چرا کسی با این بازیگران زن برخورد نمیکند؟ + عکسهای تاسف بار

ظهور۱۲ : روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش کدام است؟» اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه (ع) رسید. فاطمه فرمود : « نزدیکترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه اش بنشیند و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نا محرمان قرار […]

ظهور۱۲ : روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش کدام است؟»

اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه (ع) رسید. فاطمه فرمود : « نزدیکترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه اش بنشیند و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نا محرمان قرار ندهد.

وقتی رسول خدا این سخن را شنید، فرمود: فاطمه پاره تن من است.

موضوع حجاب و نوع پوشش بدون تعارف در سال های اخیر در جامعه ما به چیزی فراتر از یک چالش اجتماعی تبدیل شده که گاه حتی موضوعات سیاسی نیز از آن متاثر می شود.

تا کنون در مورد متناسب نبودن نوع پوشش رایج در شهرهای بزرگ کشور که کم کم به شهرهای کوچک تر نیز سرایت کرده، با آنچه از یک جامعه اسلامی بر اساس آموزه های دینی انتظار می رود، بسیار گفته و نوشته شده است.

مسائلی از قبیل کار فرهنگی زیربنایی، وضعیت آموزش در مدارس و دانشگاه ها، میزان توجه به حجاب در خانواده ها، تاثیر رسانه های گوناگون از جمله شبکه های ماهواره ای، تغییر سبک زندگی و لزوم جهت دادن به آن بر اساس الگوی ایرانی اسلامی، نوع برخورد با بدحجابان از جمله وجود یا عدم وجود گشت ارشاد و.. بارها و بارها سخن گفته و شنیده شده است.

در اینجا قصد تکرار این مباحث را نداریم. صرفا به موضوعی اشاره می کنیم که اگرچه با همه مباحث فوق به نوعی در ارتباط است اما ممکن است در بسیاری نقدها نیز ناخواسته نادیده گرفته شود.

موضوع گروه های مرجع و الگو در جامعه را هرگز نمی توان از بحث حجاب جدا کرد. بی تردید یکی از این گروه های الگو در جامعه بازیگران هستند.

عده ای از کارشناسان معتقدند هدایت محصولات هنری به سمتی که موفقیت ها توسط افرادی به دست آید که در ضمن زندگی اجتماعی عادی خود از حجاب قابل قبولی برخوردارند می تواند در نگرش جامعه به حجاب موثر باشد.

به عقیده این عده از کارشناسان، در حال حاضر به طور مثال در سریال های تلویزیونی و یا فیلم های سینمایی کشور افرادی که در زندگی به بن بست رسیده‌اند با حجاب و پوشش به مخاطب معرفی می‌شوند و البته عکس این موضوع نیز صادق است.

با این وجود موضوع بحث فراتر از این گفته‌هاست.

حرف اینجاست که حتی مثلا اگر بازیگری با حجاب مورد انتظار در یک فیلم یا سریال به محبوبیتی فوق العاده دست پیدا کند و حتی بتواند به عنوان الگو، نوع پوشش و زندگی مورد نظر کارکتر فیلم را تبلیغ کند، وقتی خود در انظار عمومی با پوششی کاملا متفاوت ظاهر می شود چه بلایی بر سر همان “تاثیرگذاری” و “تبلیغ” می آید؟

واقعا چرا پیدا کردن تصویری از بازیگران زن ایرانی با حجابی که در عرف جامعه پوشیده و مناسب تلقی شود، تقریبا محال است؟!

موضوع تا بدانجا پیش رفته که اگر برخی از بازیگران زن ایرانی در یک پروژه سینمایی یا تلویزیونی با چادر حاضر شوند، به عنوان موضوعی “جالب” تلقی شده و عکس آن در فضای مجازی با همین عنوان منتشر و توزیع می شود!

آیا روند انتخاب بازیگر در سینما، تئاتر و تلویزیون ما مشکل دارد؟

آیا در روند مذکور هیچ بازیگری که حجاب و پوشش عادی او – در جامعه و نه در فیلم‌ها و سریال‌ها – همان حجاب مورد قبول جامعه است، وجود ندارد؟ یا چنین افرادی جذب این هنر نمی شوند؟

موضوع هرچه باشد تردیدی نیست که الگوی بسیاری از جوانان کشور ما صرفا ظاهر بازیگران ایرانی در سریال ها و فیلم‌های سینمایی و به طور کلی محصولات هنری نیست؛ بلکه پوشش، اخلاق و منش آنها در زندگی عادی – که امروزه با وجود رسانه‌های گوناگون و امکان دسترسی آسان به همه آنها، هرگز بر کسی پوشیده نیست – هم موثر و غیرقابل چشم پوشی است. اما راه حل چیست؟

منبع نوشته : صراط نیوز

۳۰ شهریور ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :iman

باید اینارو بندازن زندان

نويسنده ديدگاه :یار آقا

سلام
سینمای کشورمون در راستای اسلامی بودن نبوده و نیست چراکه بدون توجه به شئونات اسلامی اداره میشود… هر شخص مسلمانی که در جامعه اسلامی زندگی میکند باید طبق دستورات اسلام به امور بپردازد. به نظر من برای حل مشکل سینمای ایران کارگردان مورد نظر باید بازیگر نقش اول فیلم خودش رو که میتونه الگویی برای یک جوان ایرانی باشه، شخصی در نظر بگیره که ظاهر و باطنش به اون نقش بخوره تا خللی در دیدگاه مردم ایجاد نشه.

