h انتشار مکالمه ای که راز هواپیما گمشده مالزی را پیچیده تر کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

انتشار مکالمه ای که راز هواپیما گمشده مالزی را پیچیده تر کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,انتشار مکالمه ای که راز هواپیما گمشده مالزی را پیچیده تر کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,انتشار مکالمه ای که راز هواپیما گمشده مالزی را پیچیده تر کرد

انتشار مکالمه ای که راز هواپیما گمشده مالزی را پیچیده تر کرد

دولت مالزی مکالمه جدیدی از آخرین تماس پرواز ام.اچ ۳۷۰ با مرکز کنترل ترافیک هوایی این کشور منتشر کرد که انتقاد از مقامات کوالالامپور را افزایش می دهد و معمای این پرواز را پیچیده تر می کند.

به گزارش ظهور12 به نقل از ایرنا ، در این مکالمه که هشام الدین حسین سرپرست وزارت حمل و نقل مالزی ارایه کرده است خلبان یا کمک خلبان به برج مراقبت اعلام می کند ˈشب بخیر، ۳۷۰ مالزیˈ و این با کلماتی که قبل از این توسط مالزی منتشر شده بود تفاوت دارد.

دولت مالزی تاکید داشت صدای مخابره شده از کابین خلبان به برج مراقبت اعلام کرده است ˈبسیار خوب ، شب بخیرˈ و اکنون این مکالمه کوتاه و متفاوت برای دولت مالزی دردسرساز شد. نحوه مدیریت بحران ناپدیدشدن پرواز ام.اچ ۳۷۷ با ۲۳۹ مسافر و خدمه پرواز در مسیر کوالالامپور به پکن در ۲۵ روز پیش توسط مالزی با انتقاد زیاد کشورها و وابستگان مسافران بخصوص چینی ها مواجه شد.

روایت تازه از آخرین تماس برج مراقبت و کابین خلبان پرواز این هواپیما که گمان می رود در جنوب اقیانوس هند سقوط کرده باشد می تواند برای دولت مالزی دردسر جدیدی بیافریند.

تاکنون مشخص نشده است که این مکالمه را خلبان یا کمک خلبان با برج مراقبت برقرار کرده است. برخی گمانه ها حکایت از آن داشت که امکان دارد خلبان این پرواز در مسیر دست به خودکشی زده باشد و یا کابین خلبان مسیر پرواز را تغییر داده باشد.

شایعات زیادی پیرامون ناپدید شدن این هواپیما طی ۲۵ روز گذشته شکل گرفت و دولت مالزی نیز به این شایعات دامن زد و تلاش داشت مخالفان از جمله انورابراهیم رهبر مخالفان دولت و از بستگان خلبان را درگیر این جریان کند. طرح موضوع تماس تلفنی یک زن ناشناس با خلبان هواپیمای مفقودشده از طریق سیم کارت خریداری شده با کارت هویت جعلی نیز بعد جدیدی به این معمای پیچیده داد.

زهاری احمدشاه خلبان هواپیما یکی از مظنونان ناپدیدشدن هواپیما طی این مدت بود.

با گذشت ۲۵ روز از ناپدیدشدن این پرواز تاکنون اثری از هواپیما پیدانشده است و ۱۰ فروند هواپیما و ۱۰ کشتی عملیات جستجو را در مساحت ۲۵۴ هزار کیلومتر مربع در جنوب اقیانوس هند انجام می دهند. نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی نیز قرار است فردا به شهر پرت استرالیا برای نظارت بر عملیات جستجوی بین المللی برای یافتن اثری از پرواز ام.اچ ۳۷۰ سفر کند.

عملیات جستجو در جنوب اقیانوس هند از پایگاه هوایی پرت استرالیا فرماندهی می شود. این شهر نزدیک ترین خشکی به محل احتمالی سقوط هواپیما است.

هواپیمای بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی ساعت ۴۱ دقیقه بامداد ۱۷ اسفند ماه سال گذشته (۲۵ روز پیش) با ۲۳۹ مسافر و خدمه پرواز حدود یک ساعت پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی کوالالامپور و در مسیر پکن از صفحه رادارها ناپدید شد. این پرواز قرار بود ساعت شش و ۳۰ دقیقه همان روز در فرودگاه پکن به زمین بنشیند ، اما داده های رادارها پس از گذشت چند روز نشان داد هواپیما تغییر مسیر داده و احتمال داده شد در جنوب اقیانوس آرام سقوط کرده باشد.

علت تغییر مسیر هواپیما نیز تاکنون مشخص نشده است و این سوال ها بزرگترین معمای تاریخ هوانوردی را پیپچیده تر کرده است.

13 فروردین 1393