگوی تفصیلی محمدجواد لاریجانی با عنوان «تصور حل مشکلات اقتصادی با رفع تحریم‌ها "بزرگ‌ترین خطاست"» که مشروح تحلیل این متفکر جریان اصولگرایی در رابطه با اقتصاد مقاومتی بود در روزهای گذشته منتشر شد. بخش دوم این گفت‌و‌گو نیز به موضوع راهکارهایی برای آینده اصولگرایان اختصاص دارد که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره آینده جریان اصولگرایی، تلاش‌هایی برای ایجاد هماهنگی و انسجام بیشتر میان اصولگرایان و همچنین طرح مسائلی نظیر لزوم تشکیل حزب فراگیر از سوی افرادی همچون محمدرضا باهنر با شرکت شخصیت‌هایی مانند حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، گفت: اجمالاً بگویم که این تحرکات (تلاش برای ایجاد اتحاد و انسجام بیشتر میان اصولگرایان) خوب است و نیروهای اصولگرا نباید به خواب بروند بلکه باید فعال باشند؛ این‌ها بد نیست. منتهی ما نباید جریان سیاسی را با فرد شروع کنیم، جریان اصولگرایی قوی‌ترین جریان تئوریک و ریشه‌دارترین جریان در کشور ماست و البته علما و دانشمندان بزرگ و افراد باسابقه در آن هستند و هیچ جریانی در کشور نیست که این‌همه عالم، فقیه، مجتهد، دکتر و مهندس، دانشجو و فعال در آن حضور داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه جریان اصولگرا قبل از هرچیز باید نظم نظری به خود بگیرد که حول محور تجربه بزرگ ملت ما ــ بنای یک نظام مدنی، سیاسی بر اساس اسلام ــ باشد، تصریح کرد: این مسئله چالش ماست و نباید آن را نادیده بگیریم. رقابت‌های داخلی اصولگرایان خیلی بی‌شباهت به سایر جناح‌ها نیست؛ یعنی این‌طور نیست که بقیه خیلی ساماندهی داشته باشند ولی ما باید اصول رقابت را هم در نظر بگیریم.

این متفکر جریان اصولگرا در مورد توصیه اول خود به جریان اصولگرایان اظهار داشت: توصیه اول من این است که ما مبنای فکری اصولگرایی را که بسیار جالب و قوی و پرتحرک است، باید سامان داده تبلیغ کنیم.

*** اصولگرایی باید نسل جدید خود را به میدان بیاورد

محمدجواد لاریجانی توصیه دوم خود به جریان اصولگرا را نیز این‌گونه مطرح کرد: باید به نسل جدید اصولگرایان میدان دهیم؛ ما هنوز باورمان نشده است که نسل جدیدی از متدینین در کشور ما پیدا شده‌اند که سواد و توانایی دارند؛ ما همچنان دنبال همان‌هایی می‌گردیم که 20 ــ 30 سال است با آن‌ها اُخت هستیم، البته این‌ها خوب‌اند ولی برای این‌که تجربه خود را به دیگران منتقل کنند.

وی با تأکید بر اینکه اصولگرایی باید نسل جدید خود را به میدان بیاورد، تصریح کرد: این تجربه را باید کلید بزنیم و از بچه‌های جوان خود نترسیم. جوان‌ها در همه حوزه‌ها؛ در علم، مدیریت و جاهای دیگر و رسانه‌ها وارد میدان شده‌اند و توانایی و عرضه خود را نشان داده‌اند. اصولگرایان باید پوست اندازی کرده، پوسته قبلی را جا بگذارند و نیروهای جدید را وسط میدان بکشند.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی درباره مزیت‌های جوانگرایی در اصولگرایان گفت: در این جوانگرایی، بخشی از آن تشتت‌ها از بین می‌رود، چراکه نیروهای جوان به‌هم نزدیک‌ترند تا قدیمی‌ها. من به‌شوخی می‌خواهم بگویم که "جوانانِ اصولگرایان باید پیرمردها را قال بگذارند" و  این جریان را به‌دست گرفته فعال باشند. همه ما هم باید لذت ببریم وقتی می‌بینیم که بچه‌های ما وارد میدان شده‌اند و با شور و عشق کار می‌کنند.

لاریجانی با بیان "من جوشش خوبی را در جریان اصولگرا می‌بینم و اگر ما میدان را به‌دست نسل جوان و جدید بدهیم، 100 درصد موفق می‌شویم" اظهار داشت: این‌که کسی فکر کند اگر خودش در جریان اصولگرایی باشد، جریان موفق است و غیر از او کسی نیست، درست نیست. باید حرف‌های کهنه صد بار زده شده امثال بنده را دور بریزند، نه این‌که بگویم به نسل قبل بی‌احترامی کنیم. باید از آن‌ها استفاده کرده نظر و مشورت بگیریم ولی خودِ پیش‌قراولان اصولگرایی باید به جوان‌ها میدان دهند.

وی افزود: اگر ما به مشی مقام معظم رهبری نگاه کنیم، می‌بینیم که تکیه ایشان بر جوانان متدین اصولگراست و امام(ره) هم این‌طور بودند، سن امام(ره) بالای 80 سال بود اما مریدان پای‌کار ایشان، جوانان با حدود سنی 20 سال بودند. این خودش یک معجزه است که با زبان و دل آن‌ها صحبت می‌کرد ولی امثال بنده نمی‌توانیم با جوان‌ها ارتباط بگیریم، چراکه خود را بزرگ می‌بینیم و می‌گوییم اگر ما نباشیم هیچ‌کس نیست، این تفکر درست نیست.

این چهره فکری جریان اصولگرایی خاطرنشان کرد: من به آینده اصولگرایی امیدوارم، آینده این نظام را اصولگرایی رقم می‌زند و ما باید روی تبیین تئوریک اصولگرایی تأکید داشته باشیم، مانیفست‌های ما باید بسیار روشن باشد و ان‌شاءالله موفق خواهیم بود. چه در انتخابات پیروز باشیم چه نباشیم، تأثیرگذاری داریم، نکته مهم این است. البته ان‌شاءالله در انتخابات هم پیروز خواهیم شد.

*** فراگیری، حیثیتی است که باید به دست آید، نه اینکه کسی خودش اعلام کند

لاریجانی اضافه کرد: جریان اصولگرایی با این مفهوم باید فراگیر باشد، "فراگیر" نه یک ادعا، بلکه یک حیثیتی است که باید به‌دست بیاید. این مسئله مانند مرجعیت است، اگر کسی خودش اعلام کند که مرجع است که مرجع نمی‌شود. حزب فراگیر جوک است، حزب باید از یک نقطه کوچکی شروع شود و با کمک فکر و نیروهای درست فراگیر شود. این‌که روز اول بگویید ما فراگیر هستیم که فراگیر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اصطلاح احزاب فراگیر در هر جریانی ناشی از نوعی عجله، سرخوردگی و عصبانیت است که چرا ما چند شعبه هستیم، گفت: اتحاد باید از درون بجوشد و بالا بیاید. بهترین روش این است که جوانان اصولگرا پیرمردان را قال گذاشته با هم جمع شوند و جریان اصولگرایی مدرن را شکل دهند.

12 اردیبهشت 1393