نويسنده ديدگاه :پیمان

سلام.اول از همه زندان چرا؟در ثانی آیا هیچ حدیثی در مورداجباری شدن حجاب در زمان پیغمبر شنیدین؟آیا مگر نه اینکه گفته شده پیامبر نگاه از زنان بی حجاب بر میداشت؟پس نتیجه داغ تر از آش برای همین دوستانه.آیا روبند اسلامی ترین شکل حجاب برای زنان نیست؟دوستان نظر داده.آیا مادر.خواهروزن شما با روبند وارد کوچه و خیابان میشوند؟اگر اینگونه هستند و هستید نمی توانیم با هم گفتگو کنیم چون توضیحات برای شما نا مفهوم است.متاسفم

نويسنده ديدگاه :aysa

badakhta hala chon bazigaran beran bimiran? jaaaaaaaaaamesh konin ammmo

نويسنده ديدگاه :mohsen

واقعا جای تاسف داره واسه کسایی که بازیگر هستن و میدونن رو جوونا تاثیر میذارن
آخه کولی دادن به شیطون تا کی؟
من که دو سه ساله رغبتی به هیچ فیلم ایرانی ندارم (جز موارد خاص)
این که سینما نشد با اون سر و وضعشون

نويسنده ديدگاه :اسماعیل

حالشو ببر.

نويسنده ديدگاه :آزاد

بزرگی گفته در جامعه ای که همه مثل هم فکر میکنند در واقع کسی فکر نمیکند.چرا انتظار داری همه مثل تو فکر کنند آقای صاحب خانه.مگه بهشت رفتن هم رورکی میشه؟

نويسنده ديدگاه :رها

دوگانگی فرهنگیه حرف پیمان هم درسته بایدیه کاری کردکه اول مردا چشم پاک بشن والا من اینقد پسراییو دیدم که به دختر چادریم هیزی میکنن هردوطرف باید درست بشه الگوفرهنگمون اشتباهه یاتند میریم یاکند میریم اسلاممون هم کامل نیست گیر زیاد به ظاهر میدیم یدفعه از باطن غافل میشیم نتیجه خوبی نداره تاثیر گذارنیست

نويسنده ديدگاه :مسعود

راجع به عکس هاکه مشخصه ایناعده ای معلوم الحال هستن که مفعول بودن براشون باک نیست وزندگی حیوانی وبرهنگی باعث عزتشان حساب میشود.امادونفری که ازایناحمایت کردن جناب پیمان تشریف ببردرقرآن مطالعه کن که میفرمایدبه زنان بگوزینت خودراازنامحرم ببوشانندزینت به چه معناست؟؟؟یادرجای دیگرمیفرمایدبگوسینه های خودرابامقنعه ببوشانندمدیونی فک کنی ایناروندیدیا!!!بسرخوب اگه خوی بی غیرتی وحیوونی بیشه کردی بیارک بگومن میخوام بی غیرت باشم میخوام حیوون باشم ازدین مایه نزار.خانم آیساربطی به بازیگری نداره کلابدحجابی یه ضعفه مثل منی که شایدضعفی داشته باشم که دارم بس همه بایدتلاش کنیم درست بشیم

نويسنده ديدگاه :عام قدرت

چکرشون دارین بابا بذارین خوش باشن حالا که فعلا دنا به کامشونه -دوکلاس سواد ندارن ولی اندز۱۰۰تا فارغ التحصیل بیکار حقوق و مزایا میگیرن باهر تیپ وقیافه ای هم که بگردن میگن مدله بابا شما ها چقدر عقبید ما ها بروز هستیم و متاسفانه یک سری از جوانان نادان وکله پوک الگو خو قرار میدن

نويسنده ديدگاه :ايمان

فقط مونده بود به اینا کار داشته باشید ولمون کنید دمشون گرم حالتونو گرفتن

نويسنده ديدگاه :فاطمه

باسلام افرادی که فکرمی کنند بی حجابی وترک مسایل دینی چه آقا وچه خانم یعنی به روز یودن باید بدونند که دین یک کار علمی وحرف جندتا دانشمندومحقق نیست که با تغییرات زمان تغییرکنه ومتوجه بشند که اشتباه ویادرسته بلکه حرف خداست وخداهم بهتر می دونه که چی برامون خوبه وچی بده اگرباهمه وجوقبول کنیم که حرف خدابهنفع ماست دیگه اگروچراوبه روز باشی وحالش ببرید نمی گیم

نويسنده ديدگاه :علیرضا

فقط میتونم بگم متاسفم برای جامعه ای که الگوهاش بخوان اینا باشن

نويسنده ديدگاه :محمد رضا

جوابیه علامگان«ازاد اسماعیل پیمان ایمان عام قدرت»۲تا سیب زمینی بر دار یکی پوست بکن نیم ساعت دوام نمیاره////سیب زمینی هم حجاب داره ////بابا حیواناتم حیا دارن ولی اینا چی

این ها فقط یک چشمشه
خوبه خیلی هاش فیلتر است

KHAMENEI