سالانه یک میلیون نفر در اثر تماس با موادشیمیایی می‎میرند

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، عبدالله عباسی در جمع مدیران ادارات شهرستان گرگان اظهار داشت: محیط اطراف آلودگی‎های فراوانی دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق غذا، خاک، آب، مواد غذایی و … می‎تواند محیط سلامت انسان را در خطر بیندازد. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ میلیون ماده شیمیایی […]

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، عبدالله عباسی در جمع مدیران ادارات شهرستان گرگان اظهار داشت: محیط اطراف آلودگی‎های فراوانی دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق غذا، خاک، آب، مواد غذایی و … می‎تواند محیط سلامت انسان را در خطر بیندازد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ میلیون ماده شیمیایی در دنیا شناخته شده است خاطرنشان کرد: از این میزان، با تعداد ۶۰ هزار نوع ماده شیمیایی به طور مستقیم برخورد داریم و سالانه نزدیک به ۲ هزار ماده شیمیایی به این آمار اضافه می‎شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان ارائه یکسری راهکارها را در مقابله با پیشگیری مهم خواند و افزود: اگر اثرات مضر را نتوانیم مدیریت کنیم سلامت انسان به خطر می‎افتد.

عباسی با اشاره به اینکه ایران به همراه ۱۲۰ کشور جهان متعهد شده تا نسبت به تدوین نمایه ایمنی شیمیایی اقدام کند خاطرنشان کرد: استقرار مدیریت جامع مواد شیمیایی تا سال ۲۰۲۰ باید تدوین و تکمیل شود.

وی با بیان اینکه نمایه ایمنی شیمیایی در ۱۳ بخش تدوین شده است یادآور شد: شناسایی ایمنی شیمیایی در استان‎ها یکی از مهمترین بخش‎های این نمایه است که بر این اساس الگوی پیشنهادی به نقاط ضعف و قوت پرداخته می‎شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص اهمیت نمایه ایمنی شیمیایی ابراز داشت: افزایش روزافزون کاربرد مواد شیمیایی در زندگی روزمره، تنوع مواد شیمیایی با پایه طبیعی و مصنوعی، افزایش حوادث ناشی از مواد شیمیایی در زندگی عموم مردم در بخش‎های کشاورزی، صنعتی و خدماتی همچنین افزایش مسمومیت‎های ناشی از مواد شیمیایی از مواردی است که در این نمایه دیده شده است.

عباسی کثرت روزافزون بیماری‎های خاص نظیر سرطان‎ها، بیماری‎های شغلی، جهش‎های ژنتیکی در تولد را از دیگر جنبه‎های اهمیت نمایه ایمنی شیمیایی عنوان کرد و افزود: اگر همه شرایط بهداشتی، فرهنگی، امنیتی و بهداشتی را رعایت کنیم باز هم ۶۵ درصد از مولفه‎های سلامت در دست ما نیست.

وی در پایان از تیم‎های اجرایی نظام سلامت خواست تا به لحاظ امنیت این موضوع را جدی بگیرند و به خوبی در این راستا وارد کار شوند.

۲۴ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI