کشف داروی جدید ضد افسردگی در آمریکا+عکس

اختلال افسردگي اساسي، اختلالي ناتوان‌کننده است که با احساس ناراحتي و علايم ديگري مانند اختلال در توانايي فرد براي انجام فعاليت‌هاي روزانه، خواب، مطالعه، خوردن و لذت از فعاليت‌هاي مورد علاقه همراه است. تنها در کشور آمريکا ۱۶ ميليون نفر به اختلال افسردگي اساسي مبتلا هستند. در يک مطالعه فاز ۳ با استفاده از دارونما […]

اختلال افسردگي اساسي، اختلالي ناتوان‌کننده است که با احساس ناراحتي و علايم ديگري مانند اختلال در توانايي فرد براي انجام فعاليت‌هاي روزانه، خواب، مطالعه، خوردن و لذت از فعاليت‌هاي مورد علاقه همراه است.

تنها در کشور آمريکا ۱۶ ميليون نفر به اختلال افسردگي اساسي مبتلا هستند.

در يک مطالعه فاز ۳ با استفاده از دارونما که روي بزرگسالان مبتلا به اختلال افسردگي اساسي انجام شده است، بهبود باليني علايم افسردگي در مصرف‌کنندگان هر۳ دوز ۴۰ ، ۸۰ و ۱۲۰ ميلي‌گرمي ‌در روز فتزيما در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما معنادار بود. به گفته «هووارد سولومون»، سرپرست مطالعه، از آنجا که پاسخ‌دهي افراد نسبت به داروهاي مختلف متفاوت است، بايد طيف وسيعي از داروها براي درمان افسردگي اساسي در بازار مصرف موجود باشد. فتزيما، گزينه درماني جديدي است که به ميليون‌ها بيمار افسردگي اساسي کمک خواهد کرد.

شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در مصرف‌کنندگان فتزيما در اين مطالعه عبارت بودند از تهوع، يبوست، هايپرهيدروز، افزايش ضربان قلب، تپش قلب و استفراغ. انتظار مي‌رود اين دارو در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ ميلادي وارد بازار شود. اثربخشي آن در بزرگسالان مبتلا به اختلال افسردگي اساسي، در ۳ مطالعه دوسوکور فاز ۳ با دارونما مقايسه شد. بيش از ۱۶۰۰ بيمار بزرگسال روزانه ۸۰،۴۰ يا ۱۲۰ ميلي‌گرم فتزيما يا دارونما دريافت کردند. در هر ۳ مطالعه بهبود باليني مصرف‌کنندگان هر يک از ۳ دوز ذکر شده فتزيما در مقايسه با دارونما معني‌دار بود. ارتقاي عملکرد فرد در فعاليت‌هاي روزانه نيز در مطالعات مذکور مورد بررسي قرار گرفت.

دوز پيشنهادي براي مصرف‌کنندگان فتزيما، ۴۰ تا ۱۲۰ ميلي‌گرم فتزيما در روز است. اين دارو را مي‌توان همراه غذا يا با فاصله از آن مصرف کرد. مکانيسم اثر دقيق آن مشخص نيست اما چنين به نظر مي‌رسد با مهار بازجذب سروتونين و نوراپي‌نفرين توسط ناقلان آن اثر مي‌کند. مطالعه باليني به نفع اثر اختصاصي فتزيما در مهار بازجذب سروتونين و نوراپي‌نفرين وجود ندارد. بار اقتصادي افسردگي در آمريکا سالانه ۴۴ بيليون دلار تخمين زده شده است. به گزارش سازمان جهاني بهداشت، در سال ۲۰۲۰ ميلادي افسردگي دومين علت ناتواني در دنيا خواهد بود.

۲۹ مرداد ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :ناشناس

با سلام می خواستم بپرسم آیا این دارو در ایران وجود داره؟

KHAMENEI