h نتایج جالب یک نظرسنجی در آمریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نتایج جالب یک نظرسنجی در آمریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نتایج جالب یک نظرسنجی در آمریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نتایج جالب یک نظرسنجی در آمریکا

نتایج جالب یک نظرسنجی در آمریکا

روزنامه وال استریت ژورنال، نتایج نظرسنجی مشترک این روزنامه و شبکه خبری ان‌بی‌سی نشان می‌دهد حدود نیمی از مردم آمریکا خواستار کم شدن دخالت‌های دولت در امور کشورهای دیگر و رسیدگی بیشتر دولتمردان آمریکا به معضلات داخلی هستند.

بر اساس این گزارش، تنها کم‌تر از یک پنجم شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی موافق فعال‌تر شدن آمریکا در صحنه بین‌الملل بوده‌اند.

آنطور که وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده، حدود 47درصد از مردم آمریکا خواهان کاهش دخالت خارجی این کشور هستند که این رقم در مقایسه با نظرسنجی‌های صورت گرفته در سال‌های 2001، 1997 و 1995 رشد چشم‌گیری را نشان می‌دهد. این میزان در دهه 1970 تنها 20درصد بوده است.

این در حالی است که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته در مجمع آتلانتیک، الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را اشغال بخشی از خاک اروپا خوانده بود و با تهدید روسیه به اقدام متقابل نظامی، آمریکا و متحدانش در ناتو را متعهد به حفظ تمامیت ارضی کشورهای شرق اروپا در برابر «تجاوز روسیه» دانسته بود.

اما در موضع‌گیری متفاوت و متناقضی، باراک اوباما روز دوشنبه در مانیل پایتخت فیلیپین خواستار درس گرفتن جنگ طلبان از نتایج حمله آمریکا به عراق شده بود و دیپلماسی را بهترین راه برای حل مشکلات عنوان کرده بود.

سردرگمی مقامات آمریکایی در موضع‌گیری همراستا با منافع ملی این کشور در عرصه بین الملل باعث سقوط بی سابقه مقبولیت روش اوباما در اداره سیاست خارجی و حمایت تنها 38درصد از آمریکایی ها از عملکرد رئیس جمهورشان در عرصه بین الملل شده است.

وال استریت ژورنال در انتها با کنار هم گذاشتن نتایج این دونظر سنجی، مردم آمریکا را مردمی خسته از جنگ و ناراضی از به دوش کشیدن هزینه‌های این مداخلات نظامی توصیف کرده است.

کارشناسان سیاست خارجی پیش از این هم نسبت به گسترش نارضایتی از حضور خارجی نیروهای آمریکا هشدار داده بودند. حمایت از دخالت‌های خارجی آمریکا هرچند بعد از حادثه یازده سپتامبر افزایش یافت، اما بعد از جنگ‌های پرهزینه عراق و افغانستان، دچار افت شدید شد.

11 اردیبهشت 1393