استقرار ۲۳ ناو ایران در دریای سرخ

فرمانده نیروی دریایی ارتش از استقرار بیست و سومین ناو جمهوری اسلامی در دریای سرخ خبر داد و گفت: ناوشکن جماران به عنوان نماد ملی امروز در بندر سودان پهلو می گیرد تا پیام صلح و دوستی مردم ایران را به کشورهای منطقه و دوست منتقل کند. به گزارش خبرنگار مهر، دریادار حبیب الله سیاری […]

فرمانده نیروی دریایی ارتش از استقرار بیست و سومین ناو جمهوری اسلامی در دریای سرخ خبر داد و گفت: ناوشکن جماران به عنوان نماد ملی امروز در بندر سودان پهلو می گیرد تا پیام صلح و دوستی مردم ایران را به کشورهای منطقه و دوست منتقل کند.

به گزارش خبرنگار مهر، دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران طی سخنانی گزارشی از عملکرد این نیرو در هشت سال دفاع مقدس ارائه کرد.
وی با اشاره به عملیات مروارید که در آبان ماه ۱۳۵۹ تا آذر همان سال انجام گرفت اشاره کرد و گفت: این عملیات تا ۶۷ روز پس از دفاع مقدس به پیروزی رسید و از جمله نتایج آن شکست نیروی دریایی دشمن، انهدام دو پایانه نفتی عراق ، محاصره دریایی بنادر عراق، حفظ و صیانت آبهای خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: دشمن پس از عملیات مروارید به دنبال این بود که پایانه نفتی خارک و کشتی های تجاری نفتکش های ما را از بین ببرد که در همان زمان نیروی دریایی نسبت به ایجاد پدافند و همچنین استخراج نفت اقدام کرد و توانستیم خطوط مواصلاتی را حفظ کنیم و با حملات دشمن مقابله کنیم.

سیاری خاطر نشان کرد: با حفظ جزیره خارک و حفظ صادرات نفت به اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس کمک کردیم و بیش از ۱۰ هزار کشتی و ۳۰۰ میلیون تن کالا در آن زمان به بنادر وارد کردیم بنابراین دشمن نتوانست به توان اقتصادی کشور در آن برهه لطمه وارد کند.

وی با مقایسه توان نیروی دریایی ارتش در زمان انقلاب و دفاع مقدس و شرایط کنونی گفت: ما قبل از انقلاب پرورش نیروی انسانی مان در خارج از کشور بود در حالیکه امروز همه آموزش و پرورش ما در مراکز آموزشی داخل نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می شود. همچنین در بحث تجهیز و نگهداری ما در زمان قبل از انقلاب به هیچ عنوان توانایی تجهیز و نگهداری نداشتیم اما امروز به این توانایی رسیده ایم و حتی در قطعه سازی نیز با همت صنعتگران و تلاشگران این عرصه به موفقیت هایی رسیده ایم و ناوشکن، زیردریایی و ناوانداز ساخته ایم و این نشان از بالا بودن سطح فناوری در جمهوری اسلامی دارد.

سیاری تاکید کرد: ما به جایگاهی رسیده ایم که جز معدود کشورهای جهان هستیم که در این سطح پیشرفت کرده است به عبارتی دیگر ما در مرحله خودکفایی کامل هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ماموریت های ما پیش از این فقط در حوزه خلیج فارس بود اما امروز در عرصه آبهای آزاد حضور فعال داریم و این نشان می دهد که ما در گذشته کجا بوده ایم و امروز به کجا رسیده ایم و همه اینها به برکت انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی دارای موقعیت راهبردی در دو دریای شمال و جنوب است، گفت: ۳۰ درصد مرزهای ما آبی است و دریا در تجارت حرف اول را می زند به طوری که بالای ۹۰ درصد کالاهای وارداتی ما از دریا جابه جا می شود. ما باید به سمت دریا برویم و از منابع دریا استفاده کنیم همان طور که رهبر انقلاب تاکید کردند دریا بستر انتقال فرهنگ است و باید به آن توجه ویژه شود.

سیاری ادامه داد: قدرت دریایی یعنی داشتن نیروی دریایی راهبردی، که به فرموده رهبر انقلاب نیروی دریایی در کشور ما یک نیروی راهبردی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه به مستقر شدن نیروی دریایی ارتش در دریای عمان، آبهای آزاد، ایجاد زیرساخت ها و بنادر، برگزاری رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۰ و عبور ۱۵۰۰ کشتی تجاری و نفتکش از منطقه خطر دزدان دریایی به سلامت اشاره کرد و آنها را از اقدامات موثر نیروی دریایی ارتش برشمرد.

وی همچنین از استقرار بیست و سومین ناو جمهوری اسلامی در دریای سرخ خبر داد و گفت: ناوشکن جماران به عنوان نماد ملی امروز در بندر سودان پهلو می گیرد تا پیام صلح و دوستی مردم ایران را به کشورهای منطقه و دوست منتقل کند.

دریادار سیاری گفت: سربازان ولایت مدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با شعار راه ما راه حسین تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا با پشتیبانی و دعای خیر مردم همیشه در صحنه هر تهدیدی را پاسخ گفته و در دفاع از مرزهای آبی و منابع و منافع نظام جمهوری اسلامی ایران در دریا، آماده و پا در رکاب هستند.

۱۰ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI