h قیمت آب شرب در اروپا31برابر ایران است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قیمت آب شرب در اروپا31برابر ایران است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قیمت آب شرب در اروپا31برابر ایران است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قیمت آب شرب در اروپا31برابر ایران است

قیمت آب شرب در اروپا31برابر ایران است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: هزینه ای که بابت هر مترمکعب آب در ایران از مصرف کننده گرفته می شود به طور متوسط ۱۰ سنت است در حالی که قیمت هر مترمکعب آب در اروپا ۳.۱۴ دلار و ترکیه ۱.۳۶ دلار است. علیرضا دائمی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: هزینه ای که بابت عرضه آب در ایران از مصرف کننده گرفته می شود نه تنها از هزینه تمام شده استحصال، تصفیه، انتقال و توزیع آب کمتر است بلکه نسبت به نرخ مصرفی آب در کشورهای مختلف نیز تفاوت بسیار زیادی دارد.

وی افزود: قیمت هر مترمکعب آب در بخش عمده ای از اروپا و استرالیا 3.14 دلار است، این قیمت در کانادا 1.92 دلار و در ترکیه 1.36 دلار است.

معاون وزیر نیرو اذعان داشت: قیمت هر مترمکعب آب در کشورهای دانمارک و فرانسه نیز به ترتیب 4.32 دلار و 3.24 دلار است در حالی که این رقم در ایران تنها 10 سنت است.

دائمی هزینه تمام شده استحصال، تصفیه، انتقال و توزیع آب را در ایران حدود 35 تا 40 سنت عنوان کرد و گفت: قیمت تمام شده یک مترمکعب آب شرب در ایران بر اساس محاسبات دفتری حدود 900 تومان است (حدود 35 سنت با احتساب نرخ 2600 تومانی دلار در بودجه 93) که این محاسبات دفتری قیمت فوق العاده ناچیزی است که قیمت واقعی یعنی قیمت بازار بیش از آن است.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: قیمت تمام شده آب را که حدود 900 تومان محاسبه کردیم، بر اساس قیمت دفتری است که یک سری از هزینه هایمان را دولت می دهد و در این قیمت تمام شده، این هزینه ها محاسبه نمی شود.

وی افزود: ما هزینه ساخت سد را از مردم نمی گیریم، مثلا سد کرج یا امیرکبیر که 50 سال پیش ساخته شده اکنون در محاسبات قیمت دفتری هزینه آنها صفر محسوب می شود ولی بخواهیم مشابه آنها سدی بسازیم باید 500 میلیون تومان هزینه کنیم، از اینرو قیمت دفتری فقط هزینه بهره برداری است نه قیمت ساخت سازه و احداث زیرساختهای آبرسانی.

18 فروردین 1393