h انیمیشن های ایرانی در سال اقتصاد و فرهنگ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

انیمیشن های ایرانی در سال اقتصاد و فرهنگ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,انیمیشن های ایرانی در سال اقتصاد و فرهنگ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,انیمیشن های ایرانی در سال اقتصاد و فرهنگ

انیمیشن های ایرانی در سال اقتصاد و فرهنگ

مدیر مرکز پویانمایی صبا و مدیر شبکه پویا تأکید کرد دشواری‌های مربوط به کمبود اعتبارات، فعالیت در عرصه انیمیشن را متوقف نکرده اما ضروری است با تلاش بیشتر نگذاریم کودکان پای انیمیشن‌های خارجی بنشینند. حسین ساری مدیر مرکز پویانمایی صبا و مدیر شبکه پویا در گفتگو با مهر، در ارزیابی عملکرد حوزه انیمیشن در تلویزیون در سال 92 اظهار کرد: در این سال به لحاظ مالی و اعتباری شرایط سختی داشتیم. بخشی از این موضوع متاثر از مسائل کلی کشور است که همه متوجه آن هستیم. بنابراین این سختی‌ها را به جان خریدیم تا به گشایش‌های بزرگ برسیم.

سختی‌ها کارمان را مختل نکرد

وی افزود: این سختی‌ها باعث نشد جریان کار و تولید با اختلال جدی مواجه شود، کما اینکه در همین نوروز هم بسیاری از آثار تازه ما پخش می‌شود.

مدیر مرکز پویانمایی صبا تأکید کرد: تولید کنندگان انیمیشن تحت فشار زیادی بودند اما همراهی زیادی با ما کردند و من از آنها تشکر می‌کنم. آنها با نجابت فوق العاده و فهم دقیقی که از شرایط موجود داشتند، همراه ما بودند و سال 92 با کمترین مشکل سپری شد.

پیش‌بینی دقیق‌تری برای اعتبارات فرهنگی صورت بگیرد

ساری با ابراز امیدواری نسبت به بهبود شرایط در سال 93، یادآور شد: امیدوارم پیش‌بینی دقیق‌تری برای اعتبارات فرهنگی به ویژه رسانه‌ای اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: بخشی از رسانه‌های فرهنگی که معمولا روند تولید آثار در آنها کند است، گروه‌های تولیدی جوانی هستند که نیازمند مساعده فراوانی هستند تا کارشان شکل و قوام پیدا کند. طبیعی است که آنها در مشکلات مالی واعتباری صدمه بیشتری می‌بینند و برخی هم دچار مشکلاتی شدند. اما امیدوارم در سال جدید فرصتی برای جبران باشد.

احیا کردن انیمیشن زمان می‌برد

مدیر شبکه پویا اظهار امیدواری کرد دولت و مجلس به صنایع فرهنگی به ویژه انیمیشن به شکل راهبردی نگاه کنند و گفت: نباید اجازه بدهیم این فراز و فرودها باعث اختلال جدی در کار شود. ما اگر در مقطعی دچار افت شدیدی در تولید انیمیشن شویم، احیا کردن آن و رشد مجددش زمان زیادی می‌برد.

وی ایجاد گروه‌های تولیدی در حوزه انیمیشن و تجهیز آنها را امری دشوار معرفی و تصریح کرد: اینگونه نیست که فکر کنیم در مقطع دیگری به سرعت می‌توانیم کار را شروع کنیم و به سرعت به نقطه اوج برسیم. انیمیشن جزو آن صنایع فرهنگی است که با خردسال، کودک و نوجوان سرو کار دارد و همه می‌دانیم این گروه سنی حساس را باید با اتخاذ تدابیر ویژه کمتر در معرض تماشای تولیدات خارجی قرار دهیم.

ساری تأکید کرد: اما وقتی گروه‌های مالی دچار مشکل می‌شوند ما نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم.

دشواری جذب مشارکت برای آموزش فرهنگ عمومی

مدیر مرکز پویانمایی صبا در خصوص جذب مشارکت در این مرکز توضیح داد: جذب مشارکت رویه‌ای است که ما هم دنبال می‌کنیم اما در بخشی از موضوعات ممکن است جذب مشارکت با کندی بیشتری صورت بگیرد. مثلا برای بسیاری از موضوعاتی که فرهنگ عمومی را در قالب انیمیشن آموزش می‌دهد، نمی‌توانیم به سهولت موضوعات دیگر جذب مشارکت داشته باشیم.

وی یادآور شد: برخی موضوعات فرهنگی مهم و جامعه هدف آن اقتضا می‌کند که ما فارغ البال بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم و این موضوعات را جزو هزینه نبینیم تا جامعه مرتفع شود.

5 فروردین 1393