h مصرف گاز ایران بیشتر از کل اروپاست - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مصرف گاز ایران بیشتر از کل اروپاست,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مصرف گاز ایران بیشتر از کل اروپاست,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مصرف گاز ایران بیشتر از کل اروپاست

مصرف گاز ایران بیشتر از کل اروپاست

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در جریان پیشنهاد جایگزینی برای تبصره 21 لایحه بودجه که به منظور جلب نظر شورای نگهبان ارائه شده بود، طی سخنانی اظهار داشت: ما امروز موضوعی را بررسی می‌کنیم که نیازمند شجاعت، اقدام قاطع و درست است.

وی، اصل هدفمندکردن یارانه‌ها را یک اقدام شجاعانه دانست و گفت: اگر این شجاعت را مجالس هفتم و هشتم نداشتند، ما نیز امروز چنین قانونی نداشتیم چرا که طی بیش از 2 دهه دولت‌ها و مجالس این جرأت را نداشتند و این قانون محقق و مصوب نشد.

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر یک ساختمان نیمه‌کاره زیر برف بودن هدفمندکردن یارانه‌ها تصریح کرد: برف شمال کشور نشان داد که می تواند ساختمان‌های ساخته شده را خراب می‌کند، چه برسد به ساختمان‌های نیمه‌کاره، در حال حاضر قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نیمه‌کاره است.

مصباحی مقدم با بیان اینکه پیشنهاداتی که برخی از همکاران دارند، به معنای متوقف ماندن یک سال دیگر برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌هاست، اضافه کرد: دولت در حال حاضر 42 هزار میلیارد ریال به خانوارها یارانه نقدی می‌دهد و اگر 42 هزار میلیارد ریال برای این قانون تصویب کنیم یعنی فقط برای یارانه خانوارها مجوز دادیم و در این صورت سهم تولید و بهداشت و درمان کجا می‌رود؟

وی با بیان اینکه طبق قانون برنامه باید 10 درصد از منابع حاصل از هدفمندکردن یارانه‌ها به بهداشت و درمان اختصاص یابد، گفت: همین جا به هیئت رئیسه می‌گویم، پیشنهاداتی که سهم بهداشت و درمان را در قانون هدفمندی در نظر نگرفته باشد، نیاز به دو سوم آرا دارد.

رئیس کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد: ما در کمیسیون تلفیق از کف پیشنهادات شروع کردیم که همان 42 هزار میلیارد بود و رای نیاورد. 45 هزار میلیارد نیز رای نیاورد اما 48 هزار میلیارد با رای خوبی در کمیسیون تلفیق تصویب شد بنابراین از شما نیز خواهش می‌کنم که با تصویب این پیشنهاد، نسبت به هدفمندی یارانه‌ها گام دیگری بردارید.

مصباحی مقدم متوقف ماندن یک سال دیگر برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها را به زیان کشور، تولید و اصلاح مصرف انرژی در کشور دانست و گفت: در حال حاضر قاچاق بنزین و گازوئیل و مصرف بسیار زیاد گاز و سایر حامل‌های انرژی واقعا قابل قبول نیست و ما بیش از چین و کل اروپا گاز مصرف می‌کنیم. منبع: فارس

28 بهمن 1392