h تهدید استاندار تهران به جیره بندی آب - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تهدید استاندار تهران به جیره بندی آب,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تهدید استاندار تهران به جیره بندی آب,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تهدید استاندار تهران به جیره بندی آب

تهدید استاندار تهران به جیره بندی آب

استاندار تهران گفت: یکی از مشکلات اساسی در سال جاری آب شرب تهران است و اگر شهروندان 20 درصد صرفه‌جویی نکنند قطعاً با قطعی آب و جیره‌بندی مواجه خواهیم شد. به گزارش فارس، سیدحسین هاشمی استاندار تهران در پنجاه و پنجمین جلسه شورای شهر تهران که صبح امروز برگزار شد اظهار داشت: از رئیس و هیأت رئیسه شورای شهر سپاسگزارم که فرصتی را فراهم کردند تا در نخستین جلسه شورا در سال 93 حضور پیدا کنم.

وی تصریح کرد: زمانی که مسئولیت استانداری را قبول کردم اولین نکته‌ای که در ذهن بنده شکل گرفت بحث تعامل بین شورا، شهرداری و استانداری بود و در همان زمان و در فواصل مختلف اعلام کردم که استانداری آمادگی تعامل و همکاری با شهرداری و شورا را دارد.

استاندار تهران تصریح کرد: خوشبختانه هم اکنون تعامل و همکاری ایجاد شده است و این در حالی است که در 8 سال گذشته (دولت نهم و دهم) این تعامل و ارتباط بین دستگاه حاکمیتی و شهرداری وجود نداشت.

هاشمی اضافه کرد: باید شهرداری، شورا و استانداری با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند و به مردم خدمت‌رسانی بدون منت داشته باشند.

وی افزود: اولین اولویت‌هایی که بنده در استانداری پیگیری کردم بحث آلودگی هوای تهران بود چرا که سلامت از اولویت‌های آن است ضمن اینکه در حال حاضر بالغ بر 8 میلیون و 500 هزار نفر در تهران زندگی می‌کنند که بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی یکی از علل سرطان آلودگی هوا است.

استاندار تهران تأکید کرد: بحث آلودگی هوا وظیفه یک دستگاه نیست و شهرداری یا شورا و یا وزارت کشور و حتی استانداری نمی‌توانند آن را به تنهایی پیگیری کنند و باید تمام دستگاه‌ها در این زمینه همکاری داشته باشند.

وی در ادامه جلسه به تشکیل کمیته اضطراری آلودگی هوا در استانداری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته که بنا داشتیم تهران را به دلیل آلودگی هوا تعطیل کنیم رئیس جمهور با این تصمیم مخالف بود و تأکید داشت که نباید تهران تعطیل شود و در همان زمان بنده دلایلی را مطرح کردم که در ادامه رئیس جمهور قانع شد که تهران تعطیل شود اما روحانی تأکید داشت که باید کارهای خوبی را برای کنترل آلودگی هوا داشته باشیم.

استاندار تهران ادامه داد: در سال گذشته و در فاصله‌های مختلف چند بار بحث آلودگی هوا در هیأت دولت مطرح شد و این در حالی بود که خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست اقداماتی خوبی را در این بخش انجام داد و امیدواریم در سال جاری نیز با همکاری سایر دستگاه‌ها اقدامات خوبی برای کنترل آلودگی هوا در شهرستان ایجاد شود.

هاشمی بیان داشت: اقدام جدید شورای چهارم و دعوت از وزرا و معاونین رئیس جمهور برای همکاری با شهرداری و شورا قابل تقدیر است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند و هم اکنون فضای خوبی برای کار بین شهرداری، شورا و استانداری وجود دارد.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا در تهران بسیار نگران‌کننده است و باید اقدامات صریحی را انجام دهیم به طوری که بر اساس آمار 8 هزار و 600 تاکسی فرسوده و 22 هزار تاکسی فرسوده سمند و پراید و همچنین 60 هزار خودروی شخصی که در آژانس‌ها کار می‌کنند به صورت 24 ساعت در تهران آلودگی هوا ایجاد می‌کنند.

استاندار تهران تأکید کرد: در اولین گام باید صد هزار خودروی فرسوده که در شهر تهران 24 ساعته می‌چرخند و آلودگی ایجاد می‌کنند از رده خارج شوند و خودروی جدیدی با بنزین یورو 4 جایگزین شود که امیدواریم این موضوع هر چه زودتر تحقق پیدا کند.

وی تأکید کرد: با صحبت‌هایی که با وزرای صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزیر نفت شده است وعده‌هایی از سوی آنها داده شده که قرار است اقدامات خوبی در شهر تهران در خصوص توزیع بنزین یورو 4 و همچنین خودروها صورت گیرد به طوری که آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌ است که تا آخر خرداد تمامی تولیدات ایران خودرو و سایپا با بنزین یورو 4 خواهد بود.

وی در ادامه جلسه یکی دیگر از معضلات شهر تهران و استقرار صنایع در شهر اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز نگران کننده است و باید اقداماتی برای خروج صنایع در شهر تهران صورت گیرد و امیدواریم با همکاری شهرداری و استانداری ساماندهی صنعت و صنوف در تهران صورت گیرد چرا که این موضوع از اولویت‌های کاری ما است.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: یکی دیگر از معضلات شهر تهران حریم آن است که از نخستین بحث‌های بنده در استانداری بوده چرا که حریم تهران بی در و پیکر است و حساب و کتاب ندارد و این سؤال مطرح می‌شود که کدام استان را سراغ دارید که شهرهای آن هویت نداشته باشد؟!

هاشمی تصریح کرد: بحث حریم تهران در شورای شهرسازی رفته است و حتی وزیر راه و شهرسازی با آن موافقت کرده است و تنها ایراداتی به برخی از بندهای گرفته شده است که امیدواریم هر چه زودتر این موضوع نیز حل و فصل شود.

وی افزود: بحث اجرای طرح تفصیلی شهر تهران یکی از موضوعاتی است که در سالهای گذشته اجرا شده اما اجرای آن نامناسب بوده به طوری که در حال حاضر شاهد ساخت ساختمان‌های 5 طبقه در کوچه‌های 6 متری در جنوب تهران و ساختن برج‌های بلندمرتبه در شمال تهران هستیم.

استاندار تهران تأکید کرد: هر روز در تهران زلزله رخ می‌دهد اما ریشتر آن پایین است و باید در بحث زلزله نیز تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

هاشمی اظهار داشت: بحث دیگری که استانداری تهران آن را پیگیری کرده و حتی در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن اشاره شده موضوع معماری ایرانی - اسلامی است که متأسفانه این موضوع مهم در مسکن‌های مهر هم رعایت نشده است و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

وی افزود: یکی دیگر از موضوعات تهران معتادان کف خیابانی است که با توجه به اینکه ما در تهران جایی برای نگهداری آنها نداریم، مکان‌هایی را در خارج از شهر از جمله مرکز شفق و اخوان راه‌اندازی کرده‌ایم و انتظار داریم شورای شهر نیز بودجه‌ای را به این منظور تخصیص دهد به طوری که استاندار تهران همزمان با سال جدید 3 هزار معتاد را از کف خیابان‌ها جمع‌آوری کرد و در صورت تعامل شهرداری شورا و استانداری تعداد معتادان یقیناً کاهش پیدا خواهد کرد.

استاندار تهران ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که مدنظر است بحث جداول جوی آب است که این جداول بتنی بوده و هر چند سال یکبار خراب شده و دوباره شهرداری آنها را می‌سازد که اگر این جداول با سنگ گرانیت ساخته شود هم زیباتر و هم باکیفیت‌تر خواهد بود.

هاشمی اضافه کرد: بازیافت‌ آشغال یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در صنعت به آن توجه ویژه‌ای شود که امیدواریم این موضوع نیز مدنظر مسئولان شهری قرار گیرد.

وی بیان داشت: با توجه به استعدادهایی که در گردشگری تهران وجود دارد اما هنوز نتوانستیم آن را به جایگاه خود برسانیم و در این زمینه استانداری بنا دارد مرکز گردشگری را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی کند.

استاندار تهران در ادامه جلسه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: قطعاً اقتصاد مقاومتی بدون مردم و بخش خصوصی امکانپذیر نیست و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: آب شرب تهران یکی از مشکلات جدی در سال جاری خواهد بود که اگر شهروندان 20 درصد صرفه‌جویی نکنند قطعاً با قطعی آب و جیره‌بندی روبه‌رو خواهیم بود که امیدواریم با همکاری شهروندان این مشکل نیز رفع شود.

19 فروردین 1393