h تهران امسال تنها 4 روز هوای پاک داشت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تهران امسال تنها 4 روز هوای پاک داشت ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تهران امسال تنها 4 روز هوای پاک داشت ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تهران امسال تنها 4 روز هوای پاک داشت

تهران امسال تنها 4 روز هوای پاک داشت

استاندار تهران با بیان اینکه 100 هزار خودرو فرسوده در تهران وجود دارد، گفت: تهران از ابتدای سال جاری تاکنون تنها چهار روز هوای پاک داشته است.

سیدحسین هاشمی در نخستین نشست شورای اداری استان تهران، یکی از مشکلات این استان را آلودگی هوا عنوان کرد و ادامه داد: در سال گذشته به شرایط بحران نرسیدیم اما به شرایط اضطرار رسیدیم. او یادآور شد: در تهران 8 هزار و 600 تاکسی فرسوده، 22 هزار تاکسی سمند و پراید فرسوده و 200 هزار خودروی آژانس تردد می‌کنند. استاندار تهران ادامه داد: 60 هزار خودرو آژانس فرسوده هستند.

هاشمی تاکید کرد: نخستین مشکل این استان بحث حریم است که هیچ‌کس نمی‌داند ورود و خروج شهرهای استان تهران کجاست. به گفته او در این راستا مصوب و ابلاغ شده است که فضای سبز بین شهرها با همکاری وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی ایجاد شود و شهردار همان منطقه نیز حفاظت از این فضای سبز را برعهده گیرد.

استاندار تهران، تامین آب را از دیگر مسائل پیش روی این استان عنوان کرد و گفت: اگر این موضوع مدیریت نشود در سال آینده با یک بحران روبه‌رو خواهیم بود و مجبوریم قطعی آب داشته باشیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مسائل پیش روی این استان مشکلات حوزه برق است، درحال حاضر 55 درصد از تجهیزات برق استان تهران عمری بیش از 20 تا 25 سال دارند که اگر مازاد درآمدها در اختیار ما قرار گیرد برای حل تمامی این مشکلات بیش از پیش در دستور کار قرار خواهد گرفت. او ادامه داد: نخستین موضوعی که در استان تهران در پیش گرفتیم تعامل بین تمامی دستگاه‌های اجرایی، شهرداری و شورای شهر بود و امروز شاهد وحدت در اعضای شورای اداری استان تهران هستیم که با این وحدت تنگناهای موجود به‌ویژه مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.

هاشمی با تشکر از رئیس‌جمهوری که در جلسه هیات دولت زمانی را به استان تهران و مسائل پایتخت و کلانشهرها اختصاص داد، گفت: در این جلسه مقرر شد کمیسیونی برای پیگیری معضلات این استان تشکیل شود. استاندار تهران از معاون اول رئیس‌جمهوری تقاضا کرد که اداره و هدایت این کمیسیون را برعهده بگیرد تا مسیر برای حل مصائب تهران و کلانشهرها تعیین شود و جایگزینی برای وی انتخاب شود.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 28درصد تولید ناخالص کشور و بیش از 50 درصد مالیات کل کشور را استان تهران می‌پردازد. او ادامه داد: در کنار این 52 درصد منابع بودجه منهای نفت را تهران تامین می‌کند درحالی که تنها 6/3 درصد بودجه کل کشور به تهران تعلق می‌گیرد.

هاشمی افزود: درحال حاضر 110 طرح با نیاز منابع مالی 6 هزار میلیارد تومان و 900 میلیون یورو در استان تهران درحال اجراست که تمام آنها دارای توجیه اقتصادی هستند. استاندار تهران تصریح کرد: اگر به تهران و کلانشهرها اجازه داده شود مازاد درآمد آنها به خود آن استان اختصاص یابد بخش‌های وسیعی از مشکلات پیش‌رو قابل رفع است. هاشمی وعده داد: درصورتی که این امر محقق شود تمامی شهرهای اطراف شهر تهران از طریق ریل به نخستین ایستگاه مترو در تهران متصل می‌شود.

او ادامه داد: اگر رقابتی بین استان‌ها ایجاد شود و هر استان بیش از درآمد مصوب خود ایجاد درآمد کند و آن مازاد درآمد به خود استان تعلق گیرد خیلی از موانع قابل برداشت است. منبع: ایلنا

6 اسفند 1392