یزید ملعون چگونه به درک واصل شد ؟ + تصویر قبر وی

در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد. روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید: یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو اقدام […]

در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد.

روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید:

یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو اقدام می‌کنم کسی با من نیاید. آهو او را از این وادی به وادی دیگر می‌برد. نوکرانش هر چه در پی او گشتند اثری نیافتند.

یزید در صحرا به صحرانشینی برخورد کرد که از چاه آب می‌کشید. مقداری آب به یزید داد ولی بر او تعظیم و سلامی نکرد.

یزید گفت: اگر بدانی که من کیستم بیشتر من را احترام می‌کنی! آن اعرابی گفت ای برادر تو کیستی؟ گفت: من امیرالمومنین یزید پسر معاویه هستم. اعرابی گفت: سوگند به خدا، تو قاتل حسین بن علی(علیهماالسلام) هستی ای دشمن خدا و رسول خدا.

اعرابی خشمگین شد و شمشیر یزید را گرفت كه بر سر یزید بزند، اما شمشیر به سر اسب خورد، اسب در اثر شدت ضربه فرار کرد و یزید از پشت اسب آویزان شد. اسب سرعت می‌گرفت و یزید را بر زمین می‌کشید، آنقدر او را بر زمین کشید که او قطعه قطعه شد. اصحاب یزید در پی او آمدند، اثری از او نیافتند، تا این که به اسب او رسیدند فقط ساق پای یزید روی رکاب آویزان بود.

روایت دوم – شيخ صدوق ميفرمايد: يزيد شب با حال مستي خوابيد و صبح مرده او را يافتند در حالي که بدن او تغيير کرده،مثل آنکه قير ماليده باشند.بدن نحسش را در باب الصغير دمشق دفن کردند.

روایت سوم – هبي از محمد بن احمد بن مسمع نقل مي‏کند که گفت: يزيد مست کرد و بلند شد که بر قصد. اما با سر بر زمين خورد که سرش شکافت و مغزش آشکار شد.

بلاذري در انساب الاشراف مي‏نويسد: پيري از شاميان به من گفت: علت مرگ يزيد اين بود که او در حالت مستي بوزينه ‏اش را بر الاغ سوار کرد. سپس به دنبال او آن گونه دويد که گردنش شکست، يا چيزي در درونش [ احتمالا زهره اش] پاره گرديد.

روایت چهارم – در “الکامل فی التاریخ” آمده است : یزید بن معاویه در پانزدهم ربیع الاول سال ۶۴ قمری در اطراف دمشق به علت برخورد پاره‌سنگی که از منجنیقی پرتاب شده‌بود و به یک طرف صورت وی برخورد کرده بود به بیماری‌ای مبتلا شد و این بیماری مرگ وی را به همراه داشت. پس از آن، وی در قبرستان باب الصغیر که در حوالی همان شهر است دفن گردید.

۴ آذر ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :میثم

بیشتر رو کدوم روایت تاکید می کنن؟

نويسنده ديدگاه :مهسا

مرسی مطلب جالبی بود.
http://www.aksooneh.ir

نويسنده ديدگاه :قاسم

مهم نیست چطوربه درک واصل شده مهم اینه که لعنت خداوفرشتگان وشیعیان تاقیام قیامت براوست

نويسنده ديدگاه :haniyeh

من با روایت زندگی نمیکنم روایتی که هر کسی میتونه اون رو بگه. به قول دوستمون مهم مردن اون نابکار هست که به درک واصل شد. ایشالله بقیه هم که مسلمون نمایی چون یزیدن برن همونجایی که یزید رفت

نويسنده ديدگاه :منتظر

به قول همه عزیزان اینکه او چگونه به درک واصل شد مهم نیست مهم اینه که دیگر در این عالم نیست اما باید بدانیم نکند ما با غفلت خودمان درست پا جای پای آن ملعونین بگذاریم امام حسین را یک مومن ضعیف کشت

KHAMENEI