h اعلام قیمت عتبات عالیات - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اعلام قیمت عتبات عالیات ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اعلام قیمت عتبات عالیات ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اعلام قیمت عتبات عالیات

اعلام قیمت عتبات عالیات

سعید اوحدی در نشست خبری که امروز در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد با اشاره به دستاوردهای سازمان حج و زیارت در سه حوزه حج، عمره و عتبات عالیات، گفت: در بخش عتبات عالیات ثبت‌نام‌ها در زمان‌بندی مقرر خود انجام شد و زائران متقاضی می‌توانستند از منزل و یا از دفاتر کارگزینی برای پیش‌ ثبت‌نام اقدام کنند.

وی ادامه داد: تا امروز 330 هزار نفر در سراسر کشور برای اعزام در سه ماهه آینده که از 21 اسفند 92 شروع می‌شود، ثبت‌نام کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در بخش عتبات عالیات سه گروه قیمتی داریم که تفاوت قیمت‌ها صرفا به دلیل نوع پرواز و درجه‌بندی هتل‌ها است و سیاست سازمان حج زیارت به این شکل است که هر سه ماه یک بار ثبت‌نام‌ها انجام شود.

اوحدی ادامه داد:‌متقاضیانی که در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند به 7 اولویت تقسیم‌بندی می‌شوند که از 4 اسفندماه ساعت 8 صبح امکان ثبت نام قطعی برای آنها فراهم می‌شود و می‌توانند اولویت قیمتی و تاریخ اعزام خود را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: گروه ذخیره‌ای که برای اعزام به عتبات عالیات در نظر گرفته شده‌اند، در روز 6 اسفند می‌توانند ثبت‌نام خود را قطعی کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره تغییرات قیمتی عتبات عالیات گفت: در آخرین رایزنی‌هایی که با بانک مرکزی انجام شده است، بانک مرکزی موافقت کرد که تا پایان سال 92 ارز مبادلاتی را برای عتبات عالیات فراهم کند اما در سال 93 ارز مبادلاتی به عتبات عالیات تخصیص داده نخواهد شد.

اوحدی افزود: به دلیل حذف ارز مبادلاتی افزایش قیمت 7 تا 9 درصدی را در قیمت‌های عتبات عالیات خواهیم داشت و تمام تلاش ما این است که بتوانیم از منابعی که امکان دارد ارز موردنیاز را تأمین کنیم و در همین راستا رایزنی‌ها با وزارت نفت و وزارت نیرو نیز آغاز شده است.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به کشور عراق، گفت: در سفری که به کشور عراق داشتیم در خصوص یکسان‌سازی هزینه‌ها و عوارض پرداختی زائران عتبات عالیات مذاکراتی انجام شد، اما هنوز مصوبه آن از پرند دولت عراق صادر نشده است.

وی اظهار داشت: در صورتی که دولت عراق مصوبه یکسان‌سازی خدمات را صادر کند، حدود 10 تا 15 درصد کاهش قیمت‌ها را خواهیم داشت، اما هم‌اکنون هنوز این مصوبه صادر نشده است و حذف ارز مبادلاتی باعث افزایش هزینه‌های اعزام به عتبات عالیات می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص امنیت زائران در کشور عراق، گفت: شرکت‌هایی از طرف دولت عراق به عنوان شرکت امن مجوز گرفته‌اند که حتما باید این شرکت‌ها همراه زائران ما باشند و خوشبختانه سال گذشته کمترین مشکل امنیتی را داشتیم.

وی به زائران عتبات عالیات توصیه کرد که حتی‌المقدور از طریق قانونی اقدام به سفر به عتبات عالیات کنند.

اوحدی خاطرنشان کرد: در شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری مصوبه شرکت توسعه و عمران امید زائر اخذ شد و این شرکت هم‌اکنون به ثبت رسیده است که وظیفه اصلی این شرکت توسعه زیرساخت‌های خدماتی به زائران عتبات عالیات است.

وی اظهار داشت: یک مجموعه سرمایه‌گذاری در 10 روز گذشته از عراق وارد کشور شدند و یک شرکت فرانسوی نیز در این راستا وارد کشور شده است که امیدوار هستیم ظرف این هفته یا هفته آینده این شرکت شکل بگیرد.

وی در خصوص قیمت‌های جدید عتبات عالیات، گفت:‌حداقل قیمت‌ها با در نظر گرفتن 7 تا 9 درصد افزایش قیمت 750 تا 760 هزار تومان و حداکثر قیمت یک میلیون 650 هزار تومان خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اعزام‌های دریایی به عتبات عالیات نیز گفت: سفر آبی از خرمشهر به بصره مورد مطالعه قرار گرفته است و جلساتی را نیز با شرکت کشتیرانی والفجر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران داشتیم و هم‌اکنون به صورت جدی این موضوع را در دستور کار خود داریم که اگر بتوانیم مسائل گمرک بصره را حل کنیم، این اعزام‌ها آغاز می‌شود.

