h هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر

هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر

هیتلر با قیافه های مختلف+تصاویر

در بحبوحه جنگ جهانی دوم و نزدیک شدن به پایان تراژدی قرن بیستم، نیروهای اطلاعاتی آمریکا ترسیدند که هیتلر، پیشوای نیروهای نازی، با تغییر چهره و سیمای مبدل آلمان را ترک کند و مجال انتقام از کف‌شان برود. آدولف هیتلر با آن سبیل خاص و موهای چرب و چهره سرد و یکنواخت همیشگی‌اش در خاطره‌ها نقش بسته بود و حالا باید تلاش می‌شد که او را در ریخت و قیافه‌ای دیگر تصور کرد.

دفتر خدمات راهبری (oss)، که از نهادهای اطلاعاتی آمریکا بود و در طول جنگ دوم تاسیس و بعدها مبدل به پیش‌نمونه‌ای برای سازمان سیا شد، مامور برنامه‌ریزی برای در نظر گرفتن همه احتمالات بود. oss، برای این امر، تصمیم گرفت که اشکال تغییر قیافه آدولف هیتلر را پیش بینی کند. به همین منظور از "ادی سانز"، هنرمند و طراح آرایش آمریکایی دعوت کرد که نمونه‌های احتمالی تغییر قیافه هیتلر را طراحی کند. این نقاشی‌ها، بعدا در اختیار نیروهای متفقین قرار گرفت تا ذهن‌شان را با انواع هیتلرهای احتمالی آشنا کنند. این تصاویر هیچ‌گاه به دست آلمان‌ها نیفتاد و مطبوعات ژرمن نیز به آن‌ها دست نیافتند تا اینکه مجله اشپیگل در دهه 90، نخستین بار آن‌ها را برای دیدن مردم آلمان منتشر کرد. هرچند که پیشتر، بایگانی ملی ایالات متحده این تصاویر را با کیفیتی بهتر منتشر کرده بود.

d

d

تصویر1، چهره واقعی هیتلر را نشان می‌دهد که مبنای کار طراح بود
و تصاویر بعدی نمونه‌های احتمالی از تغییر چهره او است. تصویر شماره 8
هم او را در سن 28 سالگی و در جریان جنگ اول جهانی نشان می‌دهد.

در نوامبر 1944، نشریات کانادایی هم طرح‌هایی از چهره مبدل هیتلر را که محصول کار نقاشان کانادایی بود منتشر کردند. بر بالای این تصاویر نوشته شده بود: «آیا چهره پیشوا را وقتی‌که در کانادای غربی مستقر شده باشد می‌شناسید؟» این تصاویر و نوشته هشدار می‌داد که بسیار محتمل است آدولف هیتلر را ناگهان در یک سر و وضع کانادایی ببینید، پس سعی کنید که او را تشخیص دهید و بشناسید.

d

با این همه این تصاویر هیچ‌گاه به کار دشمنان هیتلر نیامد و با پیدا شدن جسد او در 5 می 1945 تمامی تحقیق و تفحص‌ها پایان یافت.
18 فروردین 1393