h کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست!

کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست!

گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شده و این کشور با اعلام حمایت از سران فتنه و همجنس بازان و زیر سئوال بردن روند انتخابات باز هم تلاش کرد تا در امور داخلی ایران دخالت کند .

به گزارش رجانیوز، وزارت امورخارجه آمریکا، گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق‌بشر در جهان را در روز پنج‌شنبه (۲۷ فوریه/۸ اسفند) منتشر کرد که در آن آنچه که مسائل حقوق‌بشری خوانده می شود در ۲۰۰ کشور جهان مورد ارزیابی قرار گرفته‌ است.

به گزارش دویچه وله مفاد این گزارش نیمی از دوران زمامداری حسن روحانی را نیز در بر می‌گیرد.

خانم عذرا ضیا، مدیرکل دمکراسی، حقوق‌بشر و امور کارگری وزارت امورخارجه آمریکا، مقام آمریکایی بود که در جمع خبرنگاران بخشی از گزارش وزارت خانه متبوعش را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران قرائت کرد.

وی در همان ابتدای اظهاراتش مدعی شد وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم است: «به‌رغم گام‌هایی که در زمینه آزادی برخی زندانیان سیاسی در پاییز گذشته برداشته شده، باید گفت که بطور کلی وضعیت حقوق‌بشر در ایران همچنان وخیم است.»

در ادامه بخش مقدمه این گزارش که حوادث مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 را در مرکز توجه قرار داده، ایران به نقض آزادی‌های شهروندی، از جمله آزادی تجمعات، آزادی بیان و رسانه‌ها متهم شده و ادعا شده این کشور با «زندانی و شکنجه کردن و کشتن غیرقانونی و دلبخواهی افراد، حق اختیار انسان‌ها بر جسمشان را نادیده گرفته است.»

دولت آمریکا در انتخابات سال 1388 ریاست جمهوری ایران ابتدا مدعی عدم دخالت در امور داخلی ایران شد، اما هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آن کشور با کم‌رنگ‌تر شدن دامنه اردوکشی‌های خیابانی در روز 30 دی این سال خبر داد مبلغ هنگفتی را برای حمایت از کسانی که به گفته وی «معترضان» بودند اختصاص داده است.

اما در ادامه این گزارش، وزارت خارجه آمریکا ضمن اعتراف به حضور گسترده مردم در انتخابات خرداد ماه سال ۹۲ صحت این انتخابات را زیر سئوال برد: «علی‌«غم حضور گسترده مردم در انتخابات ۱۴ ژوئن، فرایند رد صلاحیت‌ها که هیئت‌های غیرمنتخب آنها را بر اساس معیارهای دلبخواهی اعمال می‌کنند و همچنین وضع محدویت علیه انجمن‌های مدنی، رسانه‌های نوشتاری و الکترونیکی و نظارت ناظران معتبر غیردولتی باعث شد آزادی‌ها و بی‌طرفی نظام انتخاباتی همچنان زیرسوال باشد.»

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال جاری و پیروزی حسن روحانی، ملت ایران را برای تعیین سرنوشت خود تحسین کرد و گفت: روحانی رییس جمهور منتخب در طول رقابت‌های انتخاباتی بارها متعهد به احیا و گسترش آزادی برای همه ایرانی‌ها شد. در ماه‌های پیش رو او فرصت دارد به وعده‌هایش در برابر ملت ایران عمل کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز پس از انتخاب حسن روحانی که با اختلاف کمتر از یک درصد در همان مرحله اول به پیروزی رسید، در بیانیه ای اعلام کرد: اگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران ذره ای انصاف داشته باشند ، باید بپذیرند که ایران ،‌دموکرات ترین انتخابات دنیا را برگزار کرد و هیچ شبهه ای نمی توانند به آن وارد کنند.

اما گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمریکا با استناد به اعتراض‌های سازمان حقوق‌بشری از انتخاب مصطفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری ایران نیز انتقاد کرده است.

علت انتقاد از پورمحمدی نقش وی در اعدام اعضای اصلی منافقین در سالهای ابتدایی انقلاب عنوان شده است.

حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز در گزارش وزارت امورخارجه آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

درباره وضعیت اقلیت‌های مذهبی و عقیدتی هم‌چون بهائیان نیز کارنامه جمهوری اسلامی منفی ارزیابی شده است. از بازداشت سعید عابدینی، کشیش مسیحی در ایران نیز از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران یاد شده است.

کری: وضعیت همجنس‌گرایان در ایران راضی کننده نیست!

پیش از ارائه این گزارش جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ میلادی تلاش برای دستیابی به دمکراسی و حقوق‌بشر به شدت ادامه داشته است.

جان کری گفت که کشورهایی نظیر سوریه، اوکراین، ترکیه، مصر و ویتنام در سال گذشته میلادی دست به سرکوب مخالفان و نقض حقوق شهروندی زده‌اند.

به گفته جان کری تنها جنگ داخلی در سوریه بیش از ۱۰۰ هزار کشته به جا گذاشته است. وزیر امورخارجه آمریکا رژیم بشار اسد را مسئول شکل‌گیری گروه‌های اسلام‌گرای تندرو خواند.

کری در توضیحات خود از بمباران شیمیایی مخالفان توسط رژیم اسد، مرگ کارگران در بنگاه‌های تولیدی لباس در بنگلادش نیز یاد کرد و این موارد را از نمونه‌های آشکار نقض حقوق‌بشر در سال ۲۰۱۳ خواند.

به گفته وزیر امورخارجه آمریکا همجنس‌گرایان نیز در ۸۰ کشور جهان از جمله، اوگاندا، نیجریه، روسیه و ایران وضعیت نامناسبی دارند. در این کشورها همجنس‌گرایان تحت ستم بوده و با تبعیض‌های حقوقی مواجه هستند.

این دومین بار در هفته های گذشته است که دولت امریکا به خود اجازه داده تا در امور داخلی ایران دخالت کرده و برای جمهوری اسلامی تعیین تکلیف کند. مشخص نیست آیا دولتمردان و مردان دستگاه دیپلماسی تصمیمی برای واکنش جدی به این دخالت ها گرفته اند یا اینکه این موارد را هم جز مصارف داخلی برای امریکا تقسیم بندی می شود!؟

10 اسفند 1392