اوحدی در بخش دیگری از دستاوردهای سازمان حج به بحث عمره اشاره کرد و گفت: تا امروز برنامه‌ریزی‌های عمره طبق هدف‌گذاری‌های انجام شده پیش رفته است و هم‌اکنون 250 هزار زائر به عمره مشرف شده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تأخیرهای چند روز اخیر پروازهای عمره، گفت: متاسفانه به دلیل بدی آب و هوا و شرایط جوی برخی از استان‌ها مانند یزد، گرگان، اصفهان و کرمان 10 پرواز لغو شده‌ است که تلاش کردیم پروازهای جایگزین را قبل از پایان سال و یا حتی در اوایل فروردین 93 و نوروز انجام دهیم.

اوحدی اظهار داشت:‌در بهمن ماه دور دوم اولویت‌های عمره فرا خوانده شده است و هم‌اکنون 100 هزار ظرفیت خالی وجود دارد که در برخی از استان‌ها تا اولویت 450 هم فرا خوانده شده‌اند و در سایر استان‌ها نیز بر اساس ظرفیت‌های خالی اولویت‌ها اعلام می‌شود.

وی افزود: آخرین اعزام عمره در این دوره از اعزام‌ها 5 تیر خواهد بود و به دلیل تخریب دو هتل بدر محمدیه و عصر الدخیل که در فضای توسعه حرم قرار است بزودی تخریب شوند، پیش‌بینی ما این است که تا پایان اعزام‌ها 800 هزار نفر به عمره مفرده مشرف شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نرخ سود سپرده زائران عمره و حج، گفت: از منظر سازمان حج و زیارت نرخ 17 درصد نرخ صحیحی نیست و پیشنهاد ما این است که در شرایط فعلی که نرخ سود اوراق مشارکت 20 درصد است باید تغییرات جدی در نرخ سود سپرده‌های حج در نظر گرفته شود و نگاه ما این است که سود سپرده‌های حج نیز 20 درصد شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش سوم از سخنان خود در خصوص تمتع و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این حوزه،‌گفت:‌با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته بود، خوشبختانه هیچ ازدهامی در زمان ثبت‌نام اولویت‌های اعلام شده در ادارات کل استان‌ها و کاروان‌ها نداشتیم و تا امروز 60 درصد ظرفیت‌ها بدون هیچ مشکلی تکمیل شده است.

وی با اشاره به اعلام اولویت‌های جدید در برای تمتع سال 93 گفت:‌تمامی دارندگان سند تا تاریخ 10 بهمن 84 می‌توانند از امروز به مدت یک هفته برای ثبت‌نام اقدام بکنند و در صورتی که باز هم ظرفیت خالی وجود داشته باشد، هفته آینده اولویت‌های جدید اعلام می‌شود.

وی افزود: امسال 455 کاروان حج تمتع داریم که 50 درصد مدینه قبل و 50 درصد مدینه بعد هستند و 14 شهریور 93 اولین پرواز انجام خواهد شد و آخرین برگشت 6 آبان 93 خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد:‌ حتما تمام افرادی که برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند باید حداقل گذرنامه آنها تا 15 فروردین 94 اعتبار داشته باشد.

وی در خصوص خرید و فروش فیش حج، گفت:‌ خرید و فروش فیش‌های حج از سال‌های قبل آغاز شده است اما آماری از آن در دست نیست و در زمینه خرید و فروش فیش‌های عمره نیز امروز بازار به تعادل رسیده است و با اطمینان می‌توانید بگوییم که امروز قیمت فیش عمره در بازار آزاد یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 400 هزار تومان است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ثبت‌نام‌های مجدد در حج و عمره، گفت:‌در عمره سال 90 ثبت‌نام‌هایی که انجام شد، طبق سیاست‌های بعثه مقام معظم رهبری نبود و همین باعث شد تا در حدود 6 میلیون و 500 هزار نفر ثبت‌نام کنند که هم‌اکنون تعداد زیادی از این ثبت‌نام‌کنندگان در نوبت اعزام به عمره هستند.

اوحدی اظهار داشت: تنها راه‌حلی که بتوان سرعت اعزام‌ها را بالا برد این است که ظرفیت‌های عمره افزایش پیدا کند در غیر این صورت تا 3 سال آینده امکان ثبت‌نام مجدد برای عمره وجود ندارد و برای حج تمتع نیز تا 20 سال آینده ثبت‌نام جدیدی را نخواهیم داشت. منبع: خبرگزاری فارس

29 بهمن 1392