جزئیات جدید از پشت پرده حمله هکرها به سایت وزارت نفت

هکرها با حمله به سایت وزارت نفت سبب شدند که مدتی این سایت از دسترس خارج شود. امروز با گذشت بیش از یک سال از این حمله رئیس پلیس فتا جزییات این پرونده را تشریح کرد. حملات سایبری از جمله اقداماتی است که این روزها از سوی دشمنان نظام و انقلاب به سایت‌ وزارتخانه‌ها و […]

هکرها با حمله به سایت وزارت نفت سبب شدند که مدتی این سایت از دسترس خارج شود. امروز با گذشت بیش از یک سال از این حمله رئیس پلیس فتا جزییات این پرونده را تشریح کرد.

حملات سایبری از جمله اقداماتی است که این روزها از سوی دشمنان نظام و انقلاب به سایت‌ وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌شود که با هوشمندی نیروهای فناوری اطلاعات و ارتباطات همین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و با همکاری پلیس فضای تبادل اطلاعات ناکام گذاشته می‌شود.

اردیبهشت‌ماه سال ۹۱ بود که هکرها با هدف قرار دادن وب سایت وزارت نفت قصد به‌دست آوردن اطلاعات مهم و کلیدی این وزارتخانه استراتژیک را داشتند.

از زمانی که سایت وزارت نفت از دسترس عموم خارج شد تا وقتی که مجدداً دسترسی به آن ممکن شود، زمان زیادی نگذشت.

احمد تولایی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت، امنیت اطلاعات داخلی سایت‌های وزارت نفت را بسیار بالا توصیف کرد و شاید به همین دلیل بود که چند روز بعد وقتی وزیر نفت خبر حمله سایبری را تایید کرد، خبر از دفع این حملات داد.

وزیر نفت وقت عنوان کرد: این حمله سایبری به مسائل و اطلاعات اساسی وزارت نفت و شرکت ملی نفت صدمه نزده است و تنها مسائل و اطلاعات عمومی صدمه دیده چنانکه در بخش اتوماسیون اداری و سیستم EOR نیز تنهااطلاعات عمومی سیستم دچار صدمه شده است.

اکنون بعد از گذشت یک سال از وقوع این حمله رئیس پلیس فتا پیگیری‌های فتا درخصوص این پرونده را فاش کرد.

سردار هادیانفر گفت: همان زمان مسدودسازی‌هایی که از سوی خود وزارت نفت انجام شد جلوی صدمات را گرفت و با همکاری‌های انجام شده جلوی فعالیت ویروسی که وارد سیستم‌ها شد را گرفتیم و از فعال شدن آن جلوگیری کردیم. محل هکرها همان زمان شناسایی شد.

وی در مورد این‌که چرا این هکرها با وجود شناسایی شدن هنوز دستگیر نشده و یا از آن‌ها شکایتی صورت نگرفته است، گفت: این حملات از طریق یک provider واقع در امریکا انجام شده که ما بلافاصله نامه نگاری‌های لازم را با نهادهای مربوط در امریکا انجام دادیم.

وی افزود: سرانجام جوابی که آن‌ها دادند این بود که «دستگاه‌های امنیتی ما اجازه نمی‌دهند که اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم» بر همین اساس ما از طریق پلیس اینترپل در تلاشیم که اطلاعات مربوط به این هکرها را به‌دست بیاوریم.

رئیس پلیس فتا معتقد است که این حملات از دو حالت خارج نیست و می‌گوید «این حملات یا به‌وسیله خود provider امریکایی و نیروهای آنها صورت گرفته یا این‌که این provider تنها امکانات خود را در اختیار هکر‌ها قرار داده است».

سردار هادیانفر گفت: حملات سایبری به وب سایت‌های نهادهای جمهوری اسلامی به همین جا ختم نمی‌شود.

وی افزود: در آستانه انتخابات خبر از حملات شدید هکرها به یکی از سایت‌های مهم نیز شنیده شد، حملاتی که بار دیگر با هوشمندی‌ نیروهای انقلاب ناکام ماند.

اما آنچه این عدم همکاری نهادهای امنیتی امریکا به اذهان متبادر می‌کند، این است که آیا پشت تمام این حملات و از جمله حمله به سایت وزارت نفت از سوی خود این نهادها انجام شده که از دادن اطلاعات مربوط به هکرها خودداری می‌کنند؟ این موضوعی است که باید به آن توجه داشت و در مطالبه از نهادهای بین‌المللی مانند پلیس اینترپل باید آن را در نظر گرفت.

رئیس پلیس فتای کشور این سوال را مطرح می‌کند که در زمینه حمله هکرها به سایت‌ها و دستگاه‌ها آیا پلیس فتا وظیفه پیشگیری از وقوع حملات سایبری را دارد یا این‌که بعد از وقوع حمله باید با آن مقابله کند.

وی در پاسخ به این سوال ادامه می‌دهد: براساس قوانین بین‌المللی، این پلیس کشورها هستند که می‌توانند بعد از وقوع حملات سایبری با آن مقابله کنند و به آن‌ها جواب دهند.

هادیانفر گفت: اساساً یک ساختاری در پلیس سایبری کشورهای دنیا وجود دارد جهت پاسخ به حملات سایبری که این ساختار در پلیس فتای ایران هم ایجاد شده و توانمندی از نظر نیروی انسانی و متخصصان و هم از نظر زیرساختی فراهم شده است.

رئیس پلیس فتا در پاسخ به این سؤال که چرا در کشور ما هنوز امنیت سایت وزارتخانه‌ها و نهادها بر عهده پلیس قرار نگرفته است و چرا هنوز پلیس باید در صورت اعلام نیاز واحد فناوری دستگاه مورد حمله واقع شده، وارد عمل شود و عملاً نیروی دوم به شمار می‌آید؟ گفت: در کشور زیرساخت‌ها و امکانات لازم جهت جلوگیری از این حملات آماده شده که نیاز است با هماهنگی‌هایی که انجام می‌شود، زیرساخت‌های فراهم شده به پلیس فتا منتقل شود تا بتوانیم به‌صورت ۲۴ساعته مراقبت‌های خود را انجام دهیم، البته متأسفانه هنوز این هماهنگی‌ها انجام نشده و ما همچنان منتظر هستیم تا این اختیار را به ما واگذار کنند.

۲۸ مرداد ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI