h نظر نوبخت درباره من روحانی هستم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نظر نوبخت درباره من روحانی هستم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نظر نوبخت درباره من روحانی هستم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نظر نوبخت درباره من روحانی هستم

نظر نوبخت درباره من روحانی هستم

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

نوبخت در ابتدای سخنان خود از تصویب مصوبه‌ای برای تشویق واحدهای پتروشیمی در مناطق محروم و کمتر توسعه‌ یافته خبر داد و گفت: در جلسه امروز 10 پیشنهاد وزارتخانه‌ها و 10 مصوبه کمیسیون‌های تخصصی دولت بررسی شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در یکی از این مصوبات که وزارت نفت با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور مطرح کرد، در اجرای جزء 3 بند(ق) تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 برای اینکه واحدهای پتروشیمی بتوانند از مزایای خاص و تخفیفات پلکانی در مناطق محروم و کمتر توسعه‌ یافته برخوردار شوند، قرار شد تسهیلات و تخفیفاتی برای آنها در نظر گرفته شود.

وی افزود: براساس جزء 3 بند(ق) تبصره 2 از قانون بودجه سال 1393 تصریح شده بود که باید قیمت پایه خوراک پتروشیمی‌ها برای گاز کمتر از 13 سنت نباشد و نرخ بازدهی سرمایه در حد 30 درصد تعیین شده بود، از این رو قانون‌گذار به دولت این اجازه را داده تا تخفیفات و تشویق‌هایی برای واحدهای پتروشیمی در مناطق محروم و کمتر توسعه‌ یافته در نظر بگیرد.

نوبخت گفت: برای اینکه وضعیت حمل و نقل روستاییان در جاده ها و مسیرهای روستایی ساماندهی شود و مشکلات فعلی رفع شود، اعم از استاندارد نبودن راه های روستایی و هم کیفیت و استاندارد نامناسب خودروهای حامل مسافران در این جاده‌ها، کاری به صورت سامان یافته در یک دستور العمل و آئین‌نامه اجرایی تنظیم شد که مصوبه بسیار خوبی بود.

وی افزود: نکته دیگر در مصوبات این بود که طبق قانون دولت باید نرخ پیله ابریشم را تعیین کند که امروز دولت برای هرکیلو این نرخ را 13000 تومان تعیین کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز دولت تصویب کرد علاوه بر قیمت تضمینی به ازای هر کیلو 30 تومان هم در جهت حمل و نقل محصولات به زارعین و کشاورزان پرداخت شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: دولت در جهت آرامش بازار ارز و کمک به خودروسازان در جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت، ارز مبادله‌ای به آنها می دهد. الان بنگاه ها و شرکتهای خودروسازی ارز را از به قیمت آزاد تهیه میکنند که این هم فشاری به بازار آزاد وارد میکند که تقاضا را بالا می‌برد و افزایش قیمت را موجب می شود ولی دولت مصمم است به بازار ارز ثبات ببخشد و هر نوع نوسانی را کنترل کند. لذا به صنایع خودروسازی این امکان را داد که بتوانند از ارز مبادله ای که قیمتش ارزانتر هم هست برخوردار شوند.

نوبخت اظهار داشت: صندوق توسعه ملی همواره در اختیار بخش خصوصی و بخش تعاونی است و اگر طرح‌های قابل توجیه داشته باشند می‌توانند از منابع ارزی و ریالی این صندوق استفاده کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری گفت: آنچه براساس توافق ژنو قرار شد که دارایی‌های ایران در حد 4.2 میلیارد دلار طی اقساطی آزاد شود، تا این تاریخ همه اقساط آزاد شد منتهی کیفیت اجرا به این ترتیب است که آنها آن حساب و کشورها و بانک‌ها که باید به ازای فروش نفت ارز را به ما بدهند، حال که رفع تحریم در آن موارد صورت گرفته از ما یک حساب طلب می‌کنند که مبالغ را که قبلا نمی‌توانستند به حساب شرکت نفت واریز کنند الان انجام دهند.

وی افزود: بانک‌های متعددی در اروپا و منطقه هست که می‌توانیم آن را معرفی کنیم که پول‌ها به آن واریز شود، اما از آنجا که ما برای این 4.2 میلیارد دلار یک وجه متفاوتی با سایر مبالغی که از فروش نفت خام به دست می‌آوریم قائلیم. به دنبال حساب‌هایی بودیم که به ما امکان بدهد که وقتی کالایی توسط کشورمان خریداری می‌شود، آن فردی که کالا را فروخته بتواند قیمت آن کالا را از آن حساب برداشت کند.

"ما می توانیم همین الان هم از این حساب‌ها استفاده کنیم، اما این حساب‌ها امتیازی دارد که حساب‌های دیگر ندارد. "

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص علت مخالفت دولت با پخش مستند "من روحانی هستم"، گفت: این فیلم که به صورت سی‌دی منتشر شده با اهدافی مغرضانه تهیه شده و مجموعه‌ای تحریف شده است که قابل پیگرد قضایی است.

وی افزود: از قوه قضائیه انتظار داریم نسبت به این موضوع رسیدگی لازم را انجام دهد، البته دادستان کل کشور اعلام کرده در راستای پیگرد قضایی و قانونی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص برنامه‌های انجام شده دولت در جهت رفع حصر براساس آنچه رئیس‌جمهور در ایام انتخابات وعده‌هایی در این زمینه داده بود، گفت: دولت و شخص رئیس‌جمهور در جهت حمایت و تامین حقوق همه شهروندان جامعه چه شهروندانی که آزادانه در کشور حرکت می‌کنند و چه آنهایی که در زندان به سر می‌برند تلاش می‌کند. در مورد مسئله حصر نیز نگاه دولت برای مردم و اصحاب رسانه پوشیده نیست، اما پیگیری‌هایی که خارج از حوزه اختیارات دولت است را اگر با مصاحبه‌های مختلف اطلاع‌رسانی کنیم شاید حتی کمکی به هدفی که در راستای آن گام برمی‌داریم، نکرده باشیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: دولت هرگونه اخبار در این رابطه را با حساسیت دنبال می‌کند تا بتواند حقوق همه شهروندان خود را استیفا کند.

وی به موضوع دفن ریچارد فرای در ایران که سوال یکی از خبرنگاران حاضر در حاشیه جلسه هیئت دولت بود اشاره و تصریح کرد: با توجه به حساسیت‌های سیاسی این موضوع و تاثیراتی که خواهد داشت و سوء استفاده‌هایی که ممکن است رسانه‌های بیگانه در این ارتباط انجام دهند، مواضع رسمی دولت در این رابطه از سوی وزارت خارجه و سخنگوی وزارت خارجه به اطلاع عموم می‌رسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری موضوع بند 350 زندان اوین، گفت: امروز باز هم از وزارتخانه‌هایی که مسئول پیگیری این موضوع هستند درخواست شد که موضوع را دنبال کنند. ضمن اینکه قوه قضائیه از جایگاه قانونی خود آن را پیگیری می‌کند.

نوبخت افزود: رئیس‌جمهور هم با توجه به مسئولیتی که براساس قانون اساسی دارد دستور پیگیری موضوع را داده و گزارش آن بعد از جمع‌بندی اعلام می‌شود.

وی گفت: برای دولت حقوق همه شهروندان از جمله شهروندان زندانی مورد توجه است و برای ما مهم است که هر چه زودتر این گزارش تهیه شود.

منبع: تسنیم

11 اردیبهشت 1393