دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس

«بویانا دانیلوویچ»، زن ۲۸ ساله صرب که در یک شورای شهر در صربستان کار می‌کند، همه ارقام و تصاویر را وارونه می‌بیند. این زن جوان برای تایپ کردن از صفحه نمایش رایانه‌ای که آن را سر و ته نصب کرده، استفاده می‌کند و در خانه نیز تلویزیون را از سمت بالای آن روی میز تکیه […]

«بویانا دانیلوویچ»، زن ۲۸ ساله صرب که در یک شورای شهر در صربستان کار می‌کند، همه ارقام و تصاویر را وارونه می‌بیند.

این زن جوان برای تایپ کردن از صفحه نمایش رایانه‌ای که آن را سر و ته نصب کرده، استفاده می‌کند و در خانه نیز تلویزیون را از سمت بالای آن روی میز تکیه می‌دهد و تماشا می‌کند.

بویانا می‌گوید: من در حالت عادی مردم را طوری می‌بینم که روی دو پایشان ایستاده‌اند و نه روی سرشان اما بزرگترین مشکلم جهت‌یابی فضایی است که به‌واسطه آن نمی‌توانم ارقام و تصاویر را در جهت عادی آن‌ها ببینم و به همین دلیل همواره در زندگی‌ام محدودیت‌هایی داشتم. برای مثال از این‌که نمی‌توانم گواهینامه رانندگی بگیرم، سرخورده شده‌ام. در مدرسه نیز مشکل داشتم و نتوانستم تحصیل دلخواهم را دنبال کنم. این زن صرب از بدو تولد، دنیا را این گونه دیده است.

متخصصان دانشگاه‌های هاروارد و ماساچوست در امریکا، گزارش پزشکان محلی در مورد بویانا را به مشورت گذاشته و تایید کرده‌اند که او به یک اختلال عصبی به نام «پدیده جهت‌یابی فضایی» مبتلا است. در این عارضه وقتی اطلاعات بصری به مغز بیمار می‌رسد تصاویر به شکل وارونه و سر و ته پردازش می‌شوند. این پدیده استثنایی تنها روی جنبه‌های خاصی از بینایی فرد تأثیر می‌گذارد.

۷ شهریور ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI