خرج های میلیارد دلاری امیر قطر برای برگزاری جام جهانی در کشورش + تصاویر

مشرق نیوز در خبری نوشت : پس از اینکه در ميان شگفتی جهانيان، کشور کوچک اما نفت خيز قطر به لطف لابی هاي محمد بن همام توانست با کسب اکثريت مطلق آرا ميزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شود، کار را برای آمادگی جهت میزبانی از این رویداد بزرگ وزرشی را آغاز کرده است. نها در رقابت […]

مشرق نیوز در خبری نوشت : پس از اینکه در ميان شگفتی جهانيان، کشور کوچک اما نفت خيز قطر به لطف لابی هاي محمد بن همام توانست با کسب اکثريت مطلق آرا ميزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شود، کار را برای آمادگی جهت میزبانی از این رویداد بزرگ وزرشی را آغاز کرده است.

نها در رقابت با کره و استراليا توانستند براي اولين بار ميزباني جام جهانی را براي خاورميانه بدست آورد. شاهزاده قطری بعد از کسب اين افتخار و درحالی که محمد بن همام ، رئيس کنفدراسيون آسيا داشت در سالن مسابقات گريه می کرد گفت:« امروز جهان و فيفا به خاورميانه افتخار می کند.»

گرمای هوا از جمله مشکلاتی است که برگزاری این بازی‌ها در این کشور کوچک حوزه جنوبی خلیج فارس را تهدید می‌‌کند،‌ به ویژه آنکه گرمای هوا در این کشور در تابستان به ۵۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

به همین منظور و برای راحتی تماشاگران حکومت قطر وعده کنترل درجه حرارت دمای بالای تابستان این کشور طی برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ را داده است.

در این خصوص شماری از روزنامه های غربی ازجمله روزنامه انگلیسی “گاردین” و روزنامه آلمانی “بیلد” به نقل از “حسن ذوادی”، دبیرکل کمیته عالی برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را نقل کردند که در این ارتباط گفته بود، ترتیب‌دهندگان این مسابقات تلاش دارند، به هر طریق ممکن گرمای هوا در ورزشگاه‌ها را هنگام برگزاری بازی‌ها پایین آورند.

وی در ادامه ادعاهای خود گفته بود که تلاش در این راستا به حدی است که شرکت‌های پیمانکار به ما وعده داده‌اند که تمام وزرشگاه‌هایی که مسابقات در آنها برگزار می‌شود، را به سیستم‌های خنک‌کننده هوا مجهز کنند.

در این راستا الذوادی اعلام کرد که قطر ۱۳۷ میلیارد دلار ظرف ۱۰ سال آینده برای اجرای این پروژه‌های زیربنایی سرمایه‌گذاری کرده است.

وی افزود: استفاده از فناوری خنک‌کردن هوا هم اکنون بسیار کاربرد دارد، اما قطر تلاش می‌کند، از آن به نحوی گسترده‌تر استفاده کند.

وی درباره این سیستم گفت که از جمله امکانات این سیستم پمپاژ هوای سرد به خیابان‌ها و ورزشگاه‌هاست.

روزنامه گاردین در گزارش خود تحت عنوان “آمادگی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲” نوشت که برگزاری این بازی‌ها در کشوری چون قطر نیازمند جیبی پر پول و کاری سخت و طاقت‌فرساست.

گاردین افزود: دوحه شهر تفاوت‌ها و تعارض‌هاست، از یک‌سو شهروندان این کشور هستند که دارای بالاترین درآمد سرانه در جهان می‌باشند و از سوی دیگر کارگران مهاجری قرار دارند که از ساده‌ترین حقوق بشری محروم هستند، موضوعی که سازمان‌های مدافع حقوق بشر نگران را به شدت نگران گاردین تاکید می‌کند: قطر تلاش بسیاری به کار می‌برد تا خود را به عنوان یکی از مدرن‌ترین وپیشرفته‌ ترین کشورهای خلیج فارس به جهانیان معرفی کند، در حالی‌که هنوز نتوانسته هویت واقعی خود را بازیابد و به دنبال یافتن هویتی جدید برای خویش است.

شهر لوسیل

اما روزنامه آلمانی بیلد در گزارش خود به این نکته اشاره دارد که جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار است در تابستان برگزار شود که با گرمای شدید این کشور مواجه است و برگزاری آن در زمستان برخلاف قوانین فیفا است و اعتراض برخی کشورهای شرکت‌کننده در این بازی‌ها را به دنبال دارد، به ویژه کشورهایی که امتیاز میزبانی را به خاطر رشوه‌های قطر از دست دادند، کشورهایی مانند ژاپن و امریکا.

از سوی دیگر مجله “اسپورت” درگزارشی تحت عنوان “برنامه‌ریزی‌های غیرمنطقی قطر برای خنک کردن هوا و بهبود شرایط جوی” نوشت که سخنان الذوادی را باید پاسخی به اظهارات “جان بارو”، طراح بزرگ و برجسته استادیوم‌های جهان دانست که گفته بود که به کارگیری تهویه استادیوم‌ها در سطح وسیع امکان‌پذیر نیست.

این گزارش در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که قطر قرار است، علاوه بر ساخت ۹ استادیوم جدید، شهر جدیدی را نیز در این کشور به مناسبت برگزاری این مسابقات به نام “لوسیل” بنا کند.

این گزارش توضیح داده که این شهر براساس برآوردهای صورت گرفته قرار است، ۴۰۰ هزار نفر را در خود جای دهد. اما این گزارش در ادامه تاکید کرده است که از جمعیت ۱٫۷ میلیون نفری قطر تنها ۳۰۰ هزار نفر شهروند این کشور به شمار می‌آیند و مابقی مهاجرانی هستند که یا به این کشور برای سکونت مهاجرت کرده‌اند یا درپی یافتن کار هستند و این سؤال در اینجا مطرح می‌شود که قطر ۴۰۰ هزار شهروند را از کجا برای سکونت در این شهر تأمین خواهد کرد.

به یک نکته دیگر نیز باید توجه کرد؛ حوادث اخير منطقه می تواند چالشی جدي براي قطری‌ها بويژه در حوزه فوتبال و جام جهانی باشد، چرا که فيفا ديگر اطمينان ندارد که قطر ۲۰۲۲ همان کشوری باشد که آنها برای ميزبانی جام جهانی انتخاب کردند.

حالا هيچ تضميني وجود ندارد دامنه اتفاقاتی که از تونس شروع شد و به کشور همسايه ميزبان جام جهاني ۲۰۲۲رسيد، پشت دروازه‌های اين اميرنشين عربی متوقف شود.

۸ دی ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI