موج جدید بی حجابی در بین دختران ایرانی/تصاویر

شارع مقدس در دین اسلام مجموعه‌ای از باید‌ها و نبایدهایی را قرار داده است تا یک انسان مسلمان بتواند با استفاده از نسخه الهی راه سعادت و خوشبختی خویش را بپیماید، شاید در برخورد اول برخی از این دستورات الهی برای انسان بسیار سخت و مشکل باشد و به زعم خودش سد راهی برای آزادی […]

شارع مقدس در دین اسلام مجموعه‌ای از باید‌ها و نبایدهایی را قرار داده است تا یک انسان مسلمان بتواند با استفاده از نسخه الهی راه سعادت و خوشبختی خویش را بپیماید، شاید در برخورد اول برخی از این دستورات الهی برای انسان بسیار سخت و مشکل باشد و به زعم خودش سد راهی برای آزادی و اختیار او تلقی شود، اما هنگامی که با تفکر به اصل و بنیان فلسفه احکام نگریسته شود، متوجه می‌شود که این دستور به ظاهر سختگیرانه بهترین راهبرد کمال و سعادت اوست.

یکی از این بایدهای دین اسلام، رعایت عفاف و حجاب در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است، به گونه‌ای که خداوند متعال به دفعات مختلف در کتاب آسمانی‌اش قرآن به این موضوع اشاره داشته است، با نگاهی در سوره‌هایی نظیر «نور» آیات ۳۰، ۳۱، ۳۳ و ۶۰ و سوره «احزاب» آیات ۳۵، ۵۳، ۵۵ و ۵۹ متوجه می‌شویم که زنان جامعه اسلامی طبق نظر شارع مقدس ملکف به رعایت حجاب هستند.

البته ناگفته نماند که درباره نوع پوشش برای حجاب واجب، خداوند بر زنان سخت نگرفته است بلکه با اشاره به حداقل حجاب، بانوان را در استفاده از حجاب حداقلی و حداکثری آزاد گذاشته است تا مطابق خواست و اراده خود میزان قرب و رضایت الهی را دریافت کنند.

به این آیات توجه کنید:
۱-«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَـتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَـرِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیُوبِهِنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَآئِهِنَّ…»(نور/۳۱)؛ و به زنان با ایمان بگو: چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار نکنند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند، مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان و… .

۲- «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ»(احزاب/۳۳)؛ اى پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر خود را بر خود فرو پوشند، این مناسبتر است تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نشوند و خدا آمرزنده و مهربان است.

در آیه ۳۱ نور با اشاره به نوع حجاب حداقلی یا همان حجاب واجب از عبارتی به نام «وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیُوبِهِنَّ» یاد می‌کند که یک بانوی مسلمان می‌تواند از «خمر» که به معنای لباسی است که زن با آن، سر و سینه خودش را بپوشاند، استفاده کند و لباس خاصی مطرح نیست، ولی پوشیدن لباس‌های تنگ، چسبان و جلب توجه محل اشکال است.

با این وجود پروردگار عالم در آیه ۳۳ احزاب از یک حجاب حداکثری یا همان حجابی که دارای فضیلت‌ بیشتری است،‌ برای بانوان مؤمن جامعه اسلامی که خواهان قرب الهی هستند، مطرح می‌کند که ما امروز از آن به عنوان حجاب برتر در جامعه یاد می‌کنیم، در این آیه واژه‌ای به نام «جلباب» را مطرح می‌سازد که منظور همان پوشش سرتاسری است، تقریباً شبیه همان چادری که این روزها بانوان مسلمان بر سر دارند، بنابراین همان طور که بقیه واجبات الهی داراى مراتب مختلفى است، حجاب نیز داراى مراتب خوب، متوسط و خوبتر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب مى‌شود.

اینکه چه اثراتی در واجب شدن حجاب بر جامعه بار می‌شود، می‌توان علت‌های زیادی را از جمله احترام و ارزش اسلام به زن، استحکام بنیان خانواده، جلوگیری از انحرافات اخلاقی، بالا بردن بهداشت روانی افراد و جامعه، رشد عشق‌های پاک، متجلی شدن ارزش‌های عالی انسانی و اخلاقی و ارتباط سالم میان افراد جنس مخالف و افراد هم جنس مطرح کرد، خلاصه اینکه آنچه اسلام به دنبال آن است، برقراری و ایجاد امنیت همه جانبه در جامعه و پاک‌سازی آن از لوث هر گونه مفاسد اجتماعی است.

حال با این اوصاف، توقع می‌رود که در یک جامعه اسلامی مسئولان و مردم برای احیای امر الهی درباره عفاف و حجاب پیش از پیش دغدغه‌مند باشند، هر چند که مسئولان فرهنگی گاهی با راه‌اندازی نمایشگاه مد و لباس یا نمایشگاه‌های عرضه محصولات حجاب سعی دارند به اشاعه این فرهنگ در جامعه سرعت بیشتری ببخشند، اما گرانی اکثر محصولات و طراحی مدهایی که بعضاً بدن‌نما هستند، این مهم دست‌نیافتنی می‌نماید.

متأسفانه این روزها با گرم‌تر شدن هوا شاهد رواج نوعی بدحجابی در جامعه هستیم، وقتی علت آن را جویا می‌شویم به پارامترهایی برخورد می‌کنیم که جای بسی تأمل دارد، ابتدا اینکه عرضه مانتو‌های بدن‌نما در فروشگاه‌ها با آستین‌های کوتاه کجا با نوع حجاب حداقلی همخوانی دارد؟! همچنین تبلیغات گسترده مدها و لباس‌های مخالف شرع اسلامی در فضای مجازی همراه با آرایش‌های تند و به سر داشتن حداقل روسری‌ که بیشتر شبیه حجاب مدل ترکیه‌ای است تا حجاب واجب اسلامی گوی سبقت را از فعالیت فرهنگی نهادهای مسئول ربوده است.

۲۱ شهریور ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :شیما

واقعا از شما بخاطر انتشار این مطالب ممنونیم
معلوم نیست چرا این قشر اینطوری شدند ؟!

نويسنده ديدگاه :محمد

بابامردم ایران فساد درانها بیداد میکنه تمام دخترا فاسدوبدحجاب شدندوهیچ راهی برای جلوگیریش نیست.به نظرمن تنهاراهش خانواده هست خانواده ها باید جلوی دخترارو بگیرن.

نويسنده ديدگاه :ارشاک

اصلا یه چیز مسخره که بش میگن سابورت آخه چیه تحریک کننده هست دیگه زن ۵۰ساله هم لباس تحریک کننده میبوشه

نويسنده ديدگاه :فاطی

خب چرا عکس عکسارو اینجوری کردید؟
مانتوهایی که الان مد شده میشه مثل آدم پوشید میشه مث یسری ها هی جنگولک بازی دراورد و با ساپورت و…پوشید
چیزی که باید درموردش بحث کرد جنبه ملته!

نويسنده ديدگاه :سارا23

آقای محمد خان مثلا محترم یعنی چی همه دخترا فاسد شدن یکی باید جلوی خودتو بگیره خودتویی که آخر فسادی..

نويسنده ديدگاه :سارا23

سایتتون مشکل داره آیا که یکی در میون کامنتمو میزاره؟

نويسنده ديدگاه :حاج امیر

سارا۲۳ محترم
پس از ثبت یک کامنت باید منتظر بمونیدتا تایید بشه.

نويسنده ديدگاه :رها

هردختری که بی حجاب بودنمیشه دربارش همه قضاوتی کرد وبهش گفت فاسد ابرواسلامو بردید خیلیاشون هستن که ظاهرشون بده اما دروغ نمیگنو غیبت نمیکنند وغیره اصلا قضاوت اشتباهه خیلیا تو سن رشدنو به بقیه نگاه میکنن خانواده هاشون باید به حجابو راه درست تشویقشون کنند درضمن خداوند همه کارهارو باهم میسنجه بعد انسانو جهنمی یا بهشتی میکنه خوبه یه راهی پیدا کنیم که باعمل خوب ورفتار خوب مردمو به حجابو اسلام کامل دعوت کنیم مثل فیلم رسوایی اگه دیده باشین

نويسنده ديدگاه :iman

اگه مردم غیرت داشتن که این اوضاع دخترامون نبود. خانمایی که میگید آدم باید باطنش خوب باشه یادتون باشه که ظاهر هم نشون دهنده شخصیته وگرنه انقد تاکید نمیشد زنها باید خودشونو بپوشونن. گفتن اینا همش حرفه اما دیدیم آخرش چی شد! اگه اسلام ندارید ایرانی واقعی باشید که غیرت تو خونش بود

نويسنده ديدگاه :اشکان

الحق که دخترا شورش در اوردن .البته اینم از دولت که بچه مردم محدود کرده اگه بگه همه ازادن هر جور لباس بپوشن دیگه ملت که همه بد تر این نمی شن که .گیر دادن به جوان ها هر روز میان به بهونه جمع اوری بی حجابان دختر پسر جمع می کنن ول کنین ملت یعنی همه چیزاتون درست بجز لباس دختر پسرا .این چه ازادی که مثلا ما ایرانیا داریم اما کشور دیگه ندارد

KHAMENEI