h شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود

شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود

شخصیت ضد ایرانی افراطی در عربستان کنار گذاشته میشود

این روزها رسانه های بین المللی از کنار رفتن "بندر بن سلطان" رئیس دستگاه جاسوسی عربستان سعودی از حوزه تصمیم گیری های ریاض به ویژه سیاست گذاری در خصوص سوریه خبر می دهند و در این میان دلایل مختلفی نیز برای حذف تدریجی این چهره ضد ایرانی از کانون قدرت دربار سعودی نقل می شود.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی می نویسد: "بندر بن سلطان" به دلیل ناکارآمدی سیاست های عربستان در خصوص سوریه جای خود را به "محمد بن نایف" وزیر کشور، داده است.

این روزنامه آمریکایی در توضیح این خبر می نویسد: عربستان سعودی چهره باسابقه خود یعنی بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی را به حاشبه رانده است. این اقدام به دلیل تصمیم پادشاه عربستان برای تغییر سیاست های ریاض برای نزدیک شدن به واشنگتن و همچنین در خصوص سوریه و حمایت از گروه های میانه رو در میان شورشیان سوری انجام شده است. بر همین اساس و برای انجام حمایت های بیشتر از شورشیان سوری میانه رو "محمد بن نایف" وزیر کشور عربستان، مسئول مستقیم پرونده سوریه شده است.

این جابجایی درحال انجام می شود که محمد بن نایف مورد تایید آمریکا است چون گفته می شود وی عملکردی قابل قبول در مبارزه با تروریسم به ویژه مقابله با القاعده در یمن داشته است.

به نوشته وال استریت ژورنال، این جابجایی می تواند موجب بهتر شدن روابط عربستان سعودی با آمریکا شود چون در سه سال گذشته و به خاطر اقدامات بندر بن سلطان تنش هایی میان واشنگتن و ریاض به وجود آمده بود.

بر اساس این گزارش، اکنون محمد بن نایف که مورد حمایت آمریکا قرار دارد مسئول اصلی پرونده سوریه در عربستان محسوب می شود و شاهزاده "متعب عبدالله" فرزند پادشاه عربستان و رئیس گارد ملی عربستان،نیز پس از این سهم بیشتری در تعیین سیاست های ریاض در خصوص سوریه خواهد داشت.

بر اساس شایعات موجود گفته می شود که نوعی رقابت پنهان میان بندر بن سلطان و متعب عبدالله وجود دارد و نباید این رقابت را در کنار گذاشتن بندر از پرونده سوریه نادیده گرفت.

در خصوص دلابل برکناری بندر بن سلطان، یکی از مشاوران نزدیک به خاندان سلطنتی عربستان به وال استریت ژورنال گفت: این جابجایی می تواند به این معنا باشد که عربستان به دنبال راه های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه بوده و با این کار می خواهد فشار بیشتری را بر روسیه، ایران و حزب الله برای تغییر نظام سوریه وارد کند.

4 اسفند 1392