فلسطین به عنوان «کشور ناظر غیر عضو» سازمان ملل برسمیت شناخته شد

به گزارش فارس، فلسطینی‌ها که تا پیش از این به عنوان “ناظر دایم” در سازمان ملل حضور داشتند پس از تلاش‌های فراوان توانستند به کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل تبدیل شوند. در رای گیری پنحشنبه شب در مجمع عمومی سازمان ملل ۱۳۸ کشور به عضویت فلسطین به عنوان کشور ناظر غیر عضو در […]

به گزارش فارس، فلسطینی‌ها که تا پیش از این به عنوان “ناظر دایم” در سازمان ملل حضور داشتند پس از تلاش‌های فراوان توانستند به کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل تبدیل شوند.

در رای گیری پنحشنبه شب در مجمع عمومی سازمان ملل ۱۳۸ کشور به عضویت فلسطین به عنوان کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل رای مثبت داده و فقط ۹ کشور رای مخالف دادند و ۴۱ کشور نیز رای ممتنع دادند.

ارتقای جایگاه فلسطینی‌ها در سازمان ملل، این امکان را به آنها می دهد تا در نشست‌ها و جلسات مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده و موقعیت خود را برای پیوستن به نهادهای این سازمان و دیوان بین‌المللی کیفری بهبود بخشند.

فلسطینی‌ها در سال ۲۰۱۱ میلادی درخواست خود را برای پیوستن به سازمان ملل متحد به عنوان یک عضو مستقل ارائه کردند، ولی به دلیل عدم حمایت‌های لازم به خصوص مخالفت‌های آمریکا به نتیجه نرسیدند.

اوائل ماه جاری میلادی، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفته بود که اسرائیل نگران است اگر فلسطین به عنوان یک کشور غیرعضو سازمان ملل متحد شناخته شود، می‌تواند از دادگاه بین المللی کیفری بخواهد برای حل‌وفصل اختلافاتش با اسرائیل و حضور آن در کرانه باختری و قدس شرقی وارد عمل شود.

۱۰ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI