واکنش محمد رويانيان به تماس تلفنی روحانی و اوباما

محمد رويانيان اولین مقام ورزشی کشورمان بود که به مذاکره تلفنی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان و اوباما، پس از ۳۴ سال قطع رابطه ایران و آمریکا واکنش نشان داد. وي در اين خصوص اظهار داشت: «این رفتار دکتر روحانی نشان داد ملت ایران جنگ طلب نیست و از آنجایی که فوتبال بخشی از جامعه […]

محمد رويانيان اولین مقام ورزشی کشورمان بود که به مذاکره تلفنی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان و اوباما، پس از ۳۴ سال قطع رابطه ایران و آمریکا واکنش نشان داد.

وي در اين خصوص اظهار داشت: «این رفتار دکتر روحانی نشان داد ملت ایران جنگ طلب نیست و از آنجایی که فوتبال بخشی از جامعه است و با اقتصاد و فرهنگ جامعه در ارتباط است، این مذاکره به سراسر جامعه از جمله جماعت فوتبالی شور و نشاط می بخشد و جامعه فوتبال هم مانند سایر اقشار از پیامد های مثبت این مذاکره خوشحال هستنتد.»

رویانیان معتقد است سفر رئیس جمهور به نیویورک واقعا تاثیر گذار بود: «شک نکید مسائل سیاست در حوزه فوتبال تاثیر مثبت خواهد گذاشت و رئیس جمهور روحانی با سفر به مقر سازمان ملل نقطه عطفی را پایه ریزی کردند. این سفر و ملاقات هایی که ایشان داشتند سبب شد اتفاقی که سال های طولانی رخ نداده بود، شکل بگیرد. دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور نشان داد یک سیاست مدار فوق العاده است و جا دارد از مقام معظم رهبری که این تدبیر و لطف را داشتنند و با بیاناتشان جامعه را رهبری و فضا را عوض کردند ، تشکر کنم.»

مدیر عامل پرسپولیس در ادامه با اشاه به فضای به وجود آمده، افزود: «رهبری و رئیس جمهور در یک ید واحد اراده نظام را در سطح بین الملل نشان دادندو به دنیا گفتیم ملت ایران جنگ طلب نیست. رهبری با بیانات اخیر حقوق ملت ایران را در بیان نرمش قهرمانانه به نمایش گذاشتندو باعث شعور و شعف ملت شدند. جامعه ورزش تحت تاثیر اتفاقات سیاسی است و شما فرض کنید بچه های ما در والیبال وفوتبال قهرمانی به دست بیاورند اما اگر این اتفاق در سایر شئون برای کشورمنانرخ ندهد، قطعا آن قهرمانی فایده ای ندارد. زمانی که کشور شایط خوبی داشته باشد، موفقیت های ورزشی لذت بیشتری در پی دارد.»

رویانیان در پاسخ به این سوال که مذاکره تلفنی دکتر ورحانی و اوباما و رفع تحریم ها، چه اندازه بر فوتبال باشگاهی و ملی تاثیر می گذارد، گفت: «باشگاه ها زیر بنای تیم ملی هستند و اگر فضای بین المللی باز شود با تعامل و تبادل بین کشورها و انتقال تکنولو‍ژی و ودانش روز، سطح فوتبال کشور بالاتر می رود. ارتباط با سایر کشورهای اروپایی، و آمریکایی طبیعتا سطح تیم ملی کشورمان را ارتقا می دهد.ورزش یک زبان مشترک میان جوامع و ملت هاست و قطع شدن این زبان ، روی سیاست هم تاثیر گذار است.»

مدیر عامل پرسپولیس با ابراز خوشحالی مجدد از اتفاقات نیویورک با اشاره به به نوع رفتار رئیس جمهور، نظرش را این گونه بیان کرد: «مردم از این که با آمریکا رابطه برقرار کرده ایم، خوشحال نیستند بلکه از اینکه نماینده کشورشان از جایگاه بالا و شاید برابر مذاکره می کند و این رفتارها بدون حرکات نمایش رخ می دهد در پوست خودشان نمی گنجند. دکتر روحانی اعتدال، تدبیر و قلانیت را در روابط دیپلماتیک در پیش گرفته اند. خوشحالم که عزت مردم ایران حفظ شد.این مذاکره برای فوتبال هم خیر و برکت دارد.»

۷ مهر ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI