مواظب غذاهای فاسد باشید

مهندس سيد رضا غلامي با بيان اينكه ظاهر مراكز خريد از اهميت ويژه‌اي در سلامتي محصول برخوردار است، گفت: اگر افراد با مراكز آشفته و به هم ريخته مواجه شدند براي اهميت به سلامتي خود از آن مركز خريد نكنند چرا كه كسي كه به ظاهر توجه نكند به سلامت و كيفيت محصولات هم توجه […]

مهندس سيد رضا غلامي با بيان اينكه ظاهر مراكز خريد از اهميت ويژه‌اي در سلامتي محصول برخوردار است، گفت: اگر افراد با مراكز آشفته و به هم ريخته مواجه شدند براي اهميت به سلامتي خود از آن مركز خريد نكنند چرا كه كسي كه به ظاهر توجه نكند به سلامت و كيفيت محصولات هم توجه چنداني نخواهد داشت و همچنين خانواده‌ها به هيچ وجه مواد غذايي را از دكه‌داران و دست فروشان خريداري نكنند.

وي افزود: توصيه مي‌شود اگر خانواده‌ها مي‌خواهند با قرار گرفتن در مكانهاي تفريحي خود به پخت غذا بپردازند حتماً از مواد اوليه سالم (مثل گوشت دارای مهر دامپزشكی) استفاده كنند و محصولات خود را از مراكز مجاز تهيه كنند.

غلامي در خصوص مصرف تنقلات مخصوصاً براي كودكان گفت: توصيه مي‌شود كه از تنقلات سنتي مثل آجيل استفاده شود و در صورت خريد پفك، چيپس و لواشك (در صورت اصرار كودكان) براي تفنن از مواد بسته‌بندي داراي مجوز استفاده كرده و دقت كنند كه به هيچ عنوان پفك و چيپس زيرنور آفتاب قرار نگرفته باشد و داراي تاريخ توليد و انقضاء باشد.

وي خاطرنشان كرد: بوی نامطبوع و مزه تلخ تنقلات نشانه‌هايي از فساد آن محصول است و والدين حتماً محصولاتي را كه كودكان مي‌خواهند مصرف كنند را بچشند و از مراكزي خريد كنند كه اولاً حداقل شرايط بهداشتي را داشته باشد و همچنين داراي كارت معاينه پزشكي باشد.

معاون مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت در خصوص نشانه‌هاي فاسد شدن گوشت و فرآورده‌هاي مرغ و ماهي گفت: تنها بوي بد و رنگ نامناسب نشانه فساد اين مواد نيست بلكه اگر ۴ تا ۳ ساعت اين مواد در هواي آزاد قرار گيرد و بدون يخ باشد دچار فساد شده و هيچ علامت خاصي ندارد و تنها درجه حرارت نامناسب براي فساد مرغ، گوشت و ماهي كافي است.

وي ادامه داد: بهترين مواد براي مصرف در طول مسافرت نان و پنير و استفاده از غذاي سالم و تازه است و بايد توجه كرد كه تخم‌مرغ پخته هم اگر بيشتر از ۲ ساعت در هواي آزاد باقي بماند دچار فساد مي‌شود.

غلامي در خصوص مصرف كنسروها در طول مسافرت گفت: مصرف كنسروها در صورت توجه به تاريخ انقضاء، توليد و دستورات روي قوطي مشكلي ايجاد نمي‌كند و اگر قوطي كنسرو داراي برآمدگي بود و با فشار دوطرف بر سر جاي خود برگشت، نشان از فساد آن محصول دارد ولي اگر برآمدگي در يك سمت بود و در صورت فشار به جاي خود برنگشت از لحاظ سلامتي و مصرف مشكلي ايجاد نمي‌كند.

۷ فروردین ۱۳۹۲ |
KHAMENEI