پرسپوليس به هت تريك با ملوان مي‌انديشد/ قهرماني استقلال در دستان فولاد

هفته شانزدهم رقابت‌هاي ليگ دوازدهم، امروز با برگزاري هر ۹ بازي در يك روز، انجام مي‌شود. آن هم در حالي كه در مهم‌ترين بازي‌هاي امروز، استقلال صدرنشين، در تلاش است تا با پيروزي خانگي برابر فولاد، جشن قهرماني نيم فصل را در آزادي بر پا كند و پرسپوليس هم به دنبال سومين پيروزي در مرداب […]

هفته شانزدهم رقابت‌هاي ليگ دوازدهم، امروز با برگزاري هر ۹ بازي در يك روز، انجام مي‌شود. آن هم در حالي كه در مهم‌ترين بازي‌هاي امروز، استقلال صدرنشين، در تلاش است تا با پيروزي خانگي برابر فولاد، جشن قهرماني نيم فصل را در آزادي بر پا كند و پرسپوليس هم به دنبال سومين پيروزي در مرداب انزلي است تا تك امتيازي شود.

ملوان – پرسپوليس، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه تختي انزلي
شصتمين مصاف ملوان و پرسپوليس، جذابيت‌هاي خاص خودش را دارد. سرخپوشان كه در طول فصل جاري هرگز دو برد متوالي را تجربه نكرده بودند، بعد از شكست ذوب آهن، توانستند به اين تجربه شيرين دست يابند و حالا، در پي هت تريك و كسب سومين برد متوالي خود هستند تا به رتبه يك رقمي در جدول رده بندي ليگ دست يابند. اما براي رسيدن به اين هدف، بايد طلسمي هفت ساله را بشكنند! آخرين برد پرسپوليس برابر ملوان در انزلي، به ۲۴ اسفند سال ۸۴ برمي‌گردد كه سرخپوشان به پيروزي سه بر يك دست يافتند. اما در ۵۹ مصاف قبلي اين دو تيم، پرسپوليس ۲۶ و ملوان ۱۱ بار به پيروزي رسيده‌اند و امروز، سرخپوشان به دنبال بيست و هفتمين و ملوان، در پي دوازدهمين پيروزي است. ضمن اينكه رويارويي مازيار، بادامكي، اولادي و پژمان نوري با تيم سابق خود نيز مي‌تواند بر حساسيت و جذابيت اين بازي بيفزايد. بازي امروز اولين ديدار از سه گانه اين فصل نيز هست. پرسپوليس و ملوان بعد از اين بازي، ۱۸ روز ديگر بايد دوباره و اين بار البته در جام حذفي مقابل هم قرار بگيرند.
پرسپوليس البته با وجود دو برد متوالي، هنوز نتوانسته در قامت يك مدعي ظاهر شود و نتايج پر نوسان اين تيم، هنوز اجازه نمي‌دهد با ديدي مطمئن به آن نگاه كرد. با اين وجود، مانوئل كه بعد از بازگرداندن كريمي به تيم، ديگر صداي اعتراض هواداران اين تيم را نشنيده، در صدد است كه از اين فرصت پيش آمده، نهايت استفاده را ببرد. اما اين بار پيرمرد پرتغالي نيمكت پرسپوليس، كار سختي دارد، چراكه در مرداب انزلي بايد به مصاف تيم سوم جدول برود. تيمي كه هواداران آن، در بازي‌هاي خانگي، ورزشگاه تختي انزلي را به معناي واقعي به جهنم حريفان تبديل مي‌كنند و دست پر بيرون آمدن از اين جهنم، كار چندان آساني نيست و بايد ديد مانوئل از پس اين كار سخت برمي آيد و قوي سپيد انزلي را در خانه‌اش قرباني تداوم پيروزي‌هاي تيمش مي‌كند يا در مرداب انزلي زمين گير شده و روند پيروزي‌هايش براي تيمي كه نگاهي به صدر جدول دارد، پاره مي‌شود؟
در اين بين، بحث هايي هم مطرح شد مبني بر اينكه عده‌اي از سوي باشگاه ملوان، با بازيكنان پرسپوليس، تماس گرفته‌اند. مسئله‌اي كه سرمربي هميشه آرام ملوان، بيان كردن آن را، زير سؤال بردن قداست فوتبال مي‌داند: «هيچ وقت دنبال چنين مسائلي نيستم و نبودم. اما نبايد با طرح چنين مواردي گذشته خوب دو تيم را زير سؤال برد. بهتر است آنهايي كه به تازگي به فوتبال آمده‌اند قداست آن را حفظ كنند و احترام حريف را نگه دارند و مسائل جديدي را مد نكنند.»
