h اخرین خبرها از ثبت نام جدید یارانه ها و سایت رفاهی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اخرین خبرها از ثبت نام جدید یارانه ها و سایت رفاهی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اخرین خبرها از ثبت نام جدید یارانه ها و سایت رفاهی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اخرین خبرها از ثبت نام جدید یارانه ها و سایت رفاهی

اخرین خبرها از ثبت نام جدید یارانه ها و سایت رفاهی

مدیر امور بانکی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها حجم بالای مراجعات غیر ضروری در ساعات اولیه ثبت نام را دلیل اصلی اختلال روز گذشته سامانه رفاهی می‌داند.

به گزارش ظهور12 ، نرگس نجفی اظهار کرد:‌ روز چهارشنبه چون نخستین روز نام نویسی یارانه‌ها بود بسیاری از مردم در ساعات اولیه برای چک کردن وضعیت سایت و این‌که دقیقا از آن‌ها چه اطلاعاتی خواسته خواهد شد به سایت مراجعه کردند که متاسفانه این امر به ترافیک بالا و ایجاد کندی در سامانه منجر شد.

وی اضافه کرد: با گذشت چند ساعت از آغاز ثبت نام و کاهش مراجعات غیر ضروری مردم به سامانه خوشبختانه کندی و اختلالات رفع شد و مردم از ساعات اولیه صبح توانستند بدون اشکال نام نویسی خود را تکمیل کرده و به عنوان متقاضی در سایت ثبت شوند.

مدیر امور بانکی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها درباره تعداد سرپرستان خانواری که روز گذشته نام خود را در سامانه ثبت کردند گفت:‌ در حال حاضر آماری در دست ما هست که نشان دهد روز گذشته چه تعداد ثبت نام کرده‌اند اما با توجه به کسانی که احتمال دارد به دلایل مختلف نتوانسته باشند روز گذشته نام خود را در سامانه رفاهی ثبت کرده باشند این آمار تا روز سی‌ام و سی و یکم که نام نویسی نهایی و قطعی می‌شود به عدد دقیقی نخواهد رسید.

نجفی درباره وضعیت درآمدی افرادی که شغل آزاد دارند نیز اظهار کرد: به هر حال هر خانواده‌ای می‌تواند میزان درآمد حدودی خود را در ماه تخمین بزند و دولت نیز این مساله را برعهده خود مردم گذاشته که با توجه به وضعیت درآمدی‌شان در ماه‌های گذشته در یکی از پنج گروه درآمدی مشخص شده در سایت نام خود را ثبت کنند البته با توجه به نوع شغل آزاد نیز می‌توان در نظر داشت که میزان درآمد افراد تا چه حدودی تخمین زده می‌شود.

وی درباره افرادی که یکی از چهار تغییرات اصلی تولد، فوت، ازدواج و طلاق را در طول ماه گذشته داشته‌اند نیز اظهار کرد: ما تا تاریخ 22 اسفند 92 تمامی اطلاعات را به صورت جدید تنظیم کرده‌ایم اما اگر افرادی در طول این مدت یکی از این چهار تغییر را داشته‌اند می‌توانند در نخستین زمان نام نویسی بار دیگر مراجعه کرده و آن‌ها را ثبت کنند تا آن لحظه نیز برای کسانی که تازه ازدواج کرده‌اند می‌توان فرصتی در نظر گرفت تا در ثبت نام این مرحله نیز همراه با سرپرستان خانوار خود که تاکنون از طریق آنها یارانه می گرفتند نام نویسی کنند و سپس در زمان تغییرات جدید به عنوان سرپرست خانوار نام خود را ثبت کنند.

سخنگوی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها با بیان این‌که ارسال پیامک تنها نشانه نهایی شدن ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی به حساب می‌آید عنوان کرد: وقتی که در سیستم تمام مراحل نام نویسی قطعی می‌شود با پیغام "ثبت نام شما با موفقیت انجام شد" روبرو می ‌شوید این به نشانه پایان یافتن مراحل ثبت نام است و پس از آن کد چهار رقمی دریافت یارانه به شماره‌ای که سرپرست خانوار در سامانه ثبت کرده است ارسال می‌شود.

نجفی ادامه داد: در روز گذشته با توجه به شلوغی‌های انجام شده برخی از این پیامک‌ها با تاخیر ارسال شد که البته پس از مدتی تمامی کسانی که نام نویسی‌شان قطعی شده بود پیامک مربوط را دریافت کرده بودند.

وی با هشدار به کسانی که حضوری و در کافی‌نت‌ها به ثبت نام اقدام می‌کنند گفت: این افراد باید توجه داشته باشند که شماره تلفن همراه وارد شده تنها پل ارتباطی بین سازمان هدفمندی‌ و آن‌ها خواهد بود. متاسفانه در روز گذشته برخی از کافی‌نت‌ها به منظور بالا رفتن سرعت نام نویسی شماره تلفن صاحب مغازه را وارد سیستم می‌کردند که این مساله باعث شد برخی از پیامک‌ها با اختلال ارسال شوند اما در مجموع تمامی متقاضیانی که در سامانه نام نویسی‌شان نهایی شده و پیغام موفقیت ثبت نام را دریافت کرده‌اند باید در بازه زمانی کوتاهی منتظر دریافت کد مربوط به سایت باشند و تا آغاز به کار مراحل دریافت یارانه نیز آن کد را نزد خود حفظ کنند.

نام‌نویسی یارانه ها برای زوج‌های جدید بعد از فروردین

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با بیان اینکه مشکل کندی سایت رفاهی که صبح امروز روی داده بود، از ساعت ۱۱ به بعد رفع شد، گفت: زوج‌های جوان که بعد از ۲۲ اسفند تشکیل خانواده داده‌اند، فعلاً در خانوار والدین ثبت‌نام می‌شوند و بعداً فرصتی برای این تغییرات داده خواهد شد.

نرگس نجفی در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه امروز تاکنون چند نفر از سرپرستان خانوارهای دارای کد اقتصادی با رقم سمت راست صفر ثبت نام کرده‌اند، گفت:‌ فعلاً آماری نداریم.

وی در مورد اینکه آیا اختلال ایجاد شده در سایت رفاهی در روز اول ثبت‌نام رفع شد، گفت: شاید بهتر است نگوییم اختلال بوده، بلکه کندی شبکه بوده است که به دلیل اینکه امروز روز اول بود، خیلی از مردم برای اینکه مطلع شوند، سایت رفاهی چه چیزهایی از آنها می‌خواهد، وارد سایت شدند و سایت رفاهی با کندی مواجه بود.

وی گفت: افراد غیر کد صفر هم امروز وارد سایت رفاهی شدند و ترافیک شبکه تا ساعت 11 صبح ادامه داشت.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افزود: با توجه به توصیه‌هایی که به مردم ارائه شد، مردم از مراجعات غیر ضرور خودداری کردند و هرکس باید در مورد مقرر خود براساس رقم سمت راست و آخر کد ملی در روزهای تعیین شده مراجعه کنند.

نجفی تاکید کرد: به هر حال در ساعت‌های اوج مراجعه مردم کندی سایت مشاهده شده است.

وی در مورد اینکه خانوارهای جدید آیا می‌توانند ثبت‌نام کنند، گفت: اگر کسانی که تا 22 اسفند 92 نسبت به جداسازی اطلاعات خود و تشکیل خانوار جدید اقدام کرده‌اند و در سامانه مرکز آمار ایران اطلاعات‌ آنها ثبت شده باشد ، یا از طریق دفاتر پلیس +10 آنها اطلاعات ثبت شده باشد و یارانه فروردین براساس خانوار جدید واریز شود، می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند، اما اگر این اقدام انجام نشد، برای جداسازی اطلاعات خانوار جدید بعد از پایان نام‌نویسی یارانه و پایان 10 روز تعیین شده بعداً به آنها فرصت داده می‌شود، تا مانند گذشته نسبت ثبت‌نام خود اقدام کنند.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تأکید کرد: در مرحله اول چهار واقعه حیاتی شامل تولد، فوت، ازدواج و طلاق اگر تا 22 اسفند در سامانه مرکز خانوار ثبت شده باشد و اطلاعات خانوار جدید ثبت شده است.

وی افزود: بعد از پایان نام‌نویسی اطلاعات از طریق مرکز آمار ایران و یا دفاتر پلیس +10 و یا سازمان ثبت احوال اعمال می‌شود و تغییرات بعد از این مدت قابل ثبت خواهد بود.

نجفی در مورد اینکه افراد سرپرست خانوار دارای کد ملی با رقم سمت راست 1 حدود 4.1 میلیون نفر هستند آیا برای مشکل ترافیک سایت چاره‌ای اندشیده شده است، گفت: امروز هم از ظهر به بعد مشکل کندی سایت رفاهی برطرف شده و روند قابل قبولی پیدا کرده‌اند، برای فردا هم با هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

پیشنهاد ربیعی برای اهدای یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ای کاش به جای واژه انصراف از یارانه‌ها از کلمه اهدا استفاده می‌کردیم، اظهار کرد: در واقع کسی که یارانه خود را اهدا می‌کند برای منافع ملی از منافع شخصی‌اش گذشته است.

به گزارش ایسنا  علی ربیعی در اجلاس سراسری مدیران کمیته امداد امام خمینی (ره) سراسر کشور با بیان اینکه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همواره کمک به محرومان را به عنوان یکی از موضوعات اساسی مطرح می‌کرد، گفت: یکی از وظایف ما نیز این است که اجازه ندهیم گفتمان محرومان در جامعه فراموش شود.

وی ادامه داد: توجه به محرومان در ذات فرهنگ اسلامی ایرانی ما همواره وجود داشته و بر آن تاکید شده است و مردم و مسئولین نباید آنرا از یاد ببرند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه آرزوی مقام معظم رهبری نیز این است که روزی برسد دیگر به کمیته امداد نیاز نداشته باشیم گفت: این آرزو بسیار زیباست و معنای آن رسیدن به جامعه‌ای است که هیچ محرومی در آن وجود ندارد. البته ایشان تاکید می‌کند که باید تا رسیدن به آن روز کمیته امداد با ارتقای توانمندی‌هایش فعالیت کند.

ربیعی با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کنیم و برنامه‌ریزی‌هایمان به نحوی باشد که محرومیت درجامعه کمتر شود، اظهار کرد: در واقع برنامه‌ریزی‌های ما نباید به گونه‌ای باشد که خودش منجر به ایجاد محرومیت شود. به عبارتی باید جلوی محرومیت ساختاری را گرفت و بر ناتوان شدن محرومیت‌های ساختاری غلبه کرد، زیرا فقیر و محروم شدن برخی افراد در جامعه ناشی از برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و اقتصادی خودمان است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت ایجاد نهادهایی قدرتمند در جوامع برای حذف محرومان در جامعه اظهار کرد: نهاد دولت به تنهایی قادر نیست برنامه‌هایش را در این جهت جلو ببرد و باید نهادهای مکمل دولت نظیر کمیته امداد که از درون مردم می‌جوشند در این زمینه حضور فعال داشته باشند و گسترش یابند، البته باید ساختار این نهادها هدفمند شود. ما این آمادگی را داریم که زیر سیستم‌های نهادی مردمی بیشتری را در خدمت بگیریم.

ربیعی در ادامه به آغاز اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برخی از مردم تصور می‌کنند هدفمندسازی یارانه‌ها به معنای افزایش قیمت حامل‌های سوخت است. باید گفت که اینگونه نیست و اجرای این قانون فراتر از این موضوعات است.

وی ادامه داد: ما سه گونه اعطای یارانه را برای مردم اجرا کردیم که دو روش قبلی ناموفق بودند و کارآمدی نداشتند. الگوی اول از پیش از انقلاب شروع شد و یارانه را از طریق پایین نگه داشتن قیمت‌ حامل‌های سوخت به مردم پرداخت می‌کردند. الگوی دوم نیز این بود که قیمت حامل‌های انرژی را به قیمت واقعی نزدیک کردند اما هدف قرار دادن کل جامعه و دادن یارانه نقدی به همه تجربه غلطی بود که متاسفانه در پی آن بازهم نابرابری کم نشد، تولید رشد نکرد و با افزایش نقدینگی روبرو شدیم. اگر آن روش ادامه پیدا می‌کرد دولت ورشکست می‌شد.

وی افزود: ضعفی که در این زمینه وجود داشت این بود که نتوانستیم به خوبی با مردم گفتگو کنیم. ما به سمتی می‌رفتیم که در صورت ادامه اجرای قانون هدفمندی به آن شکل ممکن بود و همین سطح اشتغال که داریم را نیز از دست بدهیم. اکنون 200 هزار شغل در معرض تهدید هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خوشبختانه امسال نوروز آرامی داشتیم، گفت: احساس می‌کنم تنش در جامعه کمتر شده بود اما به یک باره پارلمان اروپا که اصلا کاره‌ای نیست قطعنامه‌ای صادر کرد. پارلمان تاکنون 60 قطعنامه بدتر از این هم داده بود که به هیچ وجه تاثیری در وضعیت ما نداشت اما بهرحال باعث شد یک فشار روانی ایجاد شود. ما نیاز به آرامش داریم و می‌خواهیم یک پارادایم جدید را از نظر رفاهی تعریف کنیم.

ربیعی با بیان اینکه ای کاش به جای واژه انصراف از یارانه‌ها از کلمه اهدا استفاده می‌کردیم، اظهار کرد: در واقع کسی که یارانه خود را اهدا می‌کند برای منافع ملی از منافع شخصی‌اش گذشته است. در واقع اهدای یارانه یک نوع سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: اگر تعداد قابل توجهی از مردم از دریافت یارانه‌ها انصراف بدهند یا همانطور که گفته شد آنرا اهدا کنند قدرت مانور ما بیشتر خواهد شد. ما به دنبال شناسایی محرومانی هستیم که در سطح مددجویان بهزیستی و کمیته امداد هستند ولی تاکنون به هر علتی نتوانسته‌اند وارد این چرخه‌های حمایتی شوند.

ربیعی از پرداخت یارانه به شکل نقدی به همه مردم انتقاد کرد و گفت: در فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها سالانه 42 هزار میلیارد تومان به شکل نقدی به حساب مردم واریز شد، که اگر صرف امور اقتصادی می‌شد می‌توانست غوغا به پا کند. به عنوان مثال ما می‌توانیم با صرف کمتر از60 میلیون تومان یک خانواده را به صورت هدفمند از چرخه حمایتی خارج کنیم. اگر اکنون نیز از محل انصراف از یارانه‌ها مبلغ قابل توجهی صرفه‌جویی شود می‌توانیم آنرا در بخش‌هایی برای ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاری کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سه برابر شدن ارزش دفترچه‌های بیمه روستایی از سال جاری اظهار کرد: در حال آماده کردن خودمان برای بیمه کردن نزدیک به شش میلیون نفر از مردم که فاقد دفترچه‌اند، هستیم.به هر حال باید توجه داشت که منابع ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها باید به شکل هدفمند استفاده شود.

وی با تاکیدبر اینکه به مشارکت مردم و انجام فعالیت‌های داوطلبانه برای حل مشکلات محرومان در جامعه نیازمند هستیم، گفت: امیدواریم بتوانیم در برنامه‌های دولت به نحوی عمل کنیم که مردم از اجرای یک تصمیم درست لذت ببرند.

سازمان هدفمندی: پیامک ثبت نام یارانه به مرور ارسال می شود

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: متقاضیان دریافت یارانه فاز دوم هدفمندی یارانه ها که ثبت نام خود را انجام داده، اما تاکنون پیامک کد رهگیری را دریافت نکرده اند در روزهای آتی این پیامک را دریافت خواهند کرد.

نرگس نجفی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: متقاضیان پس از ثبت نام در صورتی که پیام ثبت نام با موفقیت انجام شد را دریافت کرده، اما پیامک کد رهگیری را دریافت نکردند، ثبت نامشان با موفقیت انجام شده و این پیامک به مرور زمان و بر اساس اولویت ارسال خواهد شد.

به گفته وی، دریافت پیام ثبت نام با موفقیت انجام شد، به معنای موفقیت در انجام ثبت نام است و متقاضیان نباید نگرانی در خصوص انجام ثبت نام خود داشته باشند.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها در خصوص فعالیت سایت در روز جاری نیز گفت: سامانه ثبت نام از ظهر روز گذشته به طور معمول فعال است و بار ترافیکی روانی برای ثبت نام وجود دارد و افرادی که در روز جاری مجاز به ثبت نام هستند به راحتی می توانند آمار و اطلاعات خانوار را وارد سامانه کنند.

نجفی در خصوص میزان متقاضیان ثبت نام در روز نخست نیز گفت: از آنجایی که معلوم نیست ثبت نام نکردن برخی خانوارها در روز گذشته به دلیل اختلال در سامانه ثبت نام بوده و یا این خانوارها از دریافت یارانه انصراف داده اند، امکان ارایه آمار دقیق در خصوص انصرافی ها وجود ندارد و به همین دلیل قرار است آمار در پایان زمان ثبت نام خانوارهای متقاضی اعلام شود.

وی درباره تغییر ساعت ثبت نام سرپرستان خانوار که رقم سمت راست شماره کارت ملی آنها ˈیکˈ است گفت: از آنجایی که جمعیت این گروه از سرپرستان نسبت به سایر گروه ها بیشتر بوده است، قرار شد برای افزایش زمان دسترسی به سامانه ساعت ثبت نام از این گروه از ساعت 24 به ساعت 22 تغییر یابد، اما سایر گروه ها در ساعت 24 بامداد هر روز امکان ثبت نام را خواهند داشت.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها در خصوص ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان نیز گفت: متقاضیان دریافت یارانه در 10 روزی که امکان ثبت نام برای آنان وجود دارد نمی توانند اطلاعات خود را ویرایش کنند.

وی تاکید کرد: اطلاعات درخواستی به قدری معمولی و ساده است که مردم می توانند با حداقل دانش کامپیوتری وارد سامانه شده و اطلاعات خود را ارایه کنند.

نجفی گفت: در صورتی که افراد شماره کارت ملی خود را به درستی وارد این سامانه نکنند، نمی توانند سایر اطلاعات مانند مالکیت واحد مسکونی و متوسط درآمد خود را نیز اعلام کنند و به همین دلیل ارایه اطلاعات نادرست در این سامانه بسیار کم است.

وی تاکید کرد: از آنجا که اطلاعات خانوار سیال است و وضعیت اجتماعی و درآمدی خانوارها متغیر است، سامانه از مدتی بعد برای تغییر شرایط خانوار مجددا بازگشایی می شود، اما بهتر است مردم حداکثر دقت را برای ارایه اطلاعات درست در زمان ثبت نام داشته باشند.

دفاتر پیشخوان و پلیس 10+ امروز فعال هستند

کلیه دفاتر پیشخوان و ادارات پلیس 10+ در روز پنجشنبه برای خدمات‌رسانی به متقاضیان دریافت یارانه فعال خواهند بود.

سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها به منظور باقی نماندن اقشار مردم که به اینترنت دسترسی ندارند از نام نویسی در لیست متقاضیان یارانه امکانی را فراهم کرده که بتوانند در برخی از سازمان‌ها و دفاتر نسبت به نام نویسی خود اقدام کنند.

دفاتر سازمان بهزیستی، کمیته امداد، دفاتر پیشخوان، پلیس 10+، پست بانک و اداره پست اصلی‌ترین دفاتری خواهند بود که در طول این ایام به متقاضیان خدمت‌رسانی خواهند کرد.

طبق اعلام مسوولان برای جا نماندن افرادی که طبق برنامه ریزی‌ها باید در روزهای تعطیل نام نویسی کنند برخی از این دفاتر در این روزها نیز باز خواهند بود.

تا این لحظه طبق اعلام رسمی دفاتر پیشخوان و پلیس 10+ اعلام کرده‌اند در روز پنجشنبه نیز اقدام به ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه می‌کنند و سازمان‌های دیگر نیز متعاقبا برنامه‌های خود برای این روزها را اعلام می‌کنند.

سرپرستان خانواری که کد سمت راست شماره ملی‌شان عدد یک است باید در طول 24 ساعته از روز پنجشنبه بیست و یکم فروردین ماه با مراجعه به سایت رفاهی نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

22 فروردین 1393