آغاز اجرای طرح الهی نایبان امام عصر(عج)

ظهور۱۲ : مسعود مصلحی‌تبار، مسئول امور خانواده جامعه‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیه مشهد در گفتگویی اظهار داشت : امام جواد(علیه السلام) فرزند حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در سال ۱۰۹۵ هجری قمری به دنیا آمدند، مادرشان از خاندان برتر و از زنان والا مقام زمان خود به شمار می‌رفتند. زندگی امام […]

ظهور۱۲ : مسعود مصلحی‌تبار، مسئول امور خانواده جامعه‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیه مشهد در گفتگویی اظهار داشت : امام جواد(علیه السلام) فرزند حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در سال ۱۰۹۵ هجری قمری به دنیا آمدند، مادرشان از خاندان برتر و از زنان والا مقام زمان خود به شمار می‌رفتند.

زندگی امام جواد(علیه السلام) در زمان دو خلیفه عباسی: وی افزود: امام جواد(علیه السلام) در زمان دو خلیفه عباسی به نام مامون و معتصم حضور داشتند که به دلیل شهادت پدر بزرگوارشان از سن کودکی به امامت رسیدند زیرا زمانی که پدرشان را از دست دادند، بیش از ۷سال سن نداشتند.

مصلحی‌تبار با بیان اینکه ایشان در سن کودکی به امامت رسیدند و در همان سن کودکی به درجه بالای علم و فضیلت و اخلاق رسیده بودند، تصریح کرد: حضرت رضا(علیه السلام) درباره امام جواد(علیه السلام) فرمودند: «ایشان مولودی پر خیر و برکت است»، این سخن بدان معنی نیست که برای شیعیان امامی با برکت‌تر از امام جواد(علیه السلام) نیست، بلکه بدان معنی است که در زمان ایشان مشکلاتی برای شیعیان در جامعه به وجود آمده بود که با ولادت ایشان، این مشکلات برطرف شد.

دشمنان امام جواد(علیه السلام) به خصوص مامون با ایجاد این شبهه که چطور ایشان می‌توانند در سن کودکی به امامت برسند، سعی در دشمنی کردن با امام جواد(علیه السلام) داشتند اما این بزرگوار با پیروزی در تمام مناظرات علمی، برتری خود را نسبت به عالمان آن زمان از حیث علم و اخلاق ثابت کردند.

وی در خصوص نظر دشمنان درباره شخصیت امام جواد(علیه السلام)، گفت: دشمنان ایشان به خصوص مامون با ایجاد این شبهه که چطور ایشان می‌توانند در سن کودکی به امامت برسند، سعی در دشمنی کردن با امام جواد(علیه السلام) داشتند اما این بزرگوار با پیروزی در تمام مناظرات علمی، برتری خود را نسبت به عالمان آن زمان از حیث علم و اخلاق ثابت کردند.

مسئول امور خانواده جامعه‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیه مشهد با تاکید بر اینکه به خاطر تایید شدن جایگاه علمی و اخلاقی امام جواد(علیه السلام) به مامون، خلیفه عباسی دختر خود را به همسری امام جواد(علیه السلام) منصوب کرد، اظهار کرد: مامون به خاطر عوام فریبی که نشان دهد دوستدار اهل بیت(علیه السلام) است، دختر خود را به همسری امام جواد(علیه السلام) منصوب کرد.

وی خاطر نشان کرد: ام فضل، دختر مامون در واقع اخبار بیت امام را برای مامون می‌آورد، علاوه بر این مامون می‌خواست تا با این ازدواج از قداست امام جواد(علیه السلام) بکاهد و علویان نیز از اعتراض به مامون دست بردارند، همچنین دختر مامون صاحب فرزندی شود که مامون را منتصب به اهل بیت(علیه السلام) پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) کند اما خوشبختانه ام فضل هیچگاه از امام جواد(علیه السلام) صاحب فرزند نشد.

شرایط خفقان دوران امام جواد(علیه السلام) مانع از احیای مدرسه علمی اجداد این بزرگوار شد
مصلحی‌تبار در ادامه ابراز کرد: شرایط اجتماعی در زمان امام محمد باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) در بهترین حالت برای تبلیغ معارف اسلامی بود اما از زمان امام کاظم(علیه السلام) به بعد، شرایط خفقان‌آوری در جامعه حاکم بود؛ به همین دلیل امام جواد(علیه السلام) نتوانستند مدرسه علمی اجدادشان را احیا کنند، اما ایشان با ایجاد شبکه ارتباطی وکالت امور شیعیان را بر عهده گرفتند.

وی با بیان اینکه شرایط خفقان زمان امام جواد(علیه السلام) به حدی بود که در حال حاضر از ایشان بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ روایت باقی نمانده است، اظهار کرد: امام جواد(علیه السلام) به دلیل حفاظت شدید مامون و معتصم از شیعیان مورد اعتماد برای پیگیری امور شیعیان در نواحی مختلف استفاده کردند و در واقع نحوه اجرای طرح الهی نایبان امام زمان(عج) از زمان امام جواد(علیه السلام) آغاز شد.

مسئول امور خانواده جامعه‌المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیه مشهد یادآور شد: هر چه با سیره اهل بیت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین(علیه السلام) بیشتر آشنا شویم، تاثیرات بهتر و بیشتری را در تربیت فردی، اجتماعی و سیاسی ما بر جای خواهد گذشت.

وی گفت: نحوه برخورد با همسر، فرزندان، مسائل اجتماعی با الگوگیری از سیره ائمه معصومین(علیه السلام) با آسیب کمتری همراه خواهد بود، چرا که رفتار آنان یقینا مانند چراغی بر سر راه زندگی ما است.

۱۳ مهر ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI