h مقابله با مسمومیت غذایی در مسافرت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مقابله با مسمومیت غذایی در مسافرت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مقابله با مسمومیت غذایی در مسافرت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مقابله با مسمومیت غذایی در مسافرت

مقابله با مسمومیت غذایی در مسافرت

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در هنگام مواجه شدن با موارد مسمومیت در خانه یا سفر حتما باید بدانیم فرد مسموم چه نوع ماده‌ای، چه مقدار، چه موقع و از چه راهی مصرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه خوزستان- دکتر فریده یونسی اظهار کرد: اگر بیمار هوشیار بود با مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم به شماره 1490 و یا اورژانس 115، تماس گرفته و در خصوص اقدامات بعدی سوال شود.

این داروساز تاکید کرد: اگر فرد مسموم هوشیار نبود و مواد اسیدی، قلیایی و یا نفتی را بلعیده بود باید از ایجاد استفراغ در فرد مسموم شود و وی را سریعا به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کرد.

وی در پاسخ به این سوال که در هنگام بروز مسمومیت، پیش از رسیدن به مرکز درمانی چه باید کرد، گفت: اگر مسمومیت از راه تنفس بود مانند مسمومیت با منوکسیدکربن، گاز چاه فاضلاب، گاز ناشی از اختلاط مواد سفیدکننده و جرم‌بر باید هر چه سریعتر فرد مسموم را به هوای آزاد برده و از تنفس دود و گازهای تولید شده پرهیز شود، همچنین حتما باید درها و پنجره‌ها را باز کرده و اگر فرد مسموم نفس نمی‌کشد، تنفس مصنوعی بدهید وسپس با اورژانس تماس بگیرید.

یونسی اظهار کرد: اگر مسمومیت از راه پوست اتفاق افتاده باشد مانند مسمومیت با سموم آفت‌کش، مواد شیمیایی، اسید و قلیا، مواد شوینده لک‌بر و جرم‌بر حتما باید لباس‌ها و پوشش آلوده را درآورید و پوست را با آب جاری به مدت 10 دقیقه شستشو دهید، همچنین پوست را با آب و صابون شسته و خوب آبکشی کرده و سپس با اورژانس تماس بگیرید.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین افزود: اگر مسمومیت از راه چشم مانند تماس با انواع گاز، اسید و قلیا، مواد شوینده، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، مواد شوینده خانگی و گاز متصاعد شده از آنها، تماس چشمی اشتباه با برخی داروها و سموم باشد حتما باید چشم مصدوم را با آب جاری ولرم شستشو داده و روش انجام این کار آن است که فرد زیر دوش آب حمام بایستد و اجازه دهد جریان آب روی پیشانی ریخته و سپس به سمت هر دو چشم رفته، هر دو را شستشو دهد و این عمل 15 دقیقه باید ادامه داشته باشد.

یونسی ادامه داد: همچنین فرد مسموم باید در حین شستشوی چشم با آب جاری، تا جای ممکن مرتبا چشم‌ها را (مانند چشمک زدن) باز و بسته کند و اصراری به باز نگهداشتن چشم‌ها نداشته باشد و سپس با اورژانس تماس بگیرید.

وی گفت: اگر مسمومیت از راه دهان همچون مصرف اشتباه داروها، مواد قلیایی و اسیدی، ترکیبات نفتی، مواد روانگردان و مخدر، مواد شوینده خانگی، باتری دیسکی یا مینیاتوری، سموم دفع آفات، شربت ترک اعتیاد متادون باشد اگر فرد مسموم نفس نمی‌کشد، حتما باید تنفس مصنوعی را آغاز کرد اما اگر فرد مسموم هوشیار است، کنترل کنید آیا می‌تواند چیزی را ببلعد یا خیر و قبل از هماهنگ نمودن با مرکز کنترل مسمومیت‌ها (شماره تلفن 1490) مسموم را وادار به استفراغ نکنید. در برخی موارد، استفراغ سبب بروز صدمات بیشتر خواهد شد.

این داروساز تصریح کرد: حتما نمونه‌ای از ترکیبی که فرد با آن مسموم شده است را همراه بیمار به بیمارستان ببرید.

10 فروردین 1393