h لاریجانی: به قواره دولت نمی‌خورد این‌گونه حرف بزند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

لاریجانی: به قواره دولت نمی‌خورد این‌گونه حرف بزند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,لاریجانی: به قواره دولت نمی‌خورد این‌گونه حرف بزند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,لاریجانی: به قواره دولت نمی‌خورد این‌گونه حرف بزند

لاریجانی: به قواره دولت نمی‌خورد این‌گونه حرف بزند

«اظهارات برخی دولتی‌ها درباره هدفمندی درست نیست و به قواره دولت هم نمی‌خورد که این‌گونه حرف بزند.»

این جمله را علی لاریجانی در گفتگو با ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران اظهار کرده است.

زمانی که خبرنگار این روزنامه از رئیس مجلس درباره اظهارنظر مقامات دولتی درباره هدفمندی یارانه ها پرسید و لاریجانی در جواب گفت: درباره هدفمندی اظهاراتی از سوی برخی مسئولان دیدم مثل این که افراد باید بگویند یارانه می خواهیم یا اگر اطلاعات اشتباه بدهند با ابزار مختلف زندگیشان را بررسی می کنیم. من فکر می‌کنم این حرف درستی نیست و به قواره دولت هم نمی خورد که این طوری حرف بزند.

رئیس مجلس با بیان اینکه در حوزه اقتصادی، هدفمندی یارانه‌ها نباید اصلی‌ترین استراتژی اقتصادی دولت محسوب شود، افزود: اینکه بگویید ما فقط به فقرا می خواهیم کمک کنیم، حرف نادرستی است؛ فقرا ممکن است یک دهک باشند عموم مردم متوسط الحال هستند که آبرومند زندگی می کنند و دلیلی ندارد که اینها شکل فقیرانه به خود بگیرند تا یارانه دریافت کنند.

وی اظهار داشت: کسی که یک میلیون تومان درآمد دارد، یارانه برایش موضوعیت دارد و لزومی ندارد که با عنوان فقیر یا ندار یارانه بگیرد. این الفاظ را نباید به کار ببریم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه درباره هدفمندی یارانه ها نباید فضای غیرطبیعی به وجود آورد، خاطر نشان کرد: یک وقتی می‌گوییم می‌خواهیم کمک بیشتری به طبقات پایین‌تر کنیم ایراد ندارد ولی این که باید فقیر باشد، درست نیست. خیلی از افراد در جامعه هستند که نیازمند یارانه هستند ولی شکل زندگیشان هم این طور نیست که بگویند ندار هستیم؛ حتما نباید مارک نداری به آنها بزنیم تا یارانه بدهیم

وی ادامه داد: یا آن وجه دیگری که گفته شده زندگی‌های مردم را بررسی می‌کنیم. نباید این اتفاق بیفتد؛ چه دلیلی دارد به زندگی مردم وارد شویم. مردم باید آرامش داشته باشند. نباید مردم را نگران کنیم. من فکر می‌کنم دولت صادقانه با مردم صحبت کند و بگوید منابع ما محدود است و هر کسی که نیاز ندارد، منصرف شود. این طوری شاید تعدادی انصراف بدهند.

توزیع فرم های خوداظهاری از 20 فروردین

هر چند با توجه به اینکه، اظهارات لاریجانی در ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران منتشر شده و زمان این گفتگو احتمالا به اواسط اسفندماه و یا پیش از آن مربوط می شود با این حال اواخر اسفندماه زمزمه های جدیدی درباره هدفمندی یارانه ها شنیده شد که بر اساس آن دولت از 20 فروردین 93 گام نخست مرحله دوم را با توزیع فرمهای اعلام نیاز یعنی همان موضوعی که مورد انتقاد رئیس مجلس قرار گرفته است، اجرایی خواهد کرد.

معاون اجرائی رئیس جمهور در جلسه ای در تاریخ 27 اسفندماه در این باره گفت: زمان آغاز توزیع پرسشنامه های مربوط به متقاضیان دریافت یارانه نقدی 20 فروردین ماه است، از این تاریخ افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی که رقم نخست سمت راست شماره ملی آنها صفر است و روز 21 فروردین نیز افراد متقاضی که نخستین رقم سمت راست شماره ملی آنها عدد یک است نام نویسی می کنند و به همین ترتیب تا افرادی که رقم سمت راست شماره ملی آنان 9 است ادامه می یابد.

محمد شریعتمداری البته اظهار کرد که پیش از این قرار بود گام نهایی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در 2 مرحله برداشته شود اما اکنون دولت قصد دارد به دلیل برخی موارد گام نهایی را در طی چند سال بردارد و در مدت طولانی تری حامل های انرژی را به قیمت واقعی برساند.

در همین حال شامگاه سه شنبه گذشته نیز جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه ها به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد تا آخرین هماهنگی ها میان نهادها و سازمان برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اتخاذ شود.

پیش از این مقامات دولتی اعلام کرده بودند، متقاضیان دریافت یارانه نقدی در فاز دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها لازم است در زمان مشخص شده توسط دولت به مراکز ثبت نامی که در این خصوص تعیین می شود، مراجعه کنند و اگر پس از بررسی‌ها، مشخص شود که افراد با درآمد بیشتر از مبلغ تعیین شده توسط دولت اقدام به ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی کرده اند، تا 3 برابر یارانه دریافتی جریمه به آنها تعلق خواهد گرفت.

در این زمینه کارگروه خانوار هدفمندی یارانه‌ها به ریاست علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مامور شناسایی دهک اول و آخر درآمدی و نحوه حمایت از اقشار مختلف برای پرداخت نقدی و غیرنقدی متناسب با سطح درآمد آنان شده است.

با توجه به حساسیت موضوع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی (رئیس)، وزیر دادگستری، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ، رئیس سازمان ثبت احوال کشور، رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها و رئیس مرکز آمار ایران؛ به عنوان اعضای این کارگروه تعیین شده اند.

تهیه برنامه یکپارچه سازی سامانه های شناسایی اطلاعات خانوار برای مدیریت واحد این سامانه ها"، " تهیه برنامه اجرایی شناسایی دهک‌های اول و آخر درآمدی کشور"، "تحلیل و بررسی مرز حمایت از اقشار کم درآمد مشمول دریافت یارانه ها و نحوه پرداخت یارانه به خانوارهای بی سرپرست و بدسرپرست"، "تهیه برنامه اجرایی چگونگی حمایت از گروه های شناسایی شده برای پرداخت نقدی و غیرنقدی متناسب با سطح درآمد آنان در سقف اعتبارات مصوب مربوط"، "تدوین برنامه شناسایی گروه های کم درآمد فاقد پوشش بیمه درمانی" و "تهیه برنامه اجرایی چگونگی تحت پوشش قرار دادن افراد کم درآمد فاقد بیمه"؛ ماموریت‌های محوله دولت یازدهم به کارگروه خانوار هدفمندی یارانه‌ها اس

4 فروردین 1393