h سفر مرکل به آمریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سفر مرکل به آمریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سفر مرکل به آمریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سفر مرکل به آمریکا

سفر مرکل به آمریکا

فردا (پنج شنبه) "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان به آمریکا سفر می کند و در روز جمعه با رئیس جمهوری این کشور دیدار خواهد کرد.

مناسبات آلمان و آمریکا در سال های گذشته و در سایه جاسوسی های آمریکا کمی خدشه دار شده است. در روز پنج شنبه مرکل بعد از مدت ها و برای اولین بار بعد از افشا شدن جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا به واشنگتن سفر کرده و با اوباما دیدار می کند.

در این سفر به مسئله جاسوسی های آمریکا پرداخته خواهد شد و باید رسوایی های سال های گذشته در این باره رسیدگی شود. البته انتظار نمی رود که این مشکل با این سفر و از این راه حل شود. صدر اعظم آلمان بر این عقیده است که این جاسوسی ها غیر قابل قبول است، اما ما باید چندین سال در این باره مذاکره کنیم. نیروی استدلال در آخر بالاخره متقعاد کننده خواهد بود.

قرارداد تجارت آزاد با آمریکا یکی دیگر از موضوعاتی است که در سفر مرکل به آمریکا به آن پرداخته خواهد شد. برلین قرارداد تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا را به عنوان شانس بزرگ با مزایای زیادی برای مشاغل،کارگران و مصرف کنندگان می داند. دولت آلمان توقف مذاکرات تجارت آزاد با آمریکا به دلیل جاسوسی ها را رد می کند.

مسئله اوکراین نیزموضوعی است که تقریبا در این سفر مسئله جاسوسی ها را به حاشیه می راند. مرحله بعدی این بحران تحریم های اقتصادی علیه روسیه است. دولت آلمان بر این باور است که هیچ گزینه نظامی برای اوکراین وجود ندارد و آمریکا نیز همین باور را دارد. در این سفر، مرکل می خواهد با رئیس صندوق بین المللی پول درباره کمک های مالی به اوکراین صحبت کند. همچنین منابع تامین انرژی برای اروپا هم از دیگر موضوعاتی است که در این سفر مطرح می شود.

به گفته دیپلمات های آلمانی مسئله مذاکرات سازش بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی که با میانجیگری "جان کری" به شکست منجر شد مسئله ای دیگر است که آلمان علاقمند به گفتگو در این باره است.

همچنین مسئله افغانستان هم در دیدار اوباما با مرکل مطرح خواهد شد و آن ها در این باره مذاکره خواهند کرد که چگونه با برنده انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باید رفتار کنند.

مسئله بحران سوریه نیز از دیگر موضوعاتی است که در دیدار صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن به آن پرداخته خواهد شد. منبع: خبرگزاری فارس

11 اردیبهشت 1393