h آیا مرزبانان اسیر شده،معاف شدند؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیا مرزبانان اسیر شده،معاف شدند؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیا مرزبانان اسیر شده،معاف شدند؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیا مرزبانان اسیر شده،معاف شدند؟

آیا مرزبانان اسیر شده،معاف شدند؟

سردار سرتیپ حسین ذوالفقاری در خصوص ادعای گروهبان دانایی فر یکی از مرزبانان به گروگان گرفته شده افزود: براساس اعلام شفاهی گروهک، این درجه دار به شهادت رسیده است اما هنوز هیچ مدرک و فیلمی مبنی بر شهادت وی ارائه نشده است.

وی با اشاره به این که این سربازان در مرز کهیرتوک سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده بودند، افزود: در دو ماه گذشته سازمان ها و نهادهای مختلفی برای آزادسازی این سربازان در حوزه های دیپلماسی، اطلاعاتی و امنیتی تلاش کردند.

وی گفت: سرانجام با تلاش مشترک استانداری سیستان و بلوچستان، مرزبانی نیروی انتظامی و ریش سفیدان و معتمدان سیستان و بلوچستان این سربازان ساعتی پیش وارد زاهدان شدند.

سردار ذوالفقاری گفت: گروگان ها از مرز مشترک ایران و پاکستان در میل 34 امروز به کشور عودت داده شدند.

سردار ذوالفقاری افزود: این نکته که چندی قبل اعلام شد گروهک تروریستی در خاک پاکستان حضور ندارد با توجه به این دلیل قاطع، مردود است و بر اساس اعلام سربازان آزاد شده، این افراد در داخل خاک پاکستان و در ارتفاعات نگهداری می شدند.

وی گفت: بر اساس اعلام سربازان، از حدود یک ماه قبل، درجه دار دانایی را از بقیه سربازان جدا کردند و هیچ گونه اطلاعی از سرنوشت وی در اختیار این سربازان نبود.

فرمانده مرزبانی ناجا افزود: بر اساس صحبت اولیه که با سربازان انجام شده، روحیه این سربازان خوب است و مشکل خاصی ندارند و از سلامت کامل برخوردارند.

سردار ذوالفقاری گفت: گروهک در خصوص درجه دار دانایی فر گفته اند ما نمی توانیم پیکر وی را تحویل بدهیم.

وی افزود: ما شهادت این مرزبان را نه می توانیم رد کنیم و نه می توانیم تأیید کنیم، بلکه احتمال می دهیم که شاید این موضوع، ادعایی بیش نباشد.

سردار ذوالفقاری در خصوص همکاری دولت پاکستان برای آزادی این گروگان ها گفت: با وجود اینکه نیروهای مرزی دولت پاکستان تلاش هایی را انجام دادند، اما در آزادسازی گروگان ها نقش مستقیمی نداشتند.

سردار ذوالفقاری افزود: همواره به عنوان یک مطالبه قانونی باید از دولت پاکستان بخواهیم که اجازه ندهند که در خاک کشورش افرادی به صورت آزادانه گروه تشکیل دهند، اسکان یابند و در مناطق خاک پاکستان آزادانه تردد کنند و علیه کشور ما اقدام ضد امنیتی داشته باشند این یکی از موضوعاتی است که باید به صورت جدی آن را دنبال کنیم.

وی گفت: باید اقدامات اطلاعاتی و امنیتی مناسبی روی گروهک صورت بگیرد که از اقدامات احتمالی بعدی جلوگیری شود.

فرمانده مرزبانی ناجا درباره این که آیا برای آزادی سربازان قولی به این گروهک داده شده است، افزود: هیچ قولی به گروهک داده نشده است به ویژه این که در برخی از رسانه ها آمده بود که گروهک خواهان آزادی تعدادی از افراد زندانی خودشان شده بودند که چنین قولی داده نشده بود و هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

سردار ذوالفقاری در خصوص حادثه گروگان گیری گفت: اصل این حادثه از اول برای ما مشکوک بود و هم اکنون در حال پیگیری هستیم که اصل حادثه چرا این گونه اتفاق افتاده، زیرا شرایط به صورت طبیعی نبوده است و امیدواریم بررسی های ما به نتیجه برسد.

وی افزود: من از مردم شریف کشورمان به نیابت از مرزبانان عذرخواهی می کنم که این حادثه موجب شد در پایان سال مقداری ذائقه مردم تلخ شود و امیدواریم این اقدامات بتواند قدری از این تلخی را بکاهد. منبع: واحد مرکزی خبر

18 فروردین 1393