h ماجرای ابوطالبی چه شد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ماجرای ابوطالبی چه شد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ماجرای ابوطالبی چه شد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ماجرای ابوطالبی چه شد؟

ماجرای ابوطالبی چه شد؟

ماجرای ابوطالبی چه شد؟

از آنجایی که بر اساس موافقت نامه سال 1947 که آمریکا امضا کرده است ، واشنگتن ملزم است به نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل متحد روادید ورود بدهد و  از این رو ، آمریکا و رئیس جمهور آن حق ندارند به نماینده کشوری روادید ورود ندهند، عدم صدور اجازه ورود نماینده ایران به آمریکا جنجال ساز شده است .

 حتی گفته می شود  بر اساس قانون، آمریکا این حق را نیز ندارد که قانونی را به تصویب برساند که جلو ورود فردی را به آمریکا بگیرد که قرار است نماینده کشورش در سازمان ملل باشد اما با این حال در هیاهوی توافقات و اتفاقاتی که در این چند ماه اخیر برای بهبود روابط ایران و غرب به خصوص امریکا رخ داده و حتی بعد از تابو شکنی اوباما و روحانی و مکالمه تلفنی آنها باز هم آمریکایی ها در حق ایران کارشکنی می کنند.
در واقع خودداری مقامات آمریکا از دادن ویزا به حمید ابوطالبی، موجب بحرانی دیپلماتیک میان دو کشور شده است و این نگرانی وجود دارد که این اختلاف روی گفتگوهای هسته‌ای هم سایه بیفکند توافق ژنو را هم تحت تاثیر قرار دهد.
اصل ماجرا هم از این قرار است که حمید ابوطالبی نماینده پیشنهادی ایران برای تصدی نمایندگی ایران نزد سازمان‌ملل در نیویورک است که آمریکا به اتهام شرکت در اشغال سفارت این کشور در 13آبان 1358 از صدور ویزا برای او امتناع کرده است.
این اقدام در حالی صورت گرفته که جیمی کارتر که در زمان گروگانگیری سفارت آمریکا ریاست‌جمهوری را برعهده داشت، از صدور ویزا برای نماینده ایران در سازمان‌ملل حمایت کرده  در مصاحبه با یک شبکه رادیویی، گفت: «من حامی صدور روادید برای حمید ابوطالبی سفیر جدید ایران در سازمان‌ملل هستم.»
حالا ایران هم در واکنش به این اقدام آمریکا ، یادداشتی اعتراضی نوشته است.
درواقع کفیل نمایندگی دایم ایران نزد سازمان‌ملل متحد در نیویورک شامگاه دوشنبه به وقت ایران با ارسال یادداشتی به رییس کمیته روابط با دولت میزبان این سازمان خواستار تشکیل جلسه فوری این کمیته برای بررسی تخلف آمریکا از تعهداتش بر اساس قرارداد مقر این نهاد بین‌المللی شد ه است تا این مساله حل شود.
در یادداشت ارسالی ضمن بیان نگرانی شدید ایران از اقدام دولت آمریکا مبنی بر عدم صدور روادید برای سفیر تعیین شده ایران آمده است: «این اقدام دولت میزبان مغایر با مقررات حقوق بین‌الملل و تعهدات این کشور بر اساس قرارداد مقر و عرف بین‌المللی است و قطعا مخل فعالیت نمایندگان کشورهای عضو سازمان‌ملل می‌باشد.»
به این ترتیب به نظر می رسد کارشکنی های امریکا در حق ایران همچنان ادامه دارد و امریکایی ها هنوز به دنبال بهانه جویی  برای ضربه زدن به ایران از هر راهی هستند و باید منتظر ماند و دید دستگاه دیپلماسی این نوع برخوردها را قاطعانه و نه فقط با نوشتن یک یادداشت ،پاسخ خواهد داد یا خیر؟
29 فروردین 1393