h اکونومیست به روحانی هشدار داد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اکونومیست به روحانی هشدار داد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اکونومیست به روحانی هشدار داد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اکونومیست به روحانی هشدار داد

اکونومیست به روحانی هشدار داد

اکونومیست (economist) در مقاله ای با عنوان " حذف یارانه ها حرکت شجاعانه ای است" نوشت: دولت ايران رسما فاز دوم حذف يارانه ها را به اجرا گذاشته است.

به گزارش ظهور12 به نقل از جام نیوز ، این هفته نامه نوشت: فاز دوم هدفمندی یارانه ها در ایران شروع شده است و این واژه نه تنها در در زبان فارسی بلکه در انگلیسی هم سنگین است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران علاوه بر آغاز حذف یارانه ها در فاز دوم، همچنین قیمت بنزین را افزایش داده و این افزایش قیمت بنزین چیزی بود که رئیس جمهور اسبق ایران به خاطر تنش هایی که این مساله در مجلس ایران پیدا کرده بود، تا پایان دوره ریاست جمهوری اش آن را به تاخیر انداخته بود.

هرچند برنامه آقای روحانی برای هدفمندی یارانه ها نیز با کاهش رشد اقتصادی و تروم بالا همراه بوده است، اما مردم ایران در این زمینه از دولت او بیشتر از دولت محمود احمدی نژاد حمایت کرده اند.

اکونومیست در ادامه نوشت: مانند بسیاری از دیگر کشور های غنی در زمینه نفت ایران نیز به خاطر رشد جمعیتی که داشته است مجبور است از هزینه های خود بکاهد، هرچند که این روند باعث افزایش هزینه های ایرانیان شده است.

مردم ایران امیدوراند که فاز دوم هدفمندی در ایران بهتر از زمان احمدی نژاد انجام شود و تا جایی که ممکن است دولت با برنامه ریزی هایی که انجام می دهد بتواند از افزایش تورم جلوگیری کند.

اکونومیست بعد از آن به کاهش ارزش پول ایران اشاره کرد و نوشت: امروزه 45 هزار تومان ارزشش کمتر از 17 دلار بوده و ریال ارزش خود را تا حد زیادی از دست داده است و با این پول خرید یک جنس چینی هم دشوار است ولی باز دولت روحانی با این امر روبرو است که 73 میلیون نفر از مردم ایران برای دریافت آن ثبت نام کرده اند.

اکونومیست در پایان نوشت: آقای روحانی با کشوری روبرو است که افزایش قیمت ها را به همراه دارد و دولت آقای روحانی روی توافقات خود با قدرت های جهان در زمینه هسته ای حساب باز کرده است و اگر این اتفاق به خوبی شکل نگیرد، با این روند هدفمندی، هم مردم ایران و هم دولت او ضربه خواهد خورد.

11 اردیبهشت 1393