درآمد ترکیه از سریال هایش چقدر است ؟

حدود ۲ ماه است که بسياري از مردم ايران جذب يک سريال ماهواره‌اي به نام «حريم‌سلطان» شده‌‌‌اند. اين سريال ساخته کشور ترکيه است و آنقدر در بين ساير کشورها جا باز کرده که حتي اگر کسي اين سريال را نديده باشد نامي از آن شنيده و يا در صف تاکسي و مترو در صف نان […]

حدود ۲ ماه است که بسياري از مردم ايران جذب يک سريال ماهواره‌اي به نام «حريم‌سلطان» شده‌‌‌اند. اين سريال ساخته کشور ترکيه است و آنقدر در بين ساير کشورها جا باز کرده که حتي اگر کسي اين سريال را نديده باشد نامي از آن شنيده و يا در صف تاکسي و مترو در صف نان تعريفي از اين سريال شنيده است.

درست يا غلط! خوب يا بد! کشور ترکيه علاوه بر گسترش صنعت توريسم خود اين روزها با ساخت يک سريال تاريخي قصد در جذب درآمدي کلان دارد حال آنکه ما با اين تاريخ غني و عظيم و جاذبه‌هاي گردشگري نتوانسته‌ايم صنعت گردشگريمان را تقويت کنيم و نه در ساختن سريال‌هاي تاريخي توفيقي داشته‌ايم اما در مورد اين سريال ترکيه‌اي مي‌شنويم که پس از آنکه نخست وزير ترکيه از سريال «حريم سلطان» انتقاد کرد و خواستار مجازات قضايي آن شد، وزارت فرهنگ ترکيه اعلام کرد: ۶۵ ميليون دلار از صادرات سريال درآمد داريم.

پس از آنکه سياست «عثماني جديد» دولت ترکيه چنان شور شد که رجب طيب اردوغان نخست وزير اين کشور به سريال ترکي «عصر باشکوه» يا نام مشهور شده «حريم سلطان» انتقاد کرد وزارت فرهنگ و همچنين برخي احزاب اين کشور از آن دفاع کردند.اردوغان در جريان ديدارش از استان «کوتاهيه» ترکيه گفته بود ما چنين اجدادي که در سريال ارائه شده نداشته‌ايم و سلطان سليماني که در اين سريال معرفي شده کسي است که ۳۰ سال از عمرش را براي فتح و جنگ روي اسب‌ها گذراند.

وي از کارگردانان چنين سريال‌ها و مسئولان شبکه‌هاي تلويزيوني انتقاد کرده و افزوده بود: من منتظر دستور قضايي در اين باره هستم.

بنابر اين گزارش سلطان سليمان که در ترکيه به سليمان قانوني مشهور است پادشاه عثماني بود که قوانين دولت عثماني که ۲۰۰ سال عمر کرد را تدوين کرد اما سريال «حريم سلطان» که در کشورهاي عربي و بسياري از کشورهاي اروپايي پخش مي‌شود و مورد توجه قرار گرفته سلطان سليمان را فردي زنباره نشان مي‌دهد.

در سال ۲۰۱۱ بيش از ۱۰ هزار ساعت سريال صادر شده است

اما عبدالله چيليک رئيس بخش مالکيت فکري وزارت فرهنگ و گردشگري ترکيه گفت که ترکيه تنها تا پايان سال ۲۰۱۰ از صادرات سريال تاکنون ۶۵ ميليون دلار درآمد داشته است و ۱۵۰ ميليون آنها را ديده‌اند.

وي که به اردوغان پاسخ مي‌داد، افزود: ۱۰ هزار و ۵۰۰ ساعت سريال در سال ۲۰۱۱ به ۷۶ کشور صادر شده است.

حمايت آخرين نواده سلطان عثماني از اردوغان

در همين حال احزاب ترکيه نيز به سخنان اردوغان انتقاد کرده و سخنان او را تلاش او براي تسلط بر دستگاه قضايي ترکيه و همچنين دخالت سياست در هنر دانسته‌اند.

همچنين «عثمان صلاح‌الدين عثمان اغلو» آخرين فرزند آخرين سلطان عثماني با بيان اينکه سريال «حريم سلطان» را دنبال مي‌کند، گفت: من اين سريال را جدي نمي‌گيرم چراکه بالاخره اين يک سريال است اما بالاخره آنچه از سلطان سليمان به نمايش درمي‌آيد درست نيست.

به گزارش فارس، سريال حريم سلطان که علاوه بر کشورهاي عربي و اروپايي در برخي شبکه‌هاي ماهواره‌اي فارسي‌زبان نيز پخش مي‌شود به ايران و مردم کشورمان نيز توهين مي‌کند

۹ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI