h راکتور اراک چه می شود؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

راکتور اراک چه می شود؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,راکتور اراک چه می شود؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,راکتور اراک چه می شود؟

راکتور اراک چه می شود؟

راکتور اراک چه می شود؟

درحالی که امروز مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 آغاز شده و پس ازآن نیز دورسوم گفت و گوهای مقامات ارشد دنبال می شود، هنوز بحث برسر تعطیلی یا ادامه فعالیت سایت اراک و پیشنهادهایی که ازسوی سیاستمداران و کارشناسان غربی برای حل این مساله مطرح می شود، ادامه دارد.

بحث فعالیت سایت اراک یکی از مهمترین مباحثی است که تاکنون چالش های زیادی را در مذاکرات ایران و 5+1 ایجاد کرده، غربی ها و به وِیژه آمریکاییها خواستار تعطیلی  این سایت هستند و این موضوع را به صراحت اعلام کرده اند، البته در مقابل نیز ،مقامات ایران بارها اعلام کرده که ساخت این کارخانه  ادامه داشته و فعالیت این سایت یکی از خطوط قرمز ایران است.

این موضوع را محمدجواد ظریف پیش از دومین دور ازمذاکرات ایران و شش کشور پیش از تعطیلات نوروزی سال 93 نیز اعلام کرده بود،البته در دوره های گذشته نیز تهران بارها خاطرنشان کرده بود که جمهوری اسلامی به هیچ وجه گفت و گو یی درخصوص تعطیلی این سایت انجام نمی دهد.
اما بااین حال تلاش غرب برای برجسته کردن فعالیت های این سایت و کاربری آن برای ساخت بمب هسته ای، تولید پلوتونیوم و ... همچنان ادامه دارد، درهمین راستا خبرگزاری رویترز به تحلیل گزارشی ازکارشناسان آمریکایی درباب محدود کردن فعالیت های هسته ای سایت اراک پرداخته و پیشنهادی را دراین زمینه ارائه داده است.
این کارشناسان آمریکایی براین باورند که ایجاد برخی تغییرات در طراحی رآکتور آب سنگین اراک، کاهش قابل توجه توان این رآکتور برای «ساخت مواد لازم جهت سلاح هسته ای» را به همراه دارد، به عبارت دیگر، در صورتی که ایران با تغییر در شیوه سوخت گیری و کاهش توان رآکتور اراک درمذاکراتش با 5+1 موافقت کند، میزان پلوتونیوم تولیدی این رآکتور تا زیر یک کیلوگرم در سال کاهش یافته و نگرانی غرب درمورد ساخت بمب هسته ای نیز رفع می شود.
البته پیش ازاین برخی از کارشناسان فیزیک هسته ای غرب نیز اعلام کرده بودند درصورتی که کارخانه آب سنگین اراک به آب سبک تغییر کاربری دهد امکان دستیابی به توافق جامع نزدیک تر می شود.
گفتنی است، غرب پیش ازاین، خواستار تعطیلی سایت اراک بود وبرای تحقق هدفش ازهیچ کوششی فروگذارنکرد اما پافشاری ایران، تلاش تهران برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ایش و همچنین همکاری با آژانس انرژی هسته ای سبب شد که سمت و سوی گزارش های رسانه ای از گزینه تعطیلی این سایت به سوی محدود کردن فعالیت های آن سوق پیدا کند.
درواقع غرب به خوبی به این موضوع پی برده است که جمهوری اسلامی ازحقوق هسته ای خود کوتاه نمی آید و دراین زمینه پافشاری می کند.
14 فروردین 1393