استقلال- فولاد خوزستان، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه آزادي
يكي از مهم‌ترين بازي‌هاي امروز كه البته دو ساعت ديرتر از ساير بازي‌ها برگزار مي‌شود، ديدار دو تيم استقلال و فولاد است كه در ورزشگاه آزادي برگزار مي‌شود؛ ديداري كه مي‌تواند تكليف قهرمان نيم فصل را نيز مشخص كند.
استقلال و فولاد، تاكنون ۲۹بار در رقابت‌هاي رسمي(۲۸ بازي ليگ و يك بازي جام حذفي)به مصاف هم رفته‌اند كه استقلال ۱۳ برد و فولاد نيز هفت برد به دست آورده‌اند و ۹ بازي نيز به تساوي انجاميده است. اما در ۱۴ بازي به ميزباني استقلال در تهران، فولاد سه بار پيروز شده است. سه برد فولاد در تهران در فصل ۸۳ با نتيجه ۲- ۱ و فصل ۸۷ با نتيجه ۱- صفر و در فصل ۸۹ با نتيجه ۲- يك رقم خورده است اما در فصل گذشته هر دو بازي رفت و برگشت را استقلال برد؛ پيروزي ۴- ۱ در اهواز و برد ۲- ۱ در آزادي. قلعه‌نويي هم البته در ديدارهاي اين تيم مقابل فولاد سه بار شكست خورده است. اما حكايت اين بازي، با ساير ديدارهاي دو تيم فرق دارد. شاگردان فركي، در پنج بازي گذشته شكست نخورده و ۱۱ امتياز كسب كرده‌اند و درصدد آن هستند كه با ادامه اين روند، خود را به جمع تيم‌هاي مدعي و بالانشينان جدول برسانند و شاگردان قلعه نويي هم البته در پي رسيده به عنوان قهرماني نيم فصل در آزادي هستند و اين تلاش دو تيم را بيشتر مي‌كند كه در نهايت مي‌تواند باعث جذاب‌تر شدن آخرين بازي اين هفته شود. اما، در صورتي كه شاگردان فركي، با دست پر آزادي را ترك كنند، تكليف قهرمان نيم فصل، هفته آينده مشخص مي‌شود.
وجود مصدومان بسيار در تيم استقلال، همچون هفته‌هاي قبل، دست قلعه نويي را در پوست گردو قرار داده و كار او را براي اين هفته نيز سخت كرده است. اما بايد ديد استقلال مي‌تواند با وجود تمام سختي‌هاي اين بازي، در آزادي و يك هفته قبل از نيم فصل، قهرماني‌اش را در كنار هوادارانش جشن بگيرد؟
ساير بازي‌ها
در ساير بازي‌ها كه طبق برنامه، رأس ساعت ۱۵:۱۵ انجام مي‌شوند، سپاهان، تيم ۲۷ امتيازي و رده دومي جدول كه در انتظار كوچكترين لغزش استقلال است براي بازگشت به صدر جدول، در فولادشهر اصفهان ميزبان داماش است. تراكتور، ديگر مدعي جدول و صاحب رتبه چهارم آن، از آلومينيوم‌سازي هرمزگان پذيرايي مي‌كند. سايپا در ورزشگاه دستگردي به مصاف نفت تهران مي‌رود، گهر زاگرس درود، باز هم از حريفانش در ورزشگاه انقلاب كرج پذيرايي مي‌كند و اين بار مهمان اين تيم لرستاني، مس كرمان است و بايد ديد حاجي مي‌تواند در اين بازي، شاگردانش را دو امتيازي كند يا همچنان تك امتيازي به ته جدول سنجاق مي‌ماند! صبا از راه آهن و شاگردان دايي پذيرايي مي‌كند، پيكان در ورزشگاه دستغيب شيراز به مهماني فجر مي‌رود و نفت آبادان، در خانه، به مصاف ذوب آهن مي‌رود. تيمي كه با سه امتياز بيشتر، يك پله بالاتر از آباداني‌ها، بر رتبه شانزدهم جدول تكيه زده است و همانند ميزبان، همچنان قعرنشين جدول است.

۸ آذر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI