h ایجاد مقطع دکتری درحوزه‌های علمیه خواهران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایجاد مقطع دکتری درحوزه‌های علمیه خواهران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایجاد مقطع دکتری درحوزه‌های علمیه خواهران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایجاد مقطع دکتری درحوزه‌های علمیه خواهران

ایجاد مقطع دکتری درحوزه‌های علمیه خواهران

مدیر سنجش و پذیرش حوزه های علمیه خواهران گفت: برای نخستین بار با ایحاد مقطع سطح چهار (دکتری) حوزه های علمیه خواهران، ثبت نام طلاب در این مقطع آغاز شد. به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام ˈ محمد احمدیˈ، مهلت ثبت نام در این مقطع را ۱۶ تا ۲۶ فروردین ذکر کرد و افزود: داوطلبان می­توانند در یکی از رشته های فقه و اصول با گرایش فقه خانواده و تفسیر و علوم قرآنی با گرایش تفسیر تطبیقی ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه ثبت نام داوطلبان از طریق واحدهای آموزشی مجری مقطع سطح چهار انجام می شود، افزود: اکنون چهار واحد آموزشی در استان های تهران، قم و اصفهان برای تحصیل بانوان طلبه در مقطع سطح چهار تعیین شده اند که داوطلبان به منظور اطلاع از نام و نشانی این واحدهای آموزشی می توانند به پایگاه اطلاع رسانی مدیریت سنجش و پذیرش حوزه های علمیه خواهران به نشانی paziresh.whc.ir مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: داوطلبانی که در شهر محل سکونت آنها واحد آموزشی سطح چهار وجود ندارد می توانند در مرکز تربیت صدیقه کبری(س) قم ثبت نام کنند. این داوطلبان می توانند مدارک خود را از طریق پست به آدرس این مرکز ارسال کنند.

احمدی با بیان اینکه تحصیل در مقطع سطح چهار حوزه های علمیه خواهران مختص دارندگان مدرک سطح سه حوزه های علمیه خواهران است، اضافه کرد: زمان تحصیل در این مقطع حداقل هشت و حداکثر ۱۲ نیمسال تعیین شده است.

وی با اشاره به مشخصات و عناوین کلی دروس این مقطع تصریح کرد: دروس پایه و تخصصی ۶۰ واحد و رساله علمی به ارزش ۲۰ واحد، عناوین کلی درسی مقطع سطح چهار را تشکیل می دهد.

مدیر سنجش و پذیرش حوزه های علمیه خواهران، مراحل جذب طلاب در این مقطع را شامل آزمون و مصاحبه علمی – رفتاری دانست و یادآوری کرد: آزمون کتبی که از منابع تخصصی و زبان تخصصی به عمل می آید، ۷۵ درصد و معدل مقطع سطح سه، ۲۵ درصد امتیاز آزمون را تشکیل می دهند، فعالیت های علمی، پژوهشی و تربیتی داوطلبان شامل سابقه تدریس، تالیف کتاب، مقاله و مدیریت موفق اجرایی امور آموزشِی، پژوهشی و فرهنگی در مراکز حوزوی، دارای امتیاز در معرفی داوطلبان به مصاحبه است.

وی اظهار کرد: آزمون ورودی داوطلبان سطح چهار ساعت ۹ صبح روز جمعه ۳۰ خرداد در شهر قم برگزار خواهد شد.

احمدی گفت: دفترچه راهنمای ثبت نام، منابع آزمون و سایر اطلاعات مورد نیاز داوطلبان در پایگاه اینترنتی paziresh.whc.ir قرار گرفته است.

وی اهداف راه اندازی این دوره آموزشی را ایجاد تسلط بر آرا، مکاتب و روش های مرتبط با رشته، تقویت توان پژوهش در حد تحلیل، نقد و ارائه نظریه در مسائل مرتبط با رشته، ارتقای توان پاسخگویی به نیازهای علمی و تخصصی رشته، تامین پژوهشگر مورد نیاز و زمینه سازی برای تولید علم و توسعه دانش در رشته و تامین استاد مورد نیاز در رشته دانست.

18 فروردین 1393