h انتقال کالا بین ایران و آمریکا ادامه دارد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

انتقال کالا بین ایران و آمریکا ادامه دارد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,انتقال کالا بین ایران و آمریکا ادامه دارد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,انتقال کالا بین ایران و آمریکا ادامه دارد

انتقال کالا بین ایران و آمریکا ادامه دارد

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران گفت: هر چند کالاها بین ایران و آمریکا به طور مستقیم از طریق خطوط کشتیرانی منتقل نمی‌شود ولی علیرغم تحریم‌ها روند تجاری بین دو کشور هر چند اندک ادامه دارد.

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که تاکنون هیچ کالایی مستقیما از کشور آمریکا با کشتی به ایران نیامده است، گفت: اما این موضوع بدین معنی نیست که تاکنون هیچ کالایی از آمریکا به ایران وارد نشده باشد.

وی ادامه داد: کالاهایی که از آمریکا به ایران می‌آید از طریق خطوط کانتینری در اروپا جابه‌جا شده و با کشتی‌های متفاوتی به ایران وارد می‌شود.

دانشمند با اشاره به این‌که بعضا برخی کالاهای آمریکایی از ایران به دوبی رفته و کانتینرها در کشتی‌های دیگری قرار گرفته است تصریح کرد:‌ بنابراین تاکنون هیچ کشتی مستقیما از آمریکا کالا به ایران وارد نکرده است و کانتینرها در خطوط کشتیرانی بار کشتی‌های دیگر شده و سپس به ایران می‌آیند.

رییس کمییسون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این‌که این روند برعکس نیز بوده است، تصریح کرد:‌ کالاهایی که از ایران به آمریکا منتقل می‌شده نیز چنین پروسه‌ای را طی کرده و هیچ کشتی مستقیما بار از ایران به آمریکا نبرده است.

به گفته وی، در این پروسه هر دو کشور می‌دانستند که از یکدیگر کالا خریده یا کالاهای خود را به کشورهای طرف مقابل ارسال می‌کنند.

دانشمند با اشاره به این موضوع که در آمارهای تجاری کشور آمریکا آمار دقیق خرید جنس از ایران ذکر می‌شود، بیان کرد: عمده کالاهایی که ایران از کشور آمریکا خریداری می کند قطعات یدکی و کالاهای دارویی است.

رییس کمییسون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که روند انتقال کالاهای ایران به کشور آمریکا از طریق واسطه ها انجام می‌شود تصریح کرد:‌ آمریکایی‌ها کالاها را مستقیما از ایران خریداری نمی‌کنند و واسطه‌ها در کشورهای اروپایی کالاهای ایرانی نظیر خشکبار را خریداری و سپس به کشور آمریکا می فروشند.

وی با تاکید بر این‌که به لحاظ قانونی ایران هیچ محدودیتی برای تجارت با آمریکا ندارد، تصریح کرد:‌ ما از همه کشورها به غیر از رژیم صهیونیستی می توانیم کالا وارد کنیم لذا ممنوعیت تجاری با کشور آمریکا نداریم.

او در پایان گفت: رقم تجاری ایران و آمریکا براساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مراجع ذیربط در حدود 200 میلیون دلار در سال است.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران واردات ایران از آمریکا در 9 ماهه سال 1392 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 85.58 و 21.13 درصد کاهش یافت. ایران در این مدت بیش از 19 هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی 86 میلیون دلار از آمریکا وارد کرد.

این افت واردات طی 9 ماهه امسال در حالی رخ داده که طی دو ماه گذشته یعنی آذر و آبان ماه واردات ایران از آمریکا با رشد چشمگیری همراه بوده است. به طوری که واردات کالای آمریکایی در آبان ماه از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 95.95 و 50.78 درصد و در آذر ماه به ترتیب 936.54 و 244.05 درصد افزایش یافت.

این برای نخستین بار در سال جاری است که واردات کالا از آمریکا دو ماه پی در پی با رشد مواجه می شود که می‌تواند نشانه‌ای از رونق دوباره تجارت دو کشور باشد.

مکملهای دارویی و غذایی، کره بسته بندی شده، خمیر چوب شیمیایی، دستگاههای محرک ماهیچه قلب، اسپرم گاو، اعضای مصنوعی بدن و تخم سبزیجات برای کشت مهمترین اقلام وارداتی ایران از آمریکا در 9 ماهه سال جاری بودند.

از سوی دیگر ایران در 9 ماهه امسال تنها حدود 633 هزار دلار کالا به آمریکا صادر کرد. در بین اقلام صادراتی به آمریکا اما مقدار بسیار ناچیزی در حدود دو کیلوگرم زعفران مشاهده می شود که این اتفاق پس از چهار سال رخ می دهد.

28 بهمن 1392