h ادوارد اسنودن رئیس دانشگاه شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ادوارد اسنودن رئیس دانشگاه شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ادوارد اسنودن رئیس دانشگاه شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ادوارد اسنودن رئیس دانشگاه شد

ادوارد اسنودن رئیس دانشگاه شد

ˈادوارد اسنودنˈ پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به عنوان رییس یک دانشگاه در اسکاتلند انتخاب شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، اسنودن روز چهارشنبه به مقام ریاست دانشگاه گلاسکو پایتخت اسکاتلند انتخاب شد.

مراسم رسمی تایید اسنودن به مقام رییس داشگاه گلاسکو در سالن کنفرانس این دانشگاه برگزار و وی از طریق ویدئویی با شرکت کنندگان در این مراسم ارتباط یافت.

اسنودن در سخنانی که بطور مستقیم از طریق ویدیویی در دانشگاه گلاسکو پخش می شد از انتخاب خود به مقام رییس دانشگاه تشکر کرد.

وی با بیان این که دولت انگلیس اجازه حضور وی را در خاک خود نمی دهد اعلام کرد به این دلیل نتوانسته است در این مراسم حضور یابد و از این بابت عذرخواهی کرد.

دوره ریاست دانشگاه گلاسکو سه سال است و اسنودن بجای چارلز کندی یک نماینده مجلس به این مقام انتخاب شد.

اسنودن از میان چهار نامزد به عنوان رییس دانشگاه گلاسکو انتخاب شد و در رای گیری 6 هزار و 560 نفر شرکت کردند.

وی در دو دور رای گیری به ترتیب 3 هزار 124 و 3هزار و 347 رای کسب و پیروز شد.

اسنودن ماه ژوئن سال گذشته پس از آنکه افشا کرد دولت آمریکا با کنترل تماس های تلفنی و اینترنتی شهروندان و دولت های مختلف در حال جاسوسی از آنها بوده است، تحت پیگرد واشنگتن قرار گرفت و پس از فرار از آمریکا و سفر به هنگ کنگ، سر از فرودگاه بین المللی مسکو در آورد.

وی در ماه سپتامبر سال گذشته از روسیه پناهندگی سیاسی موقت گرفت.

افشاگری های اسنودن که از طریق برخی رسانه های غربی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین صورت گرفت، پرده از جاسوسی های گسترده آمریکا در سطح جهانی کنار زده و مسایل و مشکلات زیادی را در روابط واشنگتن با کشورهای مختلف ازجمله متحدان نزدیکی همچون آلمان به وجود آورده است.

4 اردیبهشت 1393