h هنگام استفاده از رایانه بیشتر پلک بزنید - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

هنگام استفاده از رایانه بیشتر پلک بزنید,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,هنگام استفاده از رایانه بیشتر پلک بزنید,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,هنگام استفاده از رایانه بیشتر پلک بزنید

هنگام استفاده از رایانه بیشتر پلک بزنید

متخصص چشم پزشکی گفت:کاربران رایانه ای که روزانه ساعات زیادی از رایانه استفاده می کنند، برای پیشگیری از ابتلا به خشکی چشم باید بیشتر از حد معمول پلک بزنند. دکتر احمد عامری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:خشکی چشم افرادی که از رایانه استفاده می کنند،خودساخته است زیرا در هنگام کار با رایانه به صفحه مانیتور خیره می شوند و کمتر پلک می زنند؛ همین امر سبب کاهش لایه پوششی اشک و در نتیجه فرد دچار سوزش و خارش در چشم ها می شود.

وی گفت:این دسته از افراد دچار اشک ریزش،خارش و سوزش در چشم می شوند و اقدام به مالیدن چشم خود می کنند؛ این حالات واکنش طبیعی قرنیه چشمی است که دچار خشکی شده و به غدد اشکی دستور ترشح اشک می دهد و در نهایت فرد پلک می زند.

عامری ادامه داد:کاربران رایانه بهتر است به مانیتور به صورت ممتد نگاه نکنند، بیشتر از حد معمول پلک بزنند و اگر احساس خشکی در چشم ها کردند، از اشک مصنوعی استفاده کنند.

متخصص استرابیسم چشمی توضیح داد:به طورکلی خشکی چشم ها دو نوع است؛ در نوع اول مقدار اشک چشم کمتر از حدمعمول است اما کیفیت آن مشکلی ندارد.

عامری گفت:برخی بیماری ها مانند بیماری های روماتیسمی و یا بیماری هایی که عصب چشم در اثر آنها دچار صدمه شده است، عامل بروز این نوع خشکی چشم در افراد است.

وی با بیان اینکه نوع دوم خشکی چشم مربوط به کیفیت اشک است،افزود:در افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، اشک به لحاظ کمی اشکال ندارد بلکه به لحاظ کیفی دچار مشکل است. اشک چشم از ترکیب عناصر خاصی به وجود آمده است که در صورت تغییر مقدار این ترکیبات، چشم دچار مشکل می شود.

عامری در این مورد نیز توضیح داد: اشک چشم بخشی از تغذیه قرنیه چشم ها را تامین و سطح قدامی قرنیه را صاف و صیقلی می کند. اگر اشک روی قرنیه به خوبی نلغزد و آن را پوشش ندهد، فرد احساس خستگی در چشم ها می کند و تار می بیند و در نهایت دچار سوزش و خارش چشم می شود.

متخصص استرابیسم چشمی اظهار داشت: افرادی که دچار چنین مشکلاتی هستند باید زیرنظر پزشک از اشک مصنوعی استفاه کنند زیرا میزان مصرف اشک مصنوعی بستگی به نیاز بیمار دارد که آن را چشم پزشک معالج تعیین می کند.

1 اردیبهشت 1393