آخرین جزئیات فرار خاوری از زبان آقای محسنی اژه ای

سؤال جواب خبرنگاران با دادستان‌کل کشور درباره خروج خاوری از کشور دادستان کل کشور گفت: در رابطه با پرونده فساد مالی اخیر باید از گمانه‌زنی‌ها و تهمت به افراد پرهیز کرد و اجازه داد دستگاه قضایی به مسائل بر اساس قانون رسیدگی کند. به گزارش ایسنا، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب، […]

سؤال جواب خبرنگاران با دادستان‌کل کشور درباره خروج خاوری از کشور

دادستان کل کشور گفت: در رابطه با پرونده فساد مالی اخیر باید از گمانه‌زنی‌ها و تهمت به افراد پرهیز کرد و اجازه داد دستگاه قضایی به مسائل بر اساس قانون رسیدگی کند.

به گزارش ایسنا، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب، اظهار کرد: هرگاه موضوعی تحت تأثیر فضا‌سازی‌ها، فشارها و التهابات مقطعی قرار گرفته، فرجام خوبی در پی نداشته است.

وی تصریح کرد: در رابطه با رسیدگی به موضوع پرونده فساد عظیم بانکی، قوه قضاییه درصدد است ابعاد موضوع روشن شده و به درستی به پرونده رسیدگی کند.

این مقام ارشد قضایی با اشاره به این‌که برخی افراد مغرضانه و یا بر اثر غفلت مواردی را مطرح می‌کنند، خاطرنشان کرد: این موضوع به نفع نیست و باید همگان به این نکته توجه داشته باشند که قوه قضاییه در صورت لزوم با افراد مطابق با قانون برخورد می‌کند.

دادستان کل کشور در پاسخ به این سئوال که آیا خروج مدیرعامل بانک ملی از کشور صحت داد یا نه؟، اظهار کرد: بله این موضوع صحت دارد، هر چند مدیرعامل بانک ملی ممنوع‌الخروج نبوده است.

دادستان کل کشور با تأکید بر این‌که دلیلی برای فرار مدیرعامل بانک ملی وجود ندارد، افزود: دلیلی برای برنگشتن وی به کشور وجود ندارد، چرا که در این صورت بسیاری از اتهامات متوجه این فرد می‌شود.

وی تصریح کرد: مدیرعامل بانک ملی باید به سئوالات پاسخ دهد، هر چند تأکید داریم عدم ورود وی به ایران مانع رسیدگی به پرونده اتهامات نخواهد شد.

دادستان کل کشور تأکید کرد: نباید از عدل و انصاف خارج شویم و ممنوع‌الخروج بودن افراد نیز باید بر اساس قانون و نظر قاضی صورت گیرد و نمی‌توان به راحتی شخصی را ممنوع‌الخروج کرد، هر چند در رابطه با پرونده اختلاس، قاضی پرونده تعدادی را ممنوع‌الخروج کرده است.

وی در رابطه با مطلب درج شده در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور مبنی بر افشای بسیاری از پرونده‌ها در صورت لزوم، خاطرنشان کرد: حقیقتاً چنین چیزی از روزنامه دولتی و مسئول آن بعید است. این حرف، سخن نامربوطی است، البته نمی‌دانم این شخص عین این مطلب را عنوان کرده است، یا نه؟

سخنگوی قوه قضاییه هم‌چنین در پایان روز چهارشنبه در زنجان و در جمع خبرنگاران با تایید خروج مدیرعامل بانک ملی از کشور گفت: منطقی نیست که خاوری به کشور بازنگردد زیرا در این صورت تمام وصله‌ها درباره اتهامات موجود به او می‌چسبد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سئوال که آیا خاوری، مدیرعامل بانک ملی از ایران فرار کرده است، گفت: اینکه وی از کشور فرار کرده را نمی‌دانم، اما طی اطلاعاتی که بنده کسب کرده‌ام خروج او از کشور صحت دارد.

وی گفت: در این زمینه دو نامه به دست من رسیده است که در یکی از آن‌ها ایشان استعفا نامه‌اش را نوشته و در نامه دیگر گفته است که من به زودی به ایران برمی‌گردم و همکارانم را زیارت می‌کنم، البته بلیت برگشت ایشان روز پنج شنبه ۷ مهرماه بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که اگر «خاوری» به ایران بازنگردد، راهکاری برای بازگرداندن او به کشور وجود دارد؟ گفت:‌ به نظر من اصلاً منطقی نیست که خاوری به کشور بازنگردد زیرا در این صورت تمام وصله‌ها به او می‌چسبد، پس بهتر است به خاطر مصلحت به کشور بازگردد.

محسنی اژه‌ای با بیان این‌که مدیرعامل بانک ملی ممنوع الخروج نبوده است، گفت: اگر قرار باشد برای کسی قرار منع خروج از کشور صادر شود، باید در ابتدا تحقیقات اولیه روی پرونده انجام و سپس این قرار صادر شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر ورود شهرداری تهران به بازار ارز و سکه توسط شرکت جهان، وابسته به بانک شهر، گفت: به هیچ عنوان پرونده‌ای تاکنون درباره این شرکت و احیاناً اتهامات آن تشکیل نشده است.

۸ مهر ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI