h برنج خارجی گران می شود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

برنج خارجی گران می شود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,برنج خارجی گران می شود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,برنج خارجی گران می شود

برنج خارجی گران می شود

رئیس کل گمرک ایران از افزایش تعرفه واردات برنج خبر داد و گفت: کالاهای اساسی ‌برای فاز ۲ هدفمندی تامین و ذخیره شده است و نیز ثبت سفارش کالا الزامی نیست و فقط جنبه آماری دارد.

مسعود کرباسیان امروز در حاشیه یادداشت تفاهم‌نامه با رئیس کل گمرک کشور الجزایر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی، مبنی براینکه وضیعت ورود کالاهای اساسی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها چگونه بوده است، اظهار داشت: کالاهای اساسی و ضروری که مورد نیاز برای ذخیره‌سازی و تأمین نیاز داخل به منظور اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است، انجام شده و از این بابت مشکلی نیست.

وی افزود: اوایل سال گذشته مشکلات عدیده‌ای در خصوص ورود کالا به کشور به خصوص دارو داشتیم، اما اکنون هیچ کالایی دپو نمی‌شود.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه با راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی که با همکاری استاندارد است، کمترین معطلی برای کالاها وجود دارد، تصریح کرد: تعرفه‌های گمرکی از اول سال جاری نهایی شده و دو هفته پیش ابلاغ شد و مسائلی که قبلاً در این رابطه وجود داشت رفع شده است.

کرباسیان افزود: کمیسیون ماده یک در طول سال فعال است تا طبقه‌بندی گروه‌های کالایی را در صورت نیاز تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه افزایش تعرفه زیاد نداشتیم و برای حمایت برخی کالاهای خانگی تولید داخل برخی تعرفه ها افزایش دارد، گفت: میزان ارزش افزوده در سال جاری در این بخش تأثیر زیادی گذاشته و خود به خود به نوعی افزایش تعرفه را به همراه دارد.

به گفته رئیس کل گمرک ایران خودروهای تا 2000 سی‌سی 40 درصد،تا 2500 سی‌سی 55 درصد و بالای 2500 سی‌سی که قبل از شهریور سال گذشته ثبت سفارش شده باشد، با این تعرفه‌ها وارد کشور می‌شود و مجوز جدید برای خودروهای بالای 2500‌سی‌سی نداشتیم.

وی تأکید کرد: اظهار از راه دور در گمرک ایجاد شده و همچنین از ماه آینده GPS راه‌اندازی می‌شود، تا امنیت کامل برای ترانزیت کالا به وجود آید.

کرباسیان در خصوص واردات کالا به کشور نیز گفت: سیستم جامع گمرکی 88 درصد فعالیت‌های کنونی را پوشش می‌دهد و 226 ساعت مسیر قرمز ورود کالا به 26 ساعت رسیده که 85 درصد واردات در این بخش بوده و اکنون از 30 روز به 3 روز کاهش یافته است.

همچنین مسیر زرد که 5 درصد کالاها را به خود اختصاص می‌دهد از حدود 160 ساعت به 16 ساعت کاهش داشته و مسیر سبز نیز که 2 درصد کالاها بود اکنون 20 درصد کالاها را شامل می‌شود کمتر از 7 ساعت شده است.

وی از راه‌اندازی سیستم اظهار راه دور یکپارچه تا دو هفته آینده برای گمرکات کشور خبر داد و گفت: ‌همچنین این سامانه جامع برای صادرات نیز راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس کل گمرک در پاسخ به این سؤال فارس که آیا علت افزایش قیمت برنج وارداتی به دلیل افزایش تعرفه آن در سال جاری بوده است، بیان داشت: فکر نمی‌کنم افزایش تعرفه‌ای داشته باشیم و اگر این افزایش بوده است برای حمایت از برنج داخلی بوده و هر سال این موضوع از مسئولان ذی‌ربط تعیین می‌شود که مسئولیت آن با جهاد کشاورزی بوده و تنظیم بازار نیز برعهده آنها است.

رئیس کل گمرک ایران همچنین در مورد ثبت سفارش کالا گفت: اکنون ثبت سفارش کالا به منزله واردات نیست و در گذشته به دلیل محدودیت ارزی این کار انجام می‌شود، همچنین گروه کالایی 10 ثبت سفارش می‌شود.

وی گفت: خودروهای وارداتی بالای 2500‌سی‌سی که با دو برابر سود بازرگانی انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: همانطور که وزیر صنعت گفته ثبت سفارش کالا جنبه آماری دارد و لزوماً به منزله واردات کالا نیست که به دلیل محدویت ارز بود. همچنین اکنون الزام به سفارش ثبت کالا برای واردات وجود ندارد، اگر کسی ارز آزاد داشته باشد، به راحتی می‌تواند کالای خود را وارد کند و همچنین ارز بانکی نیز برای کالاهایی که مجاز باشند پرداخت می‌شود و در حقیقت ثبت سفارش موجب ایجاد زمان برای ورود کالا است.

کرباسیان همچنین به رتبه‌بندی سازمان‌های بین‌المللی برای گمرک ایران اشاره کرد و گفت: ‌اکنون رتبه ایران پایین‌تر از افغانستان و گابن بوده که در این راستا تلاش‌های زیادی شده و البته اطلاعات بانک جهانی در این زمینه دقیق نیست که در نامه‌ای به بانک جهانی خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌ایم. منبع: خبرگزاری فارس

2 اردیبهشت 1393