سنگ درمانی و فواید آن

امروزه مردم در سراسر جهان و با فرهنگ‌ها و زبان‌هاي مختلف از سنگ‌درماني و خواص آرامش‌بخش و تسکين‌دهنده سنگ‌ها نه‌تنها براي درمان بيماري‌ها و اختلال‌هاي روحی و جسمي بلکه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي جسم و روح نيز استفاده مي‌کنند. مجله سیب سبز: شايد برايتان عجيب باشد اگر بدانيد برخي درمانگران طبيعي از هزاران سال […]

امروزه مردم در سراسر جهان و با فرهنگ‌ها و زبان‌هاي مختلف از سنگ‌درماني و خواص آرامش‌بخش و تسکين‌دهنده سنگ‌ها نه‌تنها براي درمان بيماري‌ها و اختلال‌هاي روحی و جسمي بلکه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي جسم و روح نيز استفاده مي‌کنند.

مجله سیب سبز: شايد برايتان عجيب باشد اگر بدانيد برخي درمانگران طبيعي از هزاران سال پيش با قراردادن سنگ‌هاي شفابخش بر نقاط مختلف بدن يا با تجويز آبي که سنگي خاص در آن قرار داده شده، درد بيماران خود را تسکين مي‌دادند و نتايج درماني موفقيت‌آميزي به دست مي‌آوردند. در منابع قديمي مکاتب درماني متعددي همچون طب سنتي ايران، طب سنتي آيورودا و چين به خاصيت درماني سنگ‌ها و گوهرها اشاره‌هاي فراواني شده است و حکماي صاحبنامي همچون  ابن‌سينا، ابوريحان بيروني و خواجه نصيرالدين طوسي در آثارشان به ارزش‌هاي درماني سنگ‌ها و گوهرهاي ارزشمند  اشاره کرده و نسخه‌هاي درماني متنوعي را ارائه کرده‌اند. امروزه مردم در سراسر جهان نيز با فرهنگ‌ها و زبان‌هاي مختلف از سنگ‌درماني و خواص آرامش‌بخش و تسکين‌دهنده سنگ‌ها نه‌تنها براي درمان بيماري‌ها و اختلال‌هاي روحي و جسمي بلکه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي جسم و روح نيز استفاده مي‌کنند.
پيش از استفاده از سنگ‌ها بايد بدانيد چگونه‌سنگ‌ها را پاکسازی کنید
اگر تصميم داريد از انرژي موجود در سنگ‌ها براي تسکين و درمان روح و جسم خود استفاده کنيد سنگ را با يکي از روش‌هاي زير شست‌وشو دهيد تا پاکسازي شود. به عنوان مثال مي‌توانيد سنگ را براي ۸-۷ساعت درون نمک خشک دريا يا خاک بگذاريد و در نهايت آن را با آب بشوييد تا آماده استفاده شود. بهترين شيوه استفاده آن است که در فضايي آرام و مناسب که اکسيژن کافي در آن وجود دارد دراز بکشيد و سنگ‌ها را به‌طور مستقيم بدون هيچ پوششي به مدت ۲۰ دقیقه روي پوست‌تان قرار دهيد تا از خواص درماني آنها بهره‌مند شويد.
۱٫ سنگ فيروزه
عملکرد کبد را بهبود مي‌بخشد
سنگ فيروزه از جمله سنگ‌هايي است که به‌وفور در ايران يافت مي‌شود و يکي از معروف‌ترين انواع آن در شهر نيشابور واقع در خراسان يافت مي‌شود. سنگ فيروزه که به رنگ‌هاي آبي فيروزه‌اي و آبي متمايل به سبز يافت مي‌شود از جمله سنگ‌هايي است که استفاده از آن علاوه بر آنکه موجب افزايش نشاط و شادابي مي‌شود روند درمان بسياري از بيماري‌ها را که بر اثر کمبود ويتامين‌ها، مواد معدني و موادغذايي در بدن به وجود مي‌آيد، تسريع مي‌بخشد. در منابع و کتاب‌هاي طب سنتي هند – آيورودا- از فيروزه براي درمان التهاب‌هاي ناحيه ريه، تقويت ريه و درمان بيماري‌هاي تنفسي ياد مي‌شود.
۲٫ سنگ‌هاي داغ
افزايش توان سيستم عصبي بدن
يکي از سنگ‌هايي که براي ماساژ و افزايش توان سيستم عصبي بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، سنگ بازالت است. درمانگران طب سنتي اين سنگ را با روش‌هايي خاص گرم مي‌کنند و بعد از ماساژ بدن با روغن‌هاي گياهي در نقاط خاصي از بدن که در طب سنتي چين و در مکتب طب سوزني چيني‌ها نيز با نام نقاط اکوپانچر ياد شده، قرار مي‌دهند. مناسب‌ترين نقطه براي استفاده از سنگ‌هاي گرم ، پشت، کف دست‌ها، کف پاها و فاصله ميان انگشتان دست و پاست.  نکته مهم آن است که اين شيوه درماني اگرچه به نظر شيوه‌اي ساده به نظر مي‌رسد اما اجراي آن حتما بايد بعد از معاينه متخصص طب سنتي هند يا چين و با تجويز و نظارت وي انجام شود.
۳٫ سنگ کهربا
روند کاهش وزن را تسريع مي‌کند
سنگ کهربا از جمله سنگ‌هايي است که در طبيعت به رنگ زرد، عسلي و کرم مايل به قهوه‌اي ديده مي‌شود. در بسياري از متون طب سنتي ايران و هند براي کهربا خواص درماني متنوعي ذکر شده که از ميان آنها مي‌توان به درمان بعضي بيماري‌هاي چشم و گوش و همين‌طور تسکين درد دندان و بهبود سوخت‌وساز بدن اشاره کرد. از اين رو برخي درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان استفاده از اين سنگ را به‌صورت زيورآلاتي آن هم در شرايطي که سنگ با پوست بدن تماس داشته باشد، براي افزايش متابوليسم بدن  و کاهش وزن بسيار موثر مي‌دانند. در ميان درمانگران طب سنتي هند نسخه‌اي شهرت دارد که بر اساس آن سنگ کهربا را پس از پاکسازي درون يک ليوان آب قرار مي‌دهند و اجازه مي‌دهند سنگ ۱۲ ساعت در آب باقي بماند.
۴٫ سنگ آزوريت
اعصابتان را تقويت مي‌کند
براساس آنچه در منابع سنگ‌درماني منتشر شده سنگ آزوريت يکي از سنگ‌هايي است که علاوه بر آنکه مي‌تواند به تقويت اعصاب، تقويت حافظه و افزايش ميزان يادگيري کمک کند، مي‌تواند بر عملکرد سيستم مرکز عصبي بدن تاثير بگذارد و با بهبود جريان گردش خون در اين ناحيه اعصاب مرکزي بدن را تقويت کند. تنها کافي است دراز بکشيد و اين سنگ را به مدت ۲۰ دقيقه روي پيشاني خود قرار دهيد. اين سنگ از جمله سنگ‌هايي است که درمانگران شيوه سنگ‌درماني در مکتب طب چيني آن را مفيدترين سنگ براي دانش‌آموزان و دانشجويان مي‌دانند.
۵٫ سنگ ياقوت کبود
بي‌خوابي را از شما دور مي‌کند
درمانگران سنگ‌درماني در هند براي درمان اختلال خواب و بي‌خوابي به مراجعه‌کنندگان خود ياقوت کبود را توصيه مي‌کنند. استفاده از اين سنگ روي پيشاني به بيمار کمک مي‌کند به مرور با اختلال خواب خداحافظي کند. به همين دليل است که برخي افراد مبتلا به بي‌خوابي اين سنگ را به صورت دستبند يا گردنبند همراه خود دارند تا بيشتر از خواص درماني آن بهره‌مند شوند. از ديگر بيماري‌هايي که با کمک ياقوت کبود قابل‌درمان است، مي‌توان به بعضي ناراحتي‌هاي پوست و مو، سوزش معده و سرگيجه و ناراحتي‌هاي مزمن گوش اشاره کرد.
۶٫ سنگ مرمر
بنيه جسماني را تقويت مي‌کند
سنگ مرمر از جمله سنگ‌هايي است که علاوه بر آنکه به دليل  افزايش تمرکز مشهور است، به عنوان يکي از سنگ‌هاي شفابخش در چين براي بهبود جريان گردش خون در بدن شناخته مي‌شود. استفاده از اين سنگ بعد از ماساژ و حمام براي افرادي که دچار ضعف عمومي بدن هستند، کمک مي‌کند تا با گردش خون بهتر مواد‌غذايي مورد نياز سلول‌هاي بدن را به‌نحو بهتري به آنها برساند و به تقويت بنيه بهبود عملکرد جريان گردش‌خون کمک کند.
سنگ‌هاي رودخانه‌اي
تنش‌ها و استرس‌ها را از بين مي‌برد
مردم در کشورهاي مختلف جهان با فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي مختلف سال‌هاست که آگاهانه يا ناآگاهانه از خواص درماني سنگ‌ها استفاده مي‌کنند. افراد زيادي در جهان به ويژه در کشورهاي آسيايي مثل چين، ژاپن، تايلند و هند از سنگ‌هاي بستر رودخانه، دريا يا پايه کوه استفاده مي‌کنند و با داغ کردن يا سرد کردن آنها از خواص درماني اين سنگ‌ها روي بدن بهره مي‌برند. درمانگران شيوه‌هاي طبيعي بعد از ماساژ بيمار با روغن‌هاي گياهي و طبيعي متناسب با نوع بيماري فرد از سنگ‌هاي رودخانه‌اي به صورت سرد يا گرم استفاده مي‌کنند تا به اين ترتيب بتوانند به دفع استرس، تنش و فشارهاي عصبي ناشي از کار روزانه، وقايع بد و پراسترس و تنش‌هاي ناشي از وقايع بد مثل از دست دادن عزيزي در سانحه يا حادثه‌اي کمک كنند.
۱۱ تیر ۱۳۹۲ |
KHAMENEI