پاسخ ایت الله مکارم شیرازی به فتوای جنجالی آیت الله جنبش سبز !

این مرجع تقلید، ظهر امروز در ششمین روز سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم در جمع زائران حرم کریمه اهل‌بیت (س) اظهار کرد: چند روزی است که در دهان برخی انداخته‌اند که اگر روزه‌دار زیاد تشنه شد، می‌تواند آب بخورد و روزه هم درست است. مکارم شیرازی افزود: بر اساس این سخن، فرد روزه‌دار می‌تواند کوزه […]

این مرجع تقلید، ظهر امروز در ششمین روز سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم در جمع زائران حرم کریمه اهل‌بیت (س) اظهار کرد: چند روزی است که در دهان برخی انداخته‌اند که اگر روزه‌دار زیاد تشنه شد، می‌تواند آب بخورد و روزه هم درست است.

مکارم شیرازی افزود: بر اساس این سخن، فرد روزه‌دار می‌تواند کوزه آبی کنار خود بگذارد و هر وقت خیلی تشنه شد، ‌از آن بنوشد و روزه او هم باطل نشود!

وی با بیان این که برای این ادعا به روایتی استناد می‌کنند، خطاب به این افراد، گفت: با دین مردم بازی نکنید، این روایت از نظر سند و دلالت زیر سؤال است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: فرض کنیم این روایت وجود داشته باشد؛ احدی به این صورت فتوا نداده است و خلاف اجماع فقهای اسلام است و احتمال دارد خلاف ضرورت دین هم باشد. این که کسی روزه‌دار باشد و آب هم بخورد، ‌تعجب نمی‌کنید!، نمی‌گویید این چه روزه‌داری‌ای است.

مکارم شیرازی با اشاره به اجازه اسلام بر روزه نگرفتن در ماه مبارک رمضان برای کسانی که بیمار یا ناتوان هستند، افزود: اگر فرد بیمار است یا توان روزه گرفتن ندارد،‌ اسلام به او اجازه داده تا در ماه رمضان روزه نگرفته و قضای آن را در ایام دیگر سال بگیرد، ولی این که چنین کاری شود،‌ هر مسلمان که آن را را ببیند، انکار می‌کند.

این مرجع تقلید یادآور شد: این سخن حرف درستی نیست و کلیه مسلمانان آن را نادرست می‌دانند؛ امیدوارم این افراد مراقب حرف‌های خود باشند.

۲۴ تیر ۱۳۹۲ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI