آغاز اجرای طرح الهی نايبان امام عصر(عج)

ظهور۱۲ : مسعود مصلحی‌تبار، مسئول امور خانواده جامعة‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیة مشهد در گفتگویی اظهار داشت : امام جواد(علیه السلام) فرزند حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در سال ۱۰۹۵ هجری قمری به دنيا آمدند، مادرشان از خاندان برتر و از زنان والا مقام زمان خود به شمار می‌رفتند. زندگی امام […]

ظهور۱۲ : مسعود مصلحی‌تبار، مسئول امور خانواده جامعة‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیة مشهد در گفتگویی اظهار داشت : امام جواد(علیه السلام) فرزند حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در سال ۱۰۹۵ هجری قمری به دنيا آمدند، مادرشان از خاندان برتر و از زنان والا مقام زمان خود به شمار می‌رفتند.

زندگی امام جواد(علیه السلام) در زمان دو خليفه عباسی: وی افزود: امام جواد(علیه السلام) در زمان دو خليفه عباسی به نام مامون و معتصم حضور داشتند که به دلیل شهادت پدر بزرگوارشان از سن كودكی به امامت رسيدند زيرا زمانی كه پدرشان را از دست دادند، بيش از ۷سال سن نداشتند.

مصلحی‌تبار با بيان اينكه ايشان در سن كودكی به امامت رسيدند و در همان سن كودكی به درجه بالای علم و فضيلت و اخلاق رسيده بودند، تصريح كرد: حضرت رضا(علیه السلام) درباره امام جواد(علیه السلام) فرمودند: «ايشان مولودی پر خير و بركت است»، اين سخن بدان معنی نيست كه برای شيعيان امامی با بركت‌تر از امام جواد(علیه السلام) نيست، بلكه بدان معنی است كه در زمان ايشان مشكلاتی برای شيعيان در جامعه به وجود آمده بود كه با ولادت ايشان، اين مشكلات برطرف شد.

دشمنان امام جواد(علیه السلام) به خصوص مامون با ايجاد اين شبهه كه چطور ايشان می‌توانند در سن كودكی به امامت برسند، سعی در دشمنی كردن با امام جواد(علیه السلام) داشتند اما اين بزرگوار با پيروزی در تمام مناظرات علمی، برتری خود را نسبت به عالمان آن زمان از حيث علم و اخلاق ثابت كردند.

وی در خصوص نظر دشمنان درباره شخصيت امام جواد(علیه السلام)، گفت: دشمنان ايشان به خصوص مامون با ايجاد اين شبهه كه چطور ايشان می‌توانند در سن كودكی به امامت برسند، سعی در دشمنی كردن با امام جواد(علیه السلام) داشتند اما اين بزرگوار با پيروزی در تمام مناظرات علمی، برتری خود را نسبت به عالمان آن زمان از حيث علم و اخلاق ثابت كردند.

مسئول امور خانواده جامعة‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیة مشهد با تاكيد بر اينكه به خاطر تاييد شدن جايگاه علمی و اخلاقی امام جواد(علیه السلام) به مامون، خليفه عباسي دختر خود را به همسری امام جواد(علیه السلام) منصوب كرد، اظهار كرد: مامون به خاطر عوام فريبی كه نشان دهد دوستدار اهل بيت(علیه السلام) است، دختر خود را به همسری امام جواد(علیه السلام) منصوب كرد.

وی خاطر نشان كرد: ام فضل، دختر مامون در واقع اخبار بيت امام را برای مامون می‌آورد، علاوه بر اين مامون می‌خواست تا با اين ازدواج از قداست امام جواد(علیه السلام) بكاهد و علويان نيز از اعتراض به مامون دست بردارند، همچنين دختر مامون صاحب فرزندی شود كه مامون را منتصب به اهل بيت(علیه السلام) پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) كند اما خوشبختانه ام فضل هيچگاه از امام جواد(علیه السلام) صاحب فرزند نشد.

شرايط خفقان دوران امام جواد(علیه السلام) مانع از احيای مدرسه علمی اجداد اين بزرگوار شد
مصلحی‌تبار در ادامه ابراز كرد: شرايط اجتماعی در زمان امام محمد باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) در بهترين حالت برای تبليغ معارف اسلامی بود اما از زمان امام كاظم(علیه السلام) به بعد، شرايط خفقان‌آوری در جامعه حاكم بود؛ به همين دليل امام جواد(علیه السلام) نتوانستند مدرسه علمی اجدادشان را احيا كنند، اما ايشان با ايجاد شبكه ارتباطی وكالت امور شيعيان را بر عهده گرفتند.

وی با بيان اينكه شرايط خفقان زمان امام جواد(علیه السلام) به حدی بود كه در حال حاضر از ايشان بيش از ۲۰۰ يا ۳۰۰ روايت باقی نمانده است، اظهار كرد: امام جواد(علیه السلام) به دليل حفاظت شديد مامون و معتصم از شيعيان مورد اعتماد برای پيگيری امور شيعيان در نواحی مختلف استفاده كردند و در واقع نحوه اجرای طرح الهی نايبان امام زمان(عج) از زمان امام جواد(علیه السلام) آغاز شد.

مسئول امور خانواده جامعة‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیة مشهد يادآور شد: هر چه با سيره اهل بيت پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومين(علیه السلام) بيشتر آشنا شويم، تاثيرات بهتر و بيشتری را در تربيت فردی، اجتماعی و سياسی ما بر جای خواهد گذشت.

وی گفت: نحوه برخورد با همسر، فرزندان، مسائل اجتماعی با الگوگيری از سيره ائمه معصومين(علیه السلام) با آسيب كمتری همراه خواهد بود، چرا كه رفتار آنان يقينا مانند چراغی بر سر راه زندگی ما است.

۱۳ مهر ۱۳۹۲ |
KHAMENEI