h رئیس جمهور اوکراین به روسیه گریخت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

رئیس جمهور اوکراین به روسیه گریخت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,رئیس جمهور اوکراین به روسیه گریخت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,رئیس جمهور اوکراین به روسیه گریخت

رئیس جمهور اوکراین به روسیه گریخت

رئیس جمهوری مخلوع اوکراین بالاخره سکوت خود را شکست و در اطلاعیه‌ای گفت: من همچنان خود را رئیس جمهور مشروع کشور اوکراین می‌دانم اما از روسیه می‌خوهم از جان من در مقابل اقدامات افراط گرایان محافظت کند.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، در همین حال خبرگزاری‌های روسیه گزارش داده‌اند که مقامات مسکو با تامین حفاظت از ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور مخلوع اوکراین موافقت کرده‌اند.

تلویزیون روسیه گزارش داد: یانوکوویچ در خاک روسیه به سر می‌برد اما مکان دقیق وی هنوز گزارش نشده است.

یانوکوویچ چند روز پیش با بالا گرفتن درگیری‌های مرگبار در پایتخت اوکراین از این شهر فرار کرد.

وی در اطلاعیه خود گفته است که سرنگونیش غیرقانونی بوده است چرا که وی رئیس جمهوری بوده که توسط شهروندان اوکراینی با انتخاباتی آزاد برگزیده شده است.

یانوکوویچ همچنین گفت که معتقد است نشست‌هایی که در حال حاضر در پارلمان اوکراین برگزار می‌شوند، قانونی نیستند.

وی مدعی شد پارلمان اوکراین در حالی اقدام به تصمیم گیری می‌کند که بسیاری از قانونگذاران حزب مناطق و قانونگذاران احزاب دیگر به دلیل تهدیدها علیه جانشان در جلسات غایب هستند.

وی افزود: مردم شرق و جنوب اوکراین پذیرای یک وضعیت بی قانون که در آن وزرای دولت توسط جمعیتی در یکی از میدان‌های شهر کی‌یف تایید شوند، نخواهند بود.

رئیس جمهور برکنار شده اوکراین همچنین نسبت به تداوم درگیری‌های مسلحانه در کشورش هشدار داد.

یانوکوویچ همچنین گفت: به دنبال تهدیدها نسبت به انتقام علیه وی و افراد نزدیک به وی، از روسیه خواهان حفاظت از جانش شده است.

رسانه‌های روسیه به نقل از منابع خبری رسمی گفته‌اند که مسکو با تامین امنیت یانوکوویچ موافقت کرده است.

بیانیه منتسب به یانوکوویچ در محکوم کردن رهبران موقت فعلی اوکراین نه فقط از سوی خبرگزاری‌ها بلکه از رادیو و تلویزیون روسیه نیز پخش شد.

این در حالی است که صبح امروز پنج شنبه افراد مسلح که گفته شده حامیان روسیه بوده‌اند ساختمان پارلمان محلی شبیه جزیره کریمه و همچنین مقر دولت این منطقه را تصرف کردند.

آرسن آواکوف وزیر کشور موقت اوکراین اظهار داشت که به دنبال تصرف ساختمان‌های دولت و پارلمان کریمه، نیروهای امنیتی و پلیس اوکراین به حالت آماده باش درآمده‌اند.

به گفته مقامات اوکراین در جریان درگیری‌ها در شبه جزیره کریمه طی چهارشنبه و پنج شنبه دو تن کشته و بیش از 30 نفر مجروح شده‌اند.

بنا به اعلام آناتولی مجیلیوف، نخست وزیر دولت کریمه، ساختمان‌های شورای وزرای این منطقه و همچنین پارلمان آن حدود ساعت 4 صبح امروز به وقت محلی توسط گروهی متشکل از 120 فرد مسلح تصرف شدند. منبع: خبرگزاری ایسنا

9 اسفند 1392