h مقام مالزیایی : هواپیمای گمشده در میانه راه،سوخت تمام کرده است! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مقام مالزیایی : هواپیمای گمشده در میانه راه،سوخت تمام کرده است!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مقام مالزیایی : هواپیمای گمشده در میانه راه،سوخت تمام کرده است!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مقام مالزیایی : هواپیمای گمشده در میانه راه،سوخت تمام کرده است!

مقام مالزیایی : هواپیمای گمشده در میانه راه،سوخت تمام کرده است!

سی ان ان نوشت: مقام مالزیایی در کنفرانسی خبری در کوالالامپور گفت: تحقیقات اخیر نشان داده که به احتمال زیاد هواپیمای گم شده مالزیایی با سرعت بیشتری از آنچه قبلاً تصور می‌شد پرواز می‌کرده و از اینرو سوخت کافی برای ادامه راه نداشته است.

به گزارش «انتخاب»، هشام الدین حسین، سرپرست وزارت حمل و نقل مالزی، روز جمعه در پایتخت این کشور در برابر خبرنگاران حاضر شد و درباره آخرین اطلاعات در رابطه با پرواز ام اچ 370 شرکت هواپیمایی مالزی که مدتی طولانی است ناپدید شده است گفت: روز دوشنبه، آقای نخست وزیر اعلام کرد که بر اساس تحلیل جدید داده‌هایی که در اختیار محققان قرار داده شده است، هواپیمای پرواز ام اچ 370 در مسیر دالان جنوبی پرواز می‌کرده و آخرین موقعیتی که از این هواپیما در دست است، در وسط اقیانوس هند در غرب شهر پرت استرالیا بوده است.

هشام الدین حسین افزود: روز سه شنبه من تأیید کردم که مطالعات بیشتری روی این داده‌ها و اطلاعات انجام خواهد شد تا آخرین موقعیت این هواپیما شناسایی و تعیین شود. گروه‌های مختلف بین‌المللی، شامل کارشناسان تصاویر ماهواره‌ای و متخصصان نحوه عملکرد هواپیماها، تحقیقات روی این اطلاعات را آغاز کردند. این گروه های بین‌المللی شامل نمایندگانی از انگلیس، چین، آمریکا، استرالیا و مالزی بودند.

اطلاعات جدید فنی درباره عملکرد این هواپیما نه تنها در گروه بین‌المللی یادشده، بلکه توسط کارشناسان مستقل در کشورهای مختلف دنیا به صورت مجزا مورد دقت و مطالعه قرار گرفته است. روز گذشته (پنجشنبه) نتایج جدید این تحقیقات اعلام شد.

نتایج این تحقیقات نشان داد که پرواز ام اچ 370 با سرعت بیشتری از آنچه قبلاً تصور می‌شد، پرواز می‌کرده است. این به نوبه خود بدین معنا است که مصرف سوخت این هواپیما بیشتر شده بود و از اینرو قادر نبود به فاصله‌های بسیار دور پرواز کند.

این اطلاعات متعاقباً توسط سازمان ان تی اس بی آمریکا به مقامات استرالیایی منتقل شد تا به محدود کردن و اصلاح منطقه جستجو برای این هواپیما کمک کنند. مقامات استرالیایی سپس اعلام کردند که منطقه جستجو را تقریباً هزار و صد کیلومتر به سمت شمال شرق منتقل کرده‌اند. ژاپن و تایلند اخیراً تصاویر ماهواره‌ای خود را که نشان‌دهنده‌ی اشیائی شناور در اقیانوس هند بوده است، تحویل مقامات استرالیایی داده‌اند. مقامات استرالیایی سپس برای بهبود روند جستجو، این تصاویر جدید ماهواره‌ای ژاپن و تایلند را در کنار تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط استرالیا، چین، فرانسه و مالزی قرار دادند تا روی همه آن‌ها مطالعه شود.

سرپرست وزارت حمل و نقل مالزی افزود: طیف گسترده‌ی اشیاءِ بالقوه (که ممکن است مربوط به هواپیمای مفقود شده باشند) و دشواری تشخیص آن‌ها، حاکی از پیچیدگی بیش از حد این تحقیقات است. ما از تمامی همکارانی که به ما در این عملیات جستجو و تحقیق کمک می‌کنند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی سپس تأکید کرد: خانم ها و آقایان، منطقه جدید جستجو تقریبا در فاصله هزار و ششصد و هشتاد کیلومتریِ غرب شهر پرت استرالیا قرار دارد. این منطقه جدید نیز کماکان در حیطه مسئولیت استرالیا است. استرالیا همچنان به رهبری تلاش‌های جستجو و تحقیق در این منطقه‌ی جدید ادامه می‌دهد و مقامات امنیت دریانوردی استرالیا نیز در اوایل صبح امروز (جمعه) آخرین اخبار را در این رابطه به صورت مبسوط اعلام کردند.

حسین تأکید کرد: هرچند منطقه جدید جستجو تا حدی اصلاح و محدود شده است، وسعت آن کماکان قابل توجه است و گرچه شرایط (جوی و دریایی) برای انجام عملیات جستجو، کمی آسان‌تر از قبل شده، این شرایط همچنان چالش‌برانگیز است.

وی در خاتمه برای خانواده‌های کسانی که در این جریان درگیر هستند دعا و ابراز امیدواری کرد که ادامه تحقیقات جدید و پیشرفت در عملیات جستجو، ما را به پیدا کردن هواپیمای پرواز ام اچ 370 نزدیک‌تر کند.

9 فروردین 1393