پیگیری سفارت ایران در ماجرای کشته شدن تبعه ایرانی در بازداشتگاه هلند

سفارت ایران در لاهه در ادامه پیگیری علت فوت یک ایرانی در بازداشتگاه پلیس هاوتن، اقدام به اعزام کارشناس کنسولی خود به شهر اوترخت به منظور بازدید از جسد، شناسایی هویت وی، و دیدار و گفت‌وگو با پلیس محل و هم‌چنین دریافت گزارش کامل این حادثه کرد. به گزارش ایسنا، سفارت ایران در لاهه با […]

سفارت ایران در لاهه در ادامه پیگیری علت فوت یک ایرانی در بازداشتگاه پلیس هاوتن، اقدام به اعزام کارشناس کنسولی خود به شهر اوترخت به منظور بازدید از جسد، شناسایی هویت وی، و دیدار و گفت‌وگو با پلیس محل و هم‌چنین دریافت گزارش کامل این حادثه کرد.

به گزارش ایسنا، سفارت ایران در لاهه با انتشار بیانیه‌ای به تشریح اقدامات خود درباره بررسی فوت یک ایرانی در بازداشتگاه پلیس در هلند پرداخت.

در این بیانیه آمده است: پلیس در اظهارات اولیه خود اذعان کرد که پلیس جنایی مشغول بررسی علت فوت نامبرده است و در نهایت نتیجه تحقیقات به نهاد قضایی داده خواهد شد تا نسبت به علت فوت و نقش احتمالی پلیس یا عوامل دیگر در فوت حکم لازم را صادر کرد.

سفارت ایران خواستار بررسی علت فوت توسط پزشکی قانونی و ارائه گزارش آنان شد. هم‌چنین موکداً از پلیس خواسته شد تا مشخص نشدن ابعاد این حادثه و حضور خانواده متوفی در هلند، از تدفین یک‌جانبه جنازه خودداری کنند.

هم‌چنین معاون و کنسول سفارت روز سه‌شنبه ۲۱ آذرماه در محل وزارت امور خارجه با مدیر امور کنسولی و مهاجرت وزارت امور خارجه هلند دیدار و ضمن تسلیم یادداشت رسمی سفارت، خواستار تحقیق و بررسی سریع علت مرگ تبعه ایرانی و هر گونه نقش مأموران پلیس در حالی که در بازداشت پلیس به سر می‌برده، شدند.

این مقام هلندی نیز با ابراز تأسف از این حادثه، قول مساعد داد که در اسرع وقت این موضوع را پیگیری و گزارش آن را تسلیم سفارت کند.

پس از تماس‌های سفارت با خانواده این فرد ایرانی، مقدمات سفر آنان به هلند برای پیگیری موضوع و تعیین تکلیف فراهم شده است.

لازم به توضیح است برابر بررسی‌های به عمل آمده از اسناد مسافرتی متوفی، مشخص شد نامبرده حسین محبوبی از ایرانیان مقیم امارات متحده عربی است که با اخذ روادید کثیرالورود یک ساله شینگن، به هلند نیز سفر کرده بود.

۲۲ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI