h فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی

فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی

فیلم/ جنجال در مجلس بر سر وزیر نفت/ماجرای جنجالی گریه روحانی

سؤال ملی حجج اسلام حمید رسایی و روح‌الله حسینیان و همچنین علی اصغر زارعی نمایندگان تهران از بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه پارلمان) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نمایندگان تهران از وزیر نفت پرسیدند دلیل اظهارات خلاف واقع که سیاه نمایی مطلق است، چیست؟

وزیر نفت با حضور در جلسه امروز پالمان در توضیحاتی گفت که همه باید بسیج شویم و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را به نتیجه برسانیم، از مجلس به خاطر حمایت‌هایی که از صنعت نفت در جریان بررسی بودجه 93 داشت تقدیر و تشکر می‌کنم که بیش از آنچه ما انتظار داشتیم، به مسائل نفت پرداختند، از سؤال کنندگان محترم نیز تشکر می‌کنم که این فرصت هر چند کوتاه را در اختیار بنده قرار دادند.

وی افزود: اینکه آیا این سؤال جزو وظایف وزیر است یا نه، تشخیص آن با هیأت رئیسه مجلس است و من دخالتی نمی‌کنم و خودم را موظف به پاسخگویی نمی‌دانم.

وزیر نفت ادامه داد: جلسه‌ای برای بزرگداشت شهید تندگویان برگزار شد که من به آن جلسه رفتم و صحبت کردم و گفتم با شعار نمی‌شود کشور را پیش برد، بلکه با شعور و خرد باید کشور را پیش برد، گفتم تا یک زمان با وجود مشکلاتی که وجود داشت، جریان عمومی کشور رو به پیشرفت بود، اما از سال 84 به بعد وقفه‌ای ایجاد شد و ما دیگر نباید در گذشته سیر کنیم، افراطی‌گری باید همیشه محکوم شود.

وی افزود: بنده یک روز نزد امیر قطر رفتم و او گفت به آنچه ما در پارس جنوبی انجام دادیم، غبطه می‌خورد، ما دوباره باید کاری کنیم که دیگران به ما غبطه بخورند، البته رهایی ما از مشکلاتی که برای کشور به وجود آمده با دعای خیر شهدا صورت گرفت و همه با هم در راه شهید تندگویان باید پیش برویم و صنعت نفتی داشته باشیم که دیگران حسرت آن را بخورند، در آن جلسه گفتم آقای رئیس ‌جمهور چندی پیش مطلبی گفته که بنده خیلی متأثر شدم، بنده نگفتم وزیر دولت احمدی‌نژاد رفته از شیخ اماراتی پول قرض کرده است، بلکه گفته‌ام آن وزیر پول خودمان را از شیخ اماراتی گرفته است، اما اینکه انسان برای گرفتن پول خودش خواهش کند، آیا این عزت است؟ آیا اینکه پول خودمان را خواهش کنیم به ما بدهند، عزت است؟

نمایندگان پرسشگر می‌گویند بنده سیاه‌نمایی کرده‌ام، باید بگویم سیاه‌نمایی زمانی است که بنده چیزی را که سفید است، بگویم سیاه است.

زنگنه خاطرنشان کرد: نماینده پرسشگر می‌گوید چرا چیزی را که اگر هم بوده بیان کرده‌ام، باید بگویم من اگر گفته‌ام در چند سایت منتشر شد و چند صد هزار نفر متوجه شدند، اما شما امروز این سؤال را در صحن علنی مطرح کردید و 40 میلیون نفر متوجه شدند، آیا این اقدام اشکالی ندارد، بحث من این است که اینکه آن شیخ و آن وزیر چه کسانی بودند، بنده اصلا وارد این موضوع نمی‌شوم چون بنده و آقای رئیس ‌جمهور اصلا به آن وزیر تعرضی نداشتیم.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: بحث این بود که چرا کشور باید به شرایطی برسد که ما اینگونه اقدامات را انجام دهیم؟ ما باید افتخار کنیم به ایرانی بودنمان، بنده دلم به حال این کشور می‌سوزد، این همه منابع و امکاناتی که ما داریم باید تبدیل به کشور یک منطقه شویم. اینکه نزد دیگران برویم و خواهش کنیم درست نیست، خواهش می‌کنم هیأت رئیسه فرصت کافی به بنده بدهد تا برنامه‌های نفت را درباره تحول اقتصاد مقاومتی بیان کنم.

می‌خواهم درباره میزان تولید و فروش نفت سخن بگویم، درباره تحریم‌ها صحبت کنیم، بررسی کنیم تا ببینیم چه طور می‌توانیم میادین مشترک نفتی‌مان را توسعه دهیم، نمی‌شود که دیگران نفت و گاز ما را ببرند و ما نگاه کنیم، درباره طرح‌های پتروشیمی، خودکفایی و صادرات نفت صحبت کنیم.

وی افزود: اینکه چه کاری انجام دادیم که جریان بابک زنجانی و رفقایش در کشور تکرار نشوند، درباره این موضوعات صحبت کنیم و بنده به مجلس گزارش دهم، اینکه آن شیخ و آن وزیر چه کسانی بودند، کدام درد از بیکاری، تورم و گرانی و مشکلات کشور را حل می‌کند؟ ما باید به فکر توسعه کشور باشیم و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

وزیر نفت تصریح کرد: در این سؤال آمده است که چرا بنده 3 بار استعفا داده‌ام، باید بگویم آقای ربیعی وزیر تعاون و رفاه اجتماعی اشتباه گفته که بنده استعفا داده‌ام، کسی استعفا می‌دهد که ناامید باشد، بنده که ناامید نیستم، من سرشار از نشاط و امید هستم، روزی که به مجلس آمدم تا رأی اعتماد بگیرم، می‌دانستم به کجا می‌خواهم بروم، به شما هم گفتم که من را به هتل 5 ستاره نمی‌فرستید، من با تجهیزات ورود به میدان مین به وزارت نفت رفتم، من مشکلات صنعت نفت را می‌دانستم و می‌دانم، بسیار هم به آینده کشور و وزارت نفت خوشبین هستم و امیدوارم، فردی استعفا می‌دهد که ناامید باشد، من 22 سال وزیر بودم، اگر قرار باشد در طول 3 ماه در وزارت نفت 3 بار استعفا داده باشم، پس باید در سابقه 22 سال وزارت قبلی‌ام 360 بار استعفا داده باشم، من اهل استعفا نیستم، مگر اینکه مجلس یا رئیس ‌جمهور من را از خدمت معاف کنند.

زنگنه اضافه کرد: در این مدت هم به لطف خدا موفق بودیم و زمستان سختی را پشت سر گذاشتیم و توانستیم صادرات نفت داشته باشیم، این موفقیت ما بوده است، من در جمع خصوصی مطلبی را از قول آقای رئیس‌ جمهور مطرح کردم، ولی شما آن را به صحن علنی مجلس آوردید و حداقل 40 میلیون نفر متوجه شدند، ولی اصل داستان این است که من نه استعفا داده‌ام و نه استعفا می‌دهم و تا زمانی که خداوند به من قدرت دهد کارم را انجام می‌دهم.

وی ادامه داد: سیاه‌نمایی در کار نبوده و من دنبال این بودم که یک وضعیت خوب برای کشور ایجاد شود و در این مدت هم تلاش کردم و به حمایت مجلس نیز احتیاج دارم و بدون حمایت مجلس نمی‌شود کار کرد و موفق شد و برای ادامه راه هم به کمک شما نیاز دارم.

دانلود

27 فروردین